Amerika'ya selam veriyorlar!

Adını 'İslam' ile aynı kökten gelen ve Müslümanların kültüründe önemli bir yer taşıyan 'Selam' sözcüğünden alan ABD'li 'Salaam' grubu..

Amerika'ya selam veriyorlar!

Salaam CD KapağıOrta Doğu’dan Orta Amerika’ya: Selam

Adını “İslam” ile aynı kökten gelen ve Müslümanların kültüründe önemli bir yer taşıyan “Selam” sözcüğünden alan ABD’li “Salaam” grubu, ABD’nin Orta-Batısında Orta Doğu ve Kuzey Afrika ezgilerini çağdaş müzik akımlarıyla sentezleyerek çok kültürlü bir “selam”ın temelini atıyorlar.

Bach’tan Irak makamına

Grubun ana ikilisi evli Tim Moore, Dena el-Saffar çifti. Irak asıllı bir ABD’li olan el-Saffar klasik müzik eğitimi almış bir kemanist; bununla birlikte Orta Doğu ezgileri hayatından hiç eksik olmamış, Irak’a 17 yaşındayken yaptığı bir gezi sonrası Orta Doğu müziğine olan ilgisi daha da artmış ve bu yönde çalışmalara başlamış. 1993 yılında Salaam grubunu, Orta Doğu’nun güzel ezgilerini ABD’lilere tanıtabilmeyi umarak kurmuş. Eşi perküsyonist Tim Moore ise ABD’nin Orta batısında büyümüş bir müzisyen.

Tim ve Dena, dizinde kanun olan ise Hakan
(+)

Küçük yaşlardan beri perküsyona ilgi duyan Moore alaylı; üniversitede bilgisayar bilimi eğitimi görmüş fakat cazdan rock müziğe birçok farklı müzik türünde çalışmalarda bulunmuş. Dünyadaki farklı müzik kültürlerine olan ilgisi onu Orta Doğu perküsyonuna çekmiş; Irk-tarzı perküsyon dersleri almış, Orta Doğu perküsyonunun ustalarıyla çalışmış; şu an grupta darbukadan bendire birçok farklı perküsyon çalgısını çalıyor. Çifte farklı gösteri ve albümlerde eşlik eden büyük bir kadro da var – en az kendileri kadar renkli olan; onlara kanun ve piyano ile eşlik eden ünlü klasik müzik sanatçısı Hakan Toker, santur ve trampet çalan caz müziği trampetçisi Dena’nın erkek kardeşi Amir el-Saffar, udî Victor Santoro, neyzen Joe Donnelly ve perküsyon ustası Raja Hanania.

Salaam, konser
(+)

Sunî sınırları aşmak

Günlük hayatta karşılaşılan ve gözyaşı, kandan derin izler bırakan ayrımcılığın, nefretin, sunî millî sınırların ötesine müzik ile uzanma çabasının bir sonucu Salaam. Nitekim el-Saffar “Müzik muhteşem bir dengeleyici, ve dili aşıyor. Aynı dili konuşmasalar bile insanları bir araya getirebilir – aynı şey din için de geçerli...” diyerek bunu vurguluyor. Müzikten yola çıkarak etkileşimin, çok-kültürlülüğün, “komşuluğun” önemine dikkat çekiyorlar. Grubun baş perküsyonisti Moore bunu şöyle açıklıyor: “Müziğin önemli noktası hiçbir hakikî sınır veya hududu olmaması... hep komşularından etkileniyor. Üzerinde çok fazla çalıştığımız Irak müziğinde bile – Fars etkisini, Türk etkisini, Kürt etkisini, Körfez etkisini duyabiliyoruz ve öyle ki müzikte duyduğun komşulardan gelen etkilere bakarak parçanın Irak’ın hangi bölgesinden geldiğini söyleyebiliyorsun.” 

Salaam - Layla
Salaam - Hadha Mu Insaaf Minnek
Salaam - Sellefeena

Müzik kültürleri mozaiği

Orta Doğu müzik kültürünün zenginliği ve birçok kaynaktan beslenmiş olması, Salaam’ın da müziğini tam bir mozaiğe dönüştürmüş. Nitekim farklı olanın güzelliğini yansıtmak ve tanıtmak grubun misyonlarından. Nitekim müzikleri sadece Orta Doğu’nun kendine has çok-kültürlüğünü miras almıyor, bunun içine ABD’ye özgü caz, blues veya rock gibi müzik türlerinin de ekliyor, gelenek ile çağdaşın arasına bir köprü kurmayı da ihmal etmiyor. Mozaik olan bir müziğin dinleyici kitlesi de mozaik oluyor; el-Saffar dinleyicilerinin arasında Yahudilerden Müslümanlara, ABD’lilerden Iraklılara birçok farklı kesimin olduğunu belirtmekten gurur duyuyor.

Grubun müziklerinin tecessümü albümleri de kültürel zenginliklerinin fiziksel örneği gibi; sadece albümdeki şarkı isimleri bile ne çok müzik kaynağının iş başında olduğunu gösteriyor: Arapçadan Türkçeye birçok farklı dilde isimlere sahip, her biri Orta Doğu’nun farklı yörelerinden ABD’nin Orta batısına uzanan birer seyahat.

 

Kübra Özgüven bildirdi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2010, 23:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin şafak
yasin şafak - 11 yıl Önce

gayet güzel şarkılar, teşekkürler.

banner19

banner13

banner26