Ben eski kayıtlarını dinliyorum!

Bir zamanlar bizleri coşturan ezgilerimiz vardı. Dinledikçe içimiz içimize sığmazdı. Mustafa Uçurum eskileri andı..

Ben eski kayıtlarını dinliyorum!

Kalksam ve dirilsem 

90'lı  yılların başında, ardı ardına gelen ezgi kasetleriyle içimizde çırpınıp duran heyecanımıza tercüman olan bir coşkuyla ezgiler, marşlar dinlemiştik. Kalksam ve Dirilsem, Adı İçin Yaşamak, Bir Güneş Doğuyor, Davetim O’nadır… gibi ruhumuzu havalandıran kasetler o kadar kabul görmüştü ki özel radyoların, televizyonların olmadığı bir dönemde bu parçalar dilden dile dolaşmıştı.  

Kalksam ve Dirilsem ezgi türünün ilk ürünü olarak sayılabilir. O zamanların imkânlarıyla yapılan bu çalışma, dönüm noktası gibi bir tetikleyici etki yaparak ardı ardına gelecek çalışmaların müjdesiydi adeta.  

Başta Tamer Duman, Barbaros Ceylan, Ömer Karaoğlu olmak üzere Hakan Aykut, Umut Mürare, Erkan Mutlu gibi isimler nerdeyse çıkan her kasette bulunan ortak isimlerdi. Bir Güneş Doğuyor da ilklerden biriydi ve bu parça dillerde bir marş olmuştu. Ezgiler o kadar içten ve kucaklayıcı idi ki ruhumuza su gibi sızıyordu.  

11836Aynı  isimler, farklı ezgiler 

Ülkemizde bu işin başını çeken isimler belli başlı kişilerdi.  Ömer Karaoğlu, Aykut Kuşkaya, Taner Yüncüoğlu, Adil Avaz, Abdulbaki Kömür, Eşref Ziya Terzi, Erkan Mutlu gibi sanatçılar çıkardıkları her kasetle dinleyicilerin gönlünde yer etmeyi başarmışlardı.  

Ömer Karaoğlu’nun “Şehit Tahtında Rabbe Gülümser” diye başlayan ezgisini halen dinlediğimizde içimizdeki çığlığı bastırmakta zorlanırız. Abdulbaki Kömür’ün “Hangi yönden esersen es deli rüzgâr” diyen buğulu sesi bizi alıp yıllar öncesine götürmeye yeter. Adil Avaz’ın protest ve kendine özgü titreyen sesi meydanlarda haykırmak için bir sebep olabilir.  

Bu isimlerin birçoğu halen çalışmalarını sürdürüyorlar. Radyoların, televizyonların, internetin arasında kendilerine yer buldukları müddetçe de seslerini duyurmaya devam edecekler. 

Selam imam-hatiplim  

Mehmet Emin Ay ezgi çalışmalarının yanında akademisyen kimliğiyle de tanınan önemli bir değerdir. Onun Mustafa Demirci ile yaptığı ortak müzik çalışmaları, Asr-ı Saadet esintisi susan sesiyle okuduğu Tala’al Bedru ezgisi ve Kuran tilavet kasetleri unutulacak gibi değildir. Ayrıca Mehmet Emin Ay, İmam Hatiplilere bir ithaf olsun diyerek “Selam İmam Hatiplim” adlı içinde yalnızca İmam Hatipliler için okuduğu eserlerinin yer aldığı bir kaset de çıkararak yüreklerde tatlı bir esinti bırakmıştır.  

Ezgiden yeşil popa 

Gelişen teknolojiden elbette ezgilerimiz de payını aldı. Alt yapıydı, aranjeydi derken ezgilerimiz de çok sesli bir hale geldi. Medya da hemen bu değişime uygun bir ad bularak "yeşil pop" yakıştırması yaptı. Sanatçılarımız da ilk çıkardıkları kasetleri tekrar aranje ederek “çağın gereğine” uydurarak biraz da moda bir tabirle nostalji kasetleri çıkardılar. Ben modaya uymadan bu kasetlerin ilk hallerini dinlemeye devam ediyorum. Sade, samimi ve daha bizden.

Belediyeler arabesk olunca 

Belediyelerin çoğunluğunun Refah Partisi’nde olduğu dönemde düzenlenen konserlere ezgi, ilahi okuyan sanatçılar çağrılırdı. Salonların tıklım tıklım dolduğu konserler yapılırdı. Yeşil pop yakıştırması da zaten bu döneme rastlar.  

