Aşkın Elif hali bir müzisyen!

O kirpiklerini döküp şehri ıslatan bir müzisyen: Murat Çelik!

Aşkın Elif hali bir müzisyen!

Üretmek her zaman sancılıdır. Bu gerçek yalnızca özgünlüğün doğasından kaynaklanan bir zorluğu değil aynı zamanda harici unsurların süreci etkileyen müdahalelerini de ifade eder. Piyasanın, çevrenin umursamazlığına tahammül gösterebilmek, üslubunuzun popüler alışkanlıklara/ beğenilere kurban edilmesine göğüs gerebilmek, zevksiz, midesizlere karşı hem maddi hem manevi olarak direnebilmek ve böyle bir yerde estetik üretmeye çabalamak… Bütün bunlar bütün olarak tek bir iştir ve sancılıdır. 

Murat Çelik
(+)

Kendime ordular biçiminde, lal olmuş  haller içindeyim…

Murat Çelik bu sancının müzisyen çehreli taşıyıcılarından birisidir. Kimilerinin “kimselerin tanımadığı insanları tanımak adına” tanıdığı, bazılarının “üniversiteli gençliğin gereği” olarak dinlediği, ama belki de kimsenin “Bu adam neden bu kadar çok soru soruyor?” demediği, 2008’de çıkardığı son albümü Aşkın Elif Halini uzun bir süre yapımcı bulamadığı için kişisel sitesinden ücretsiz paylaşan bir “talihsiz” o. Gerçi kendi talihsizliğini yıllar önce kendisi söylemişti; “Beyoğlu’nda dükkânlar artık en çok satanı çalıyor”. 

Hiçbir zaman en çok satan olmadı. Tıpkı hiçbir zaman en çok okunan şair, en çok kulak verilen mütefekkir, en çok rağbet edilen âlim olamayanlar gibi… Ancak bu hiçbir zaman yakınma vesilesi değildir. Bu durum yalnızca sanatın hakikate en fazla yaklaştığı yerde en kızgın ateşin yandığının ispatıdır; insanın maddi ve manevi ‘imanını’ sınayan kendi cehenneminin…

Murat Çelik

“Titreyip lal olmaktır hüzün” diye bir mısra karalamıştım vaktinde. Murat Çelik’i hakikatinin cehenneminde titreten “ordular biçiminde” soruları ise, lal eden de müziğidir. Bir çeşit susma biçimidir onun müziği. Suskun olanın ritmi incittiği yerdir. Sancının kıpırdanışları, taşmasıdır.

Murat ÇelikAşkın elif halinde bir sanatçı

Aşkın Elif Halinde şimdiye dek yaptığı gibi kendi üslubunu titizce geliştirip, bu kez caz formuna ağırlık veren bir Murat Çelik var. Albüm uzun uzun dört parçadan oluşuyor. Parçaların hepsinde müzikal yorumlar ağırlıkta… Bu albüm artık sözlü şarkı yazarlığından geçerek virtüözlüğe açılan bir kanal gibi duruyor. Kanalın döküleceği yeri elbette merakla bekliyoruz. Eğer sermaye sahiplerimiz “bu konseri de hayrına versin canım” demek yerine tüm teknik imkânları sağlanmış, mükellef organizasyonlar yaparak Murat Çelik’i çağırmak için sıraya girerlerse en azından kafası kulağı rahat çalışma yapma olanağı bulabilir sanatçı. Böylelikle Türkiyeli müzik severler Boğaz Köprüsünde yürütülmeye “değecek” Bono kadar şöhretli bir müzisyene olmasa da, pek alışkın olmadıkları “müzik işçiliği”ne derinlemesine tanıklık edebilirler. 

Sorunları konuşmanın, efelik yaparak asıp kesmenin, “entelektüelizm”in ötesine geçerek bütün cesaretimizle, hücresini günel bir tezgâha dönüştürmüş olanların alınlarından öpmeli ve kıymetlerini bilmeliyiz. Onların kıymeti, biz bilsek de bilmesek de kaybolmayacak. Evet, ama biz kendi samimiyetimizi ancak elimizde olana verdiğimiz değer kadar gösterebileceğiz. 

Murat Çelik’in müzik dükkânı

Sanatçı çalışmalarını Taksim Tünel’de açtığı bir dükkânda sürdürüyor. Gün boyu burada projeleri için çalışan Çelik aynı zamanda klasik, akustik, elektrogitarlar, penalar, gitar eğitim cdleri, anfiler başta olmak üzere benzeri müzik enstrümanları ve aletlerini de satıyor. Gerek gitaristler gerekse yeni gitara başlamak isteyenler için burasının iyi bir uğrak yeri olacağını düşünüyorum. Murat Çelik’ten gitar almanın da başlı başına bir hatıra değeri olur herhalde.

Murat Çelik’in mekânı nerede?

Taksim Tünel’de. Tüneli karşınıza aldığınızda sol tarafta, Galata Mevlevihanesi’nin önünden geçerek Karaköy’e inen bir sokak vardır. Buradan girilir. Çok az ilerleyince bir yandan bu sokak sol şeritten devam ederken, diğer taraftan en sağdan bir başka sokak Şişhane’ye, Beyoğlu Belediyesinin önüne iner. Bu en soldaki sokakla en sağdaki sokak arasında kalan, yokuş aşağı inenler için nispeten kıvrımsız ve direk önlerine çıkan, orta sokaktan devam edilir. Hatta bu soldaki Karaköy’e inen sokakla orta sokak arasında bir büfe vardır. Biraz ilerleyince sol tarafta, camında “Murat Çelik” yazan dükkânı görebilirsiniz. Küçük bir yerdir. Dikkatli bakmakta, bakıp da görmekte fayda var.

Daha açık konuş diyenler için açık adres:

Şahkulu Mah. Şahkulu Sok. No: 1-E Beyoğlu Tünel

Murat Çelik ACD’de…

Bir süredir çeşitli merkezlerde veya özel olarak gitar dersleri de veren Çelik artık bu derslere ACD Sanat Merkezi’nde devam ediyor. Her Pazar saat 10’dan itibaren ACD Sanat Merkezi’nde öğrencileriyle buluşan Murat Çelik’ten gitar dersi almak için sanat merkeziyle irtibata geçilebilir;

ACD Sanat Merkezi

Sırmaperde Sok. No: 8 Altunizade, Üsküdar (Altunizade Kültür Merkezinin sol çaprazında)

0216 474 4034, 0216 474 4035, [email protected]

 

 

Muaz Yanılmaz, adres gösterdi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 12:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebru
ebru - 10 yıl Önce

tebessüm ettim..mavi hırka..

banner19

banner13

banner26