Biz yaşlandık, onlar hala Genç

Grup Genç son albümü Sözü Var'ı ılımlı kardeşler dinlemesin!

Biz yaşlandık, onlar hala Genç

Kâh soylu atları şaha kaldırdılar,

Kâh uzaklarda duyulmayan feryatları dile getirdiler...

Yaklaşık 19 yıldan beri yaptıkları müzikle his dünyamızda önemli bir yeri bulunan, kimi söylediklerimizi daha gür söylettiren kimi zaman da söyleyemediklerimizi dillendiren; birbirinden güzel albümleriyle dillerimizde, gönüllerimizde yer etmiş ezgileriyle ‘Grup Genç’ten bahsediyoruz.

Hangimiz yoktur ki bilmesin bir parçasını. Bedenimizin neresinde acı olsa bu çığlığı bize haykırdılar. Hem de “Genç” bir seslenişle... Ve bu seslenişlerini bir söz telakki ettiler. Sözlerinde de durdular ve çalışmalarını sürdürdüler. Yaşananlara karşın hepimizin eli, kulağı, gözü oldular. Şehadet Vakti’nde, coğrafyamızdaki haykırış ve uyanışı anlattılar. Kan Toprağa Düşünce’de, kanlarıyla toprağı sulayan laleleri; Bilal’i anlattılar. Yüreklere Yürüdük’te, haykırışın yankısını ulaştırdılar hepimize. Sevdaları Yaşamak’ta, sabrı ve umudu muştuladılar. Yarının Adı Umut’ta, Usanmadan sevdaya daim sarılmayı gösterdiler. Sözü Var ile, adanmışlıkla yürümeyi ve çileyi tutarak çığlıklarımıza söz oldular.

Grup Genç

Bu “Gençler” kimler?

Mahir Arslan
Mahir Arslan

Grupta İzzet Okumuş, solistliğinin yanı sıra söz yazıyor ve grubun başından beri yolda. Murat Polat, solistliğinin yanında konservatuar eğitimi de almıştır ve kendisi de grubun başından beri yürüyenlerden. Mahir Arslan, grupta hem solist ve vokalistliğinin yanı sıra menajerlik yükünü taşıyanlardan. İsmail Ergenler, grubun birkaç yıldan beri gitaristliğini sürdürüyor.

Son çıkarmış oldukları “Sözü Var” albümü sanatsal nitelik taşıyan bir albüm olmuş. “Sözü Var” bugüne dek çıkardıkları albümlerden daha farklı tınılarla zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip. Öyle ki bugüne dek grupta olduğu halde sesini neredeyse tek olarak hiç duyamadığımız Murat Polat’ın sesi dinleyenlere sürpriz oluyor. Gayet de güzel bir sesi olan Murat Polat’ın bugüne dek neden albümlerde fazla yer almadığını merak ettik doğrusu. Albümün içeriğinde albüm çıkmadan önce yaşanan sıcak gelişmelerden Mavi Marmara gemisi için de mısralar bulunmakta. Ayrıca albüm çıkmadan önce, önceki albümlerinde yer almayan ve herkesin sevdiği Kurtuluş ve Irak İllerde adlı eserler de albümde yer alıyor. Dinleyince herkesin bir değil birkaç favori parçası olacağına inandığım, farklı enstrümanlar ile harmanlanmış güfteler.

Albümü dinleyip de yetinemeyecekler konserleri Grup Genç’in sitesi www.grupgenc.com’dan takip edebilir, pek çok defa söyleyip de aslında sözlerinde hata yaptığımız güfteleri doğru bir şekilde bulabilirsiniz.

Grup GençGrup Genç albümleri

Şehadet Vakti (1993)

Kan Toprağa Düşünce (1995)

Yüreklere Yürüdük (1997)

Sevdaları Yaşamak (2000)

Yarının Adı Umut (2002)

Sözü Var (2010)

 Grup Genç

Grup GençSözü Var albümündeki eserler:

1-Sözü Var

2-Irak İllerde

3-Dağların Yerine

4-Son Defa

5-Kurtuluş

6-Çığlık

7-Gazze

8-Gül Dalı

9-Gönül

10-Yorulmak Yok

11-Sürgünümsün

Not: Grup Genç’in eski albümlerinde Nizameddin Türeyenci, Abdullah Taşkıran’ı da unutmamak gerekiyor. Şu an grupta olmasalar da onları da özledik. Ayrıca Önceki günlerde vefat eden ve Grup Genç’in albümlerine güfteleriyle katkıda bulunan Adnan Balcı ağabeyimizi de rahmetle anıyoruz.

 

Kenan Dağlar dinledi ve mutlu oldu...

Yayın Tarihi: 11 Şubat 2011 Cuma 11:53 Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2011, 17:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Kaplan
İsmail Kaplan - 10 yıl Önce

Direnir kardeşlerimiz ırak illerde...

Müslümanlar için her zamana ama özellikle de bu günlere hitab eden bir söz. Ellerine, dillerine sağlık... Geçtiğimiz günlerde Sözü Var albümünü görüp de almamakla hata ettiğimi anladım ve arkadaşıma İstanbul'dan gelirken getirmesini rica ettim. Daha uzun zaman kendilerini dinlemeye devam ederiz inşallah.

Murat Antalyalı
Murat Antalyalı - 10 yıl Önce

Allah razı olsun. Yıllardır bu albümü bekledik. Uzun zaman olmuştu. Dinleyince beklediğimize değdi dedim.

fkgk
fkgk - 10 yıl Önce

yeni aldım ve çocuklarla son ses dinliyoruz mükemmel olmuş herzamanki gibi,bütün şarkılar favorimiz sayın yazar.

Münevver
Münevver - 3 yıl Önce

Çizgisini bozmayan bir kaç iyi adamdan profesyonel bir çalışma olmuş. Emeklerine, dillerine sağlık.. Çok beğendik... Çoook eskilere gittik.. Hala ayni ruhu yaşatabilen ezgileri dinlemek kulaklarımızın pasını sildi. Ruh dünyamızda tekrar bir uyanış, dirilme yaşattı... Sözleri ayrı güzel, sesler apayrı güzel... Tavsiye ederiz...

Nejat Dost
Nejat Dost - 10 yıl Önce

Soydan İsimli kullanıcının kötü niyetle yazdığı her kelimesinden belli. Bu tür bir yorum bir müslümana yakışmaz. Grubun içerisine nifak ekmekten baska.
Ayrıca editör kardeşe küçük bir hatırlatma:

Kendi sitenizden:
UYARI: Sitemizde % 20 oranında bile olsa iyi niyetle yazılmadığına dair bir his uyandıran yorumlar dahi onaylanmamaktadır! Boşuna sinirlerinizi yıpratmayınız! Bilgi eksikliğimizi kapatmaya yönelik yorumların gereği yapılmakta; eksiklik ve hatalar düzeltilmektedir. Marifetin iltif

banner26