Bu kaseti hatırlayan var mı?

Bazı kitaplar, kasetler vardır ki arasan bulamazsın. Duyanı da azdır, bileni de... Hele yeni baskısı yapılmadıysa haliniz hepten harap!

Bu kaseti hatırlayan var mı?

Tebliğ isimli kaseti duyan veya hatırlayan var mı? Bilmeyene tanıtmak, unutanlara hatırlatmak babında araştıralım istedik. Ancak kaset ilk olarak 98 yılında çıkmasına rağmen ne yorumcusu Haydar Demir’le, ne de kasetin kendisiyle ilgili herhangi bir haber, röportaj, reklam veyahut yazı kırıntısına internette rastlamadım.Tebliğ, Haydar Demir

Bu harika müzik eserlerinden haberdar olmam 99’un Ocak ayına tekabül ediyor. Memleketim insanlarıyla birlikte dindarlıkta yarıştığımız mübarek aylardan Ramazan’ı idrak ederken, bizlerle birlikte televizyonlarımız da dindarlaştığı için olsa gerek bize hitap eden müziklere ağırlık verilirdi. Elbette o vakitler bir elin parmağını geçmeyen bizim medya organlarımızda sık sık ilahi tarzı kliplere yer veriyordu.

O içli ses yakaladı beni

İşte tam da böyle huzurlu, manevi, sakin Ramazan günlerinden birgün kulağıma çalındı  “Tebliğ”in sesi. Sözleri Yunus Emre’ye, müziği Mehmet Han Dişbudak’a ait olan ve Haydar Demir’in içten yorumuyla seslendirdiği "Adı güzel kendi güzel" isimli ilahiyi duyduğumda tabiri caizse mest oldum. Başımı çevirip ekrana bakmamla şaşırmam an meselesi oldu. Şöyleki, camiamızda böyle bir adam var da benim niye haberim yok hayret doğrusu dedim içimden. Sağolsun güzide televizyonumuz o Ramazan bu klibi döndüre döndüre yayınlamıştı, ben de artık sesini duyar duymaz dinlemek için koşar olmuştum.

Haydar DemirHer dinlediğimde ayrı bir haz alıyordum. Çünkü zorlama değil, o kadar doğal ve akıcı söylüyor ki icra eden... Size de yansıyor ister istemez. Zaten sözlerle müzik uyum içinde. Fazlalık da yok eksik de. Bize düşense gözümüzü kapatıp ruha şifa ilahiye kapılıp gitmek ve arınmak tüm sıkntılardan (hiç değilse bir süreliğine).

Bulunmaz Bursa kumaşı maşallah!

Dinledikçe kaseti almayı kafaya koydum, bu kaset ya alınacak ya  alınacak. İkamet ettiğim şehre varınca, çarşıya çıktığım ilk fırsatta, bildiğim ve gördüğüm bütün "gerici" yayın satan kitapçılara sordum fakat duyan, bilen yok. Tam umudumu yitirmiştim ki diğerlerine nazaran çok daha ufak bir dükkânın sahibi var dedi. İşte o an eteklerim zil çaldı, “Dan dan yuppi!” diyorum (tabi içimden). Fakat bu sefer de adam kaseti vermek istemiyor, ne dese beğenirsiniz! “Abla bu kaset çok ağır, sıkılırsın, dinleyemezsin.” Fesubhanallah! Satıcı dediğin malını satmaya uğraşır, normalleri tabi. Zaten nerede anormal var bana çatar. Şeytan diyor; yapış adamın yakasına, al kaseti. Ona ceza, parasını da ödeme, çık git. (Olmaz tabi, kul hakkı... Şeytan işte boş durmuyor.)

Ayaklarıma kara sular inmiş, kafama desen bütün sinirler toplanmış... Telkin veriyorum kendime her tesettürlü bayanın buna muadil durumlarla karşılaştığında yaptığı gibi: “Sabır kızım kasetine kavuşmana az kaldı. Sen mütesettir bir kadınsın sakinleş.” “Sen ver abicim ben dinliyeceğim, Allah Allah!” Adam tuhaf tuhaf bakıp veriyor zorla. Ben ödeyip parasını, ayaklarım tavana vururcasına sevinçten bağrıma basıp kasetimi, vınlıyorum. Eve varınca da dinledim durdum, durdum dinledim, dinlendim demlendim.

Google bile bulamadı

O senelerde internet çok fazla yaygın değildi, en azından bu derece haşır neşir değildik. Sonradan acaba ikinci bir albüm çıkartmış mıdır diye arştırma yapmak istediğimde tabiiki müracat gogıl amca... Ancak pek bir şey bulduğum söylenemez. Sanırım Haydar Demir’in başka müzik çalışması yok ya da ben bulamadım. Lakin sosyamat isimli bir sitede bu kasetle ilgili hayli ilginç, bir o kadar da matrak bir olay paylaşılmış. Hakikaten galiba bu kaseti bulmaya çalışan her Türk vatandaşının başına bir vukuat geliyor. Aman dikkat!

 

 

 

F. Kebire Gündüz Karaaslan "Tebliğe" devam

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2010, 20:28
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Çebi
İlhan Çebi - 10 yıl Önce

ihlsözlük'te haydar demir'e bakın...ayrıca ok teşekkürler bu hatırlatma için. bu albüm kült bir albümdür ve hakiaten alanında tek sayılabileceklerin başındadır.ne mutlu bana ki ben de bu albüm var.

kolaylıklar!

Bir Garip Seyyah
Bir Garip Seyyah - 10 yıl Önce

Efendim hâlâ bulamadıysanız bende mevcut.
Adı Güzel Kendi Güzel Muhammed eserinin yanısıra Mehmed Emin Ay'dan dinlediğimiz Leblerinle Emrine Amadedir Canım Benim isimle eser de mevcut albümde...
Dilerseniz yollarım..

yalçın duran
yalçın duran - 8 yıl Önce

aylarca aynı iştahla dinledim yüreğinize sağlık

banner19

banner13

banner26