Balkanlarda ilahilerin işi ne?

Kültür Bakanlığı, Sur Yapı ve İstanbul Üniversitesi’nin destekleriyle Balkan ilahileri iki albümde toplandı..

Balkanlarda ilahilerin işi ne?

 

Bir iklim düşünün, ecdad Çimpe’yi aldıktan itibaren başladı hikâyesi. O gün bugün Sırplarla olan alacak verecek hikâyesi. Avrupa’nın yanı başı ama hep itilmiş kakılmış, ne Avrupalı olabilmiş ne tam Asyalı. 500 yıllık bir hâkimiyet kurmuş Osmanlı Balkanlarda. Osmanlı’nın sahip olduğu muazzam medeniyet ve kültür birikimi, bölge halkının tamamının nasibine sunulmuş. Müslüman ile gayrimüslim daima “millet” kavramı dairesinde muamele görmüş. Türk medeniyetinin tüm unsurları, mimariden yemek kültürüne, edebiyattan dil zenginliğini aktarıma kadar, bölgeye yayılmış, kök salmış.

Ne olduysa 19. yüzyılla başlayan dönemde yaşanan Balkan ayaklanmalarıyla olmuş, bölge tedrici olarak Osmanlı egemenliğinden çıkıvermiş. Dünya savaşlarıyla bölgede yeni devletler tesis edilmiş, Sovyetlerin komünist destekli yönetimleriyle bölge her türlü din, dil, milliyet asimilasyonuna sahne olmuş. Ve nihayetinde çok yakın dönemde, adeta tüm dünyanın gözlerinin içine baka baka Kosova Savaşı vuku buldu, yürekler sızladı, çok gözyaşı, kan aktı. Hepimiz şahitlik ettik bu vahşete, dehşete. İşte Çimpe Kalesi’nin 500 yıllık öcünü alış da o döneme rastladı sanki. Ecdadın daima tebaa olarak gördüğü Sırp unsur, beslediği karga misali, velisinin gözünü oydu.  Balkanlar’ın bu anlattığımız kısa hikâyesinde, aslında birey birey her ayrıntı hikayelenmeğe değer.

Balkanlarda tasavvuf musikisi filiz vermeye devam ediyorUbeydullah Sezikli, Abas Jahja

Bölgenin verdiği savaş, barış dönemlerinde de hiç bitmedi. Sabah uyandığında komşusu düşmanıydı çünkü bu halkın. Ama zaman büyük bir silah ve mermisi sabır, iştiyak ve iman! Bölge insanı, hepimizin gözünde birer asimilasyon garabetiyken, biz belki de farkında olmadan onlardan tüm umudumuzu kesmişken, o mümbit topraklara saçılmış çeşit çeşit tohumdan yeşeren ve düşmanın talan ettiği bir bostan misali iken, kışın ardından tekrar sürgün vermiş kuru dallar gibi yeşermeye başladı. Barışın verdiği rehavetten ziyade, bir fırsat bilme edasıyla yeniden neşv-ü nema buldu iyilik, güzellik adına ne varsa. Halkının itiraf ettiği ve bizim de koltuklarımızı kabartan bölgedeki Türk varlığı ve desteği bu hızlı devinimde çok etkiliydi. İşte tüm bu ana başlık altında anlatılacak onlarca alt başlıktan yalnızca biri bu haberin konusu. Balkanlarda tasavvuf musikisi.

Bölge, büyük bir kültürün mirasını fışkırmakta an be an. Balkanlardaki tasavvufî enginliği, zenginliği, tarihi anlatmaya sayfalar yetmez. Ancak onlardan tezahür eden birtakım unsurları anlatma çabasına girmiş güzel insanlar, onlara destek veren hamiyetperverler var çok şükür. Çoğu halihazırda aleni işlevini sürdüren tekkelerin, zaviyelerin çatısı altında terennüm edilen bölgeye özgü ilahilerden bahsediyoruz. Hepsi bölge insanının, gönül maveralarını bize açmakta, sanat alanında önemli bir açığı, en güzel sıvalarla, boyalarla kapatmakta.

Ubeydullah Sezikli, Abas JahjaBahsi geçen ilahiler “Balkan İlahileri (Türkçe) 2” ismiyle, tabir-i caizse fırından yeni çıktı. “Balkan İlahileri 2” dediğimize göre bunun biri de var elbette, görmeyen duymayan kalmasın. Hem de ilki Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bastığı ve desteklediği bir çalışma idi. İkincisinde desteği Sur Yapı verdi, ayrıca İstanbul Üniversitesi BAP (Bilimsel Araştırma Projesi)  kapsamında kabul gördü. Bu noktada İstanbul Üniversitesinin medar-ı iftiharı çok kıymetli Prof. Dr. Yunus Söylet Hocamızı da anmalı, teşekkürler sunmalı.

Balkan İlahileri’nin ilk cdsi Arnavutça idi, ikincisi Türkçe

“Balkan İlahileri”nin ilk cdsinde ilahilerin tamamı bölgenin orijinal dilinde, Arnavutça idi. Onlardaki lezzet, haz da bambaşka elbette. İkinci çalışma ilkinden farklı olarak Türkçe altyapıyla hazırlandı ve musikinin engin denizinin yanında, dil unsuruyla da gönüllere nüfuzu kolaylaştırdı. CDlerin derlenmesinde büyük emeği geçen isimler; İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Dini Musikisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Ubeydullah Sezikli, Makedonya İslam Birliği Kültür Dairesi Başkanı Dr. Abas Jahja ve bu işe yürek vermiş, akademik çalışmalarının yanında musiki alanında birçok pojede yer almış olan Dr. Muharrem Hafız. Her iki çalışmada da solistler Dr. Abbas Jahja ve Dr. Ubeydullah Sezikli oldular. Çalışmanın mutfağında bulunan, olmazsa olmaz genç müzik adamlarını da unutmamalı; bu alanda sevdalı gibi çalışan, yepyeni projelerle bizi hem hayretlere, hem saadete gark eden sanatçıları da selamlamalı.

Balkanlardan gelen bu çağrıya kulak vermek, hatta gözümüzü, kulağımızı dört açmak üzerimize şart olsun. Yapayalnız verdikleri savaşın ardından varsa birilerine ödenecek vefa borcumuz, bu manevi destek neden iyi bir başlangıç olmasın? Bu albümlerin sanat, irfan, kültür sahasında kulağımıza, gönlümüze bırakacakları da cabası!

 

Büşra Tosun Durmuş vefa borcu bilerek yazdı

Balkan İlahileri 2'den / Dr. Ubeydullah Sezikli - Dr. Abas Jahja

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2012, 01:12
YORUM EKLE

banner19

banner13