Bu şiirler 'en sevgili'ye bestelendi!

Yüksek sesli müziğin revaç bulduğu ve çabucak tüketilip unutulduğu zamanımızda: "Çerağ"..

Bu şiirler 'en sevgili'ye bestelendi!

Levlake levlak sultanı

Tasavvuf erbabınca dünyanın ve dahi bütün mahlûkatın adı için, ruhu ve nuru için yaratıldığı, “Levlake Levlak…” sultanıdır Efendimiz (as). Hâl böyle olunca Allah dostlarından tutun devlet adamlarına ve şairlere kadar herkes O’nun güzel adını senâ eden şiirler yazma/söyleme yarışına girmiştir.

Türk edebiyatında ‘naat’ türünün en güzel örnekleri verilmiştir şüphesiz. İşte bu elimizdeki albüm de bu naatlardan (ve münacatlardan) bir seçki niteliğinde aslında… 

Türk dünyasından seçmeler

Türk dünyasının müzik tarihi ve örnekleri üzerine çalışmalarıyla bildiğimiz İrfan Gürdal Çerağ adlı albümüyle Türk coğrafyasındaki naatlara ses vermiş. Çerağ albümü, naat geleneğimizin yanında kimi münacat ve ağıtlara da yer vermiş. Azerbaycan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tataristan ve Kerkük… Çalışmanın bir diğer özelliği de sadece Sünni inanıştan beslenmeyip Şii, Alevi-Bektaşi gibi farklı düşüncelerden, mezheplerden örneklere yer vermesi…

Türkmenistan/Merv bölgesinden alınan söz ve müziği anonim Senden Medet; Türkmen klasik edebiyatının önemli şairlerinden Andalıp’ın kaleme aldığı Baba Rovşen destanında Hazreti Ali’nin ağzından söylenmiş bir deyiştir.  Özbekistan’dan alınan Allah Bizi Yaratken; Özbek dervişlerin temel İslami bilgileri aktarmakta kullandığı bir ilahiymiş.  Güney Azerbaycan’dan alınan Dil Perişandır Huseyn’im Bu Gece; klasik bir “nohe”…

Dil perişandır..

Azerbaycan’da, Şia mezhebinden olanların Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesini anarken okudukları ağıtlara deniyor “nohe”… Nohe, kelime olarak çığlık demekmiş. Albümün (teması gereği) en içli/dertli parçası olan Dil Perişandır Huseyn’im Bu Gece Efendiler Efendisinin öpüp kokladığı goncasına reva görülen bu zulmün yüreklere ateş olup düşmesini öyle beliğ ifade etmiş ki… Sadece Şia’nın değil ümmetin ortak acısı, derdi Hazreti Hasan ve Hüseyin’in (ra) katli. Yüreğinize bir daha bir daha ateşlerin düşmesi için dinleyin efendim bu parçayı özelikle.

Türkî cumhuriyetlerden eserlerin yanı sıra Rumeli, Tekirdağ ve Sivas/Şarkışla’dan üç çalışma yer alıyor albümde. Şarkışla’da söylenen Arayı Arayı Bulsam İzini deyişinin farklı bir icra tarzına yer vermiş albümde.

Emek mahsulü bir albüm

İrfan Gürdal ciddi emek verilen bir albüm hazırlamış. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu şefi olan İrfan Gürdal albümde yer alan on altı eserin, on dördünü kendisi derleyip müziklerini düzenlemiş.

İrfan Gürdal, Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinden birini [Sevda-yı Muhammed] bestelemiş. Albümün en güzel eserlerinden biri olan Sevda-yı Muhammed Kazak dervişlerin geleneksel tarzda söylediği iki hikmetin yanına irfan Gürdal’ın besteleyerek eklediği bir hikmetten oluşmuş.

Yüksek sesli müziğin revaç bulduğu ve çabucak tüketilip unutulduğu zamanımızda Çerağ revaç bulmasa akıllarda kalacak nitellikli bir çalışma.

Titiz bir çalışmanın ürünü olan Çerağ naat ve münacatı farklı lehçelerle dinlemek isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Yılmaz Yılmaz severek dinledi ve paylaştı

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 17:57
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13