Belediyeler renk değiştirip gömleklerini üzerlerinden çıkarınca konserler de renk değiştirdi. Pop ve arabesk sanatçılarının boy gösterdiği konserler salonlara sığmaz oldu, statlara taştı. Ezgi, ilahi okuyan sanatçılara binbir pazarlıkla elleri titreyerek ödeme yapan belediyeler akıl almaz fiyatlarla sanatçıları konuk etmeye başladılar.  

Bir anı olsun diye 

Şimdi, bir anı olsun diye eskilere dönüp ilahilerin, ezgilerin ilk versiyonlarını dinlemek gerek. İçimize yayılacak bir kıpırtıya çok ihtiyacımız var. “Bir Güneş doğuyor bir güneş Filistin’de / Bir güneş doğuyor bir güneş ülkemde”

 

O unutamayacağımız marş ezgi albümlerinin kapakları için tıklayın 

 

Mustafa Uçurum, eski günleri hatırladı, hüzünlendi ve yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 16:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
AZC
AZC - 11 yıl Önce

Ummetin parasını etkinlik adına, hiçbir şeyi ile bize uymayan sözüm ona sanatçılara futursuzca döküp saçan, bunları da ramazan etkinliği deyip müslüman mahallesinde salyangoz satmaya kalkışan, köklü eğitim programlarıyla insanını yetiştireceğine, populist etkinliklerle yâra değil ağara tâbi olan, bir alimin yanında görünmeyi zül sayıp, bir fahişenin yanında durmaya ar etmeyen eski tüfek müselman, şimdinin modernist kafalı belediyecilerini Allah'a havale ediyorum. Yatacak yeriniz yok vesselam...

mur@t
[email protected] - 11 yıl Önce

harika sesler, harika müzikler vesselam...

Seniha Adıgüzel
Seniha Adıgüzel - 11 yıl Önce

Bu yazıyı okuduktan sonra eski kasetlerimi karıştırdım. Buldum. Onları dinledim. Mp3 formatında değil. Teyp bulmak zor oldu ama buldum ve dinledim. Ne güzelmiş. Yüreğinize sağlık Mustafa uçurum. Hatırlattınız.

lütfiye moral
lütfiye moral - 11 yıl Önce

s.a. ne kadar da güzel ifadelendirdiginz bende bazen eski kasetlermi dinliyorum o günlerime dönmek için çok şeyleri feda ederdim diyorum ama olmuyor...keşke olsa olabilse ama ben şuanda da bu abilerimizi dinliyorum ama ifade ettiginiz gibi o heyecan oluşmuyor...aslında eskiye yani hiç eskitemedigimiz kasetlerimize dönüş olsa ne güzel olurdu... bu yazıyı okuyanların çoğu bu hisleri taşıdıklarını düşünüyorum belli mi olur tekrar o günlere dönemesek de eskiye bir ışık yakabiliriz...selam ve duayla

ZELİHA AKKAYA
ZELİHA AKKAYA - 11 yıl Önce

çocukluğumda bu kasetlerin hepsini dinledim..şimdi ise çalacak bir teyp olmamasının hüznü ile bir kenarda duruyorlar..

İ.T.D.
İ.T.D. - 11 yıl Önce

Haberin güzelliğine ben de küçük bir katkı yapayım. www.fizy.com adresinden unutamayacağımız bu ezgileri dinleyebiliriz.

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

gömleği çıkartmayanlarında seçim meydanlarında hangi müziklerle gezindiklerini iyi biliyoruz.haberlere siyaset karışmasın lütfen.bu saçma kavgadan bıktım artık,kimse kendini eleştirip düzeltme yolunda değil ,hep kendileri haklı.itidalli olalım yeter.ezgi mevzusuna gelince bu mevzu derin.konuşmak için bu sanatçılarımızı takip etmemiz ve albümlerini almamız gerekmiyormu?alıyoruzmu dediniz çok komiksiniz.neden öyleyse gazetelerimizde onlardan haberler roportajlar yok.eleştiriye bizden başlamalı....

Humeyra Eren
Humeyra Eren - 11 yıl Önce

Eski ezgileri hatirlatmasi acisindan hakikaten cok guzel bir yazi olmus. Ben de "ask" ile dinledigimiz o marslari,ezgileri hatirlayip biraz huzunlendim acikcasi. Ama yine de gunumuzde de tasavvuf musikisine guzel bir yonelim var. Yunus Emre'den, Niyaz-i Misri Hz'lerinden birseyler bulabiliyoruz artik. Gunumuzde de Yahya Soyyigit, Ender Dogan, Ertugrul Erkisi, Sami Savni Ozer gibi degerli insanlar var. Halimize hamdolsun...


banner19

banner13

banner26