Alman Şairden Naat

Bir gece yolculuğunda, gecenin bir yarısı tanıştım onunla.

Alman Şairden Naat

 

Alman Şairden Naat.

 

 

Bir gece yolculuğunda, gecenin bir yarısı tanıdım Goethe “kardeş”imi. Çağların ötesinden, uzak bir coğrafyanın karanlığından gönlüme düşen mısralarıyla… Rasulullah"ı bir mümin diliyle anlatan müthiş sözleriyle tanıdım. Artık o, yıllarca, edebiyat bilgimin içinde bir tortu değil, benimle birlikte Yüce Peygamber"e yakaran bir kardeş idi.

 

“Kardeş!

Ayırma bizleri koynundan.

Kollarını açmış bekliyor Yaradan.

Yoksa bizi çölün kumları yutacak,

Güneş kanımızı yoksa kurutacak.

Kardeş!

Dağların ırmaklarını,

Kardeş!

Ovanın ırmaklarını,

Kardeş!

Hepimizi alıp koynuna

Eriştir bizleri Yüce Yaradan"a.”

 

Böyle sesleniyor şair, şefaat sahibine. Avrupa"nın karanlık çölünden aydınlığa uzanmış bu ruh, ne kadar güzel anlatıyor Peygamberimizi. Şairin deyimiyle; O, ona muhtaç olanları yürütmüyor bile. O zor günde, meşakkatin en yoğun olduğu günde koynuna aldığı tüm kardeşlerini Yüce Yaradan"a götürüyor.

 

Ey Dağ Pınarı!

 

O, dünyanın ne korkutuculuğunu ne de çekiciliğini zerre kadar umursamadan gitmekte yoluna. Gittiği yerlere medeniyet götürür, iman götürür. Ve naatin sonunda… Şairin sözüyle;

 

“Dalgalanır başının üstünde binlerce bayrak.

Evlatlarını Yaratanına ulaştırarak,

Karışır ilahî ummana,

         Coşarak.”

 

İslam"ın ışığını gözü açık olan her uzaklıktan, her yükseklikten görüyor. Ünlü Alman şair Goethe de bu ışıkla aydınlananlardan. Yazılarında zaman zaman İslam"a vurgu yapan Goethe, Peygamberimiz için yazmakta olduğu tiyatroda bir naate yer vermişti. Uzaklarda kalmış bir kardeşin, içli yakarışı gibi… Hayri Küçükdeniz"in ses verdiği bu naat, naat olmaktan öte bir özlem ve bir çağrı.

 

Aydınlığa kavuşanlara selam olsun.

 

Naatin devamı, Sesler"de

 

Naatin pek çok çevirisi olsa da, en lirik çeviri GrupTAN"ın “Sesler” kasetindeki parçada sanırım. Yakarış, sadece metniyle değil, aynı zamanda Barbaros CEYLAN bestesiyle de sizi kuşatacak. Hayri KÜÇÜKDENİZ"in naati okuduğu bölümlere Ömer KARAOĞLU, Hakan AYKUT, Taner YÜNCÜOĞLU naatin bestelenmiş halini seslendirerek katılmışlar.

 

Sesler, genel olarak, peygamber hayatları üzerine yapılmış bir kaset. Kimi güfteler büyük şairlerden alınırken bir kısmı, Kuran"daki peygamber kıssaları şiirleştirