banner17

Bu şarkılar bizi İrancı yapacak!

Rastak grubunun müziğinde görmesini bilen için ne tatlar, ne güzellikler var.

Bu şarkılar bizi İrancı yapacak!

Bazı şarkılar vardır; dünyanın neresinde olursanız olun dinlediğinizde orayı sizin eviniz yapar. Rastak’ın yaptığı müziği böyle tanımlayabiliriz. Tabii bunda İran müziği ile Türk müziği arasında bulunan gerek motifsel gerek makamsal benzerliklerin etkisini de göz ardı edemeyiz.

Rastak, geleneksel İran müziği için yeni bir oluşum. Deneysel bir müzik grubu. Farsça, Kürtçe, Azerice; özetle İran’da konuşulan tüm dillerde şarkılar söylüyorlar ve besteliyorlar. Grup İran’ın en iyi üniversitelerinden mezun ve İran halk müziği araştırmalarına odaklanmış müzisyenlerden oluşuyor.Rastak

Siroos Sepehri, Seyed Farzad Moradi ve Reza Abedian grubun lider solist ve bestecileri. İran doğumlu hepsi de. Grubun diğer müzisyenleri ise şöyle: Sahar Ebrahim, Piran Mohajeri, Sara Naderi Asfarjani, Akbar Esmaee Lipour, Mohammed Mazhari, Sara Ahmedi, Haleh Sayfızadeh, Yavar Ahmedifar, Kaveh  Sarvarian. İran’ın farklı bölgelerinden ve dolayısıyla farklı kültürlerden gelen bu müzisyenler grubun yaptığı müziği daha renkli bir hale getiriyor.

İran halk müziğini yeniden yorumluyor

İki arkadaşın, “yoruma, araştırmaya ve derlemeye dayanan bir halk müziği orkestrası” fikrini tartışmalarıyla başlayan birliktelikleri sonucu 1997 yılında Tahran’da kurulur Rastak. Grup daha sonraki bir yıl içinde yeni üyelerin katılımıyla hızla büyür. 2002 yılında ise, halk müziği parçaları derleyen ve kaydeden bir yol çizmiştir artık kendine. Bu yoldaki çabaları İran halk müziğinden beslenen “minimalizm” adı altında üretimlerin yayınlanmasını sağlar.

Rastak
(+)

Grubun amacı geleneksel enstrümanlar ve modern ritimli formlarla geleneksel İran müziğini yeniden yorumlamak ve dünyadaki tüm müzikseverlerle kültürlerini paylaşmak.

Rastak kurulduğu günden bu yana sürekli bir üye sirkülasyonu yaşamış ancak bunun yaptıkları müziğe olumsuz bir etkisi olmamış. Aksine kıvamını bulmuş diyebiliriz. 2006 yılından sonra da Rastak çok yönlü ve eğitimli müzisyenleri bünyesine katmaya devam etmiş. TV ve sinema yapımları -bilhassa belgeseller- için de müzikler yapan grubun çeşitli müzik festivallerinden kazandığı birçok ödül mevcut.

Van Gogh’a selam ile…

Rastak’ın performanslarını izlerken “…ben müziği bilmiyorum tabii. Ayrıca dinlemeye gidecek olsam bile, müziğe kulak vereceğim yerde müzisyenleri seyrederim” diyen Vincent Van Gogh’a selam durmadan edemiyorsunuz.

"Sozale", "Rana" ve "Leila" isimli şarkıları şahsen favorilerimden.

Değil mi ki birbirimizi tanıyabilelim diye kavimler ve kabileler halinde yaratılmışız, o halde buyrunuz Rastak ile tanışmaya…

 

Hatice Yaltırak önerdi

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 18:54
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet selim
mehmet selim - 9 yıl Önce

Ben bir de İranlı Kamkars grubunu öneririm, çok harika şarkı söylüyorlar, dünyaca tanınmışlardır, youtube'ta şarkılarını dinleyebiliyorum. selamlar.

dnd cakir
dnd cakir - 8 yıl Önce

ben çok begendim ya türkiyede sandım valla sırf bunlar için facebook accam

muhammed ikbal
muhammed ikbal - 6 yıl Önce

ben mohammad reza lotfi ,mohammad motamedi'yi tercih ederim

banner19

banner13

banner20