Büyük şiirleri bestelemek de ustalık ister

Uğur Işılak, Necip Fazıl'ın şiirleriyle başladığı seriyi şair padişahların şiirleri ve Mehmet Akif şiirlerine yaptığı besteler ile sürdürdü. Mustafa Uçurum, Uğur Işılak’ın son çalışmaları hakkında yazdı.

Büyük şiirleri bestelemek de ustalık ister

Şiirin bir müziği olduğu düşüncesi edebiyatta en fazla rağbet gören görüşlerdendir. Bir ritim, bir ahenk, bazen şiirin tüm yükünü taşıyabilir. Bu bağlamda şiirle müziğin iç içe bir bütünlük oluşturduğu düşüncesi daha da önem kazanmaktadır.

Uğur Işılak, müzik adamlığı kadar şiirleriyle ve kişiliğiyle de her zaman ön planda olmuş sanatçılardandır. 20 yılı aşkın süredir milli-manevi değerleri gözeterek ortaya koyduğu müziğiyle adından her zaman söz ettirmeyi başarmış, müziğin birçok kulvarında başarılı çalışmalara imza atmıştır. Bugüne kadar yaptığı çalışmaların ardından her şeyiyle çok özel olan son üç çalışması, hem sanatçı için hem de müzik dünyası için farklı ve özel denebilecek albümler olarak arşivlerdeki yerini aldı.

Üstad”, Üstad’a yakışmış

Necip Fazıl’ın şiirlerinin bazıları sanatçılar tarafından bestelenmişti. Şiirleri ise toplumun hangi kesiminden olursa olsun şiirle irtibatı olan herkesin diline düşen şiirlerin başında gelmekteydi. Uğur Işılak, “Üstad” adlı bir albüm yaparak Necip Fazıl’ın dillere destan şiirlerine yeni bir renk ve ruh katmış. “Sakarya Türküsü”, “Canım İstanbul”, “Kaldırımlar”, “Şarkımız”, “Zindandan Mehmet’e Mektup” ve daha birçok unutulmaz şiir yer alıyor albümde. Elbette Uğur Işılak’ın mükemmel yorumuyla.

Necip Fazıl’ın bugüne kadar bestelenen şiirlerine de kendi bestesiyle yeni bir ritim katmış Uğur Işılak. Kendi özgün sesini eserlere tam anlamıyla yansıtarak dinleyicilerine şiir tadında bir albüm sunmuş.

Makam-ı Sultan”da şiirlerin ruhunu okşayan besteler

Osmanlı padişahlarının şiirler yazdığını, birçoğunun divan sahibi olduğunu biliyoruz. Dillere düşen bazı şiirlerinin dışında padişahların şiirleriyle çok da karşılaşıldığını söylemek mümkün değil. Uğur Işılak, “Makam-ı Sultan” albümüyle de Fatih Sultan Mehmet’in, Yavuz Sultan Selim’in ve Kanuni Sultan Süleyman’ın şiirlerini bestelemiş. Ortaya o kadar eşsiz besteler çıkmış ki şiirlerin ruhunu da adeta okşamış bu besteler.

Albüm açıklamasında ne kadar önemli bir iş yaptığını ve amacını vurguluyor Uğur Işılak: “Bugüne kadar yaptığın albümler arasında en çok zorlandığım ve hata yapmaktan korktuğum bu çalışma, 21. yüzyılın insanına ve ufkuna hitap etsin diye haddimi aşmak suretiyle tarafımca sadeleştirlmiş, hatası ve günahıyla siz kıymetli dinleyicilerin takdirine sunulmuştur.”

Bir Nefes Sıhhat”, “Derdi Derman Ederiz”, “Bin Türlü Derdim Vardır” gibi bilindik şiirlerin yanında gün yüzüne çıkmamış sultan şiirleriyle de hem şiir severleri hem de müzik severleri buluşturuyor Uğur Işılak.

Akifçe”

Mehmet Akif’in şiirleri çok bilinir, çok okunur. Safahat bir başucu kitabıdır. Satır satır, hece hece mümin hassasiyetiyle kaleme alınmış şiirlerden oluşan bu eser, her daim diri ve durudur. Uğur Işılak son olarak şimdi de Mehmet Akif’in şiirlerine besteleriyle renk kattı. “Bana Sor Sevgili Kâri”, “Donanma”, “Ordu Yürürken”, “Zulmü Alkışlayamam”, “Çanakkale Şehitlerine” gibi şiirler başta olmak üzere birçok şiir Uğur Işılak’ın bestesi ve sesiyle dinleyicilere ulaşıyor. İstiklâl Marşı’nı da şiir olarak okuyan Işılak, kalbe dokunan bestelerle şairin şiirlerinin daha geniş kitlelere ulaşmasına besteleriyle katkı sağlamış oluyor.

Sanat hayatı boyunca neredeyse bütün albümlerinde kendi şiirlerini besteleyen Uğur Işılak, bu kuralını sultanlar, Üstad ve Akif için bozmuş oldu. Bunda derin anlamlar arayanlar olabilir ama sonuca bakacak olursak Uğur Işılak, eşsiz şiirlerin daha geniş kitlelere duyurulması için müziğin evrensel gücünü kullanıyor. Başyapıt sayılacak eserler müziğin gücüyle yüzyıllar ötesinden canlanarak günümüz edebiyat ve sanat dünyasında sesini yükseltiyor. Böylesine önemli bir çalışmaya, en çok yakışacak isimlerin başında gelen Uğur Işılak’ın imza atmış olması da büyük şanstır. Çünkü gerçek değerlere hakkını vermek de bir ustalık ister.

Mustafa Uçurum dinledi, beğendi, yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 23:11

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Abdurrahim Karakoç abimizin şiirlerini de
Çok güzel bestelemiştir Uğur bey, ikisi de güzel insan.

banner19

banner13

banner26