Biliyorum, gece duaları demiri bile bükebilir

Yaşadığı coğrafyada çok popüler olan country tarzında şarkılar yapan ve bugüne kadar üç albüm çıkaran Kareem Salama’nın şarkıları tamamiyle hayata ve insana dair..

Biliyorum, gece duaları demiri bile bükebilir

Teksas’ta öğle vakti, Allah güneşin bir mızrak boyu yaklaştırıldığı günün şerrinden korusun, güneş geometri kurallarının el verdiği en dik ışınlarını göndermekte. Ama ahali alışık, kimsenin umrunda değil güneş. Tıpkı şu kaldırımın kenarında oturan genç gibi, başında kovboy şapkası ve elinde gitarı ile şarkılar mırıldanmakta.

Tenessee’de yakıcı bir yaz gününde, bir ağacın gölgesinden daha çok seviyorum seni,
Kendimden daha çok seviyorum seni…

Teksas’ta bir mahalle, menteşeli bar kapıları, tipik çatılar, kovboy şapkalı ve çizmeleri yıldızlı adamlar. Geniş etekli, topuklu ayakkabılı kadınlar. Bellerde silahlar, kah saçma kah hüzünlü aşk şarkıları eşliğinde dans eden insanlar. Ve sokakta bir köşede yalnız başına oturmuş şarkısını mırıldanan genç. Şu renkler olmasa dışarıdan bakınca genci diğerlerinden ayırt etmek olanaksız. Neyse ki renkler var, sahne siyah beyaz, ama genç rengarenk. Sahne sönük, sahne bitik, genç hep rengarenk.

Kafalar iyi, şerif bardağındaki son yudumu da dikledikten sonra galiz bir küfür savuruyor, nereye savurduğu niye savurduğu belirsiz, kendisi de bilmiyor. Biraz ileride birkaç genç bilinmeyen bir nedenle kavgaya tutuşuyorlar. Teksas’ta normal bir gün, güneş pasparlak ama sahne kapkaranlık, genç hep rengarenk.

Ben çok çok uzaklardan bir adamım, ama her gece dua ediyorum, yüzünün aydınlığını rüyamda görebilmek için,
Tanıdıkça daha çok seviyorum seni...

İlk bakışta gencin söylediklerini basit bir aşk şarkısına benzetmişti kalabalık ama genç devam ettikçe kafaları karıştı, etrafındakiler birşey anlamıyordu gencin söylediklerinden. Tamam sesin güzel ama neden bahsediyorsun, eğlenceli birşeyler söyle, söyle de dans edelim dediler. Genç bildiklerini söylemeye devam etti, renklere yabancıydı mahalle sakinleri, herkes birer birer uzaklaştı yanından, genç yine de devam etti.

Fakir, güçsüz, yetim ve mazlumlar beni özlemeli

Dışarıdan bakıldığında giyim kuşamıyla bir Teksaslıya, esmerliği ve keskin yüz hatlarıyla da daha çok bir Porto Rikoluya benzemekte Kareem Salama ama o Oklahoma doğumlu Mısırlı bir Müslüman. Hayatının tamamını doğduğu topraklarda geçiren Kareem, hukuk fakültesi mezunu ve yine bu alanda doktorasına devam etmekte. Yaşadığı coğrafyada çok popüler olan country tarzında şarkılar yapan ve bugüne kadar üç albüm çıkaran Kareem Salama’nın şarkıları tamamiyle hayata ve insana dair. Sesi ve müziği beğeni toplayınca A.B.D. dışında Fransa, İtalya, Hollanda, Kuveyt, Mısır ve Filistin gibi birçok ülkede konser verme fırsatı da bulan Kareem, parçalarını İslam öğretileriyle de harmanlıyor. “More Than” (Daha Fazla) adlı şarkısında, doğduğundan beri yaşadığı topraklarda öğrendiği dil ve müzik çeşidi ile hitap etmekte En Sevgili’ye, sesinin ve sözlerinin bu kadar içten oluşu da şüphesiz bu yüzden. “Prayers at Night” (Gece Duaları) adlı şarkıyı 2006’daki Lübnan işgali sırasında yazan Kareem, Teksas gecesinden ta Lübnan’da yaşamakta olan Fatıma’ya dualar gönderirken birşey yapamamanın çaresizliğinden yakınıyor ve ekliyor “Ama biliyorum, gece duaları demiri bile bükebilir.”

Hakikat sahiplerinin ölümden değil hayattan korktuğunu söyleyen Kareem, “bir yandan hayatla uğraşırken diğer yandan ölüm için hazırlanmalıyız” diyor ve ekliyor; “Son nefesimin aldıklarım arasında en tatlısı olmasını istiyorum, o kaçınılmaz gün gelip yerin iki metre altına girdiğimde fakir, güçsüz, yetim ve mazlumlar beni özlemeli.”

Ben tütsü gibiyimdir kardeşim, ne kadar yakarsan o kadar güzel kokarım

Çocukluğundan beri şiirlerle iç içe olan Kareem şiir ezberlerken Arap şiirinde yer alan “şiirlere melodiler yaparak ezberleme” metodunu kullanmış. Bu metodu Batı şiirlerinde de uygulayan, bu sayede birçok şiir ezberlediğini ve beste yapma kabiliyetinin geliştiğini söyleyen Kareem, ilerleyen zamanlarda kendi şiirlerini yazmaya başlamış. Kareem’in şarkılarında İslam şairlerinden esinlenmeler görmek de mümkün. Şarkılarında hep barışı ve kardeşliği ön plana çıkaran Kareem, İslam ahlakının ana öğretilerinden birisinin çirkinliğe güzellikle karşılık vermek olduğunu ama bu davranışın insanlarda gün geçtikçe azaldığını söylüyor. “Generous Peace” (Cömert Barış) adlı şarkısında kendisini inancı yüzünden hor görmeye çalışan ve hakaret edenlere İmam Şafii’ye ait bir dize ile karşılık veriyor: “Ben tütsü gibiyimdir kardeşim, ne kadar yakarsan o kadar güzel kokarım.”

Yerel ve etnik müzikler hep ilgimi çekmiş olsa da Kareem Salama’yı tanıyana kadar country adı verilen ve Teksas civarında çok yaygın olan müzik tarzını kendime hep uzak hissetmişimdir. Gün gelip de en çok sevdiğim na’atlardan birinin bir country şarkıcısına ait olacağını asla tahmin edemezdim. İsminden dolayı dikkatimi çeken ve giydiği kovboy şapkası, çizmeleri ve müzik tarzı yüzünden bütün ön yargılarımı kuşanıp o şekilde dinlemeye başladığım Kareem Salama, ilerleyen günlerde hem müziği hem de kişiliğiyle beni en çok etkileyen sanatçılardan biri olacaktı.

Beni asıl üzen senin gitmiş olman

Gün ışımaya başlamıştı Teksas’ta, geceden kalma kırık cam şişeleri süpüren çöpçünün çıkardığı sese uyandı genç. Saat henüz erkendi ama daha fazla uyumanın da pek anlamı yoktu. Kalktı ve kahvaltı için iki dilim ekmeği ekmek kızartma makinesine bırakıp beklemeye koyuldu. Ekmeklerin kızarmasını beklerken eli gayriihtiyari televizyonun kumandasına gitti. İlk çıkan kanalda gördükleri yine üzecekti onu, Hz. Muhammed’e hakaretler içeren bir film çekilmişti ülkesinde. Yüreğine bir ağırlık oturdu sanki, bir süre öylece kaldıktan sonra televizyonu kapatıp eline çalışma masasının üzerinde duran kitabı aldı ve kutlu elçinin sözlerini okumaya başladı; “Beni kendinizden daha çok sevmedikçe tam iman etmiş olmazsınız.” Gözleri uzaklara daldı, uykunun mahmurluğu mu okuduklarının etkisi bilinmez ama vücudu sanki baştan aşağı uyuşmuştu. Kendini biraz toparladıktan sonra gitarını eline aldı ve önceki geceden yarım kalan şarkısına devam etti;

Keşke herkes seni gerçekten tanıyabilseydi, keşke benim bildiklerimi bilselerdi,
Evet, ettikleri hakaretler, uydurdukları yalanlar beni üzüyor, ama asıl içimi acıtan şey senin gitmiş olman.
Hatırladıkça daha da çok seviyorum seni,
Kendimden daha çok seviyorum seni…

Bedri Karaismailoğlu mırıldandı

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 22:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 6 yıl Önce

harika bir şarkı gerçekten, teşekkürler.

banner19

banner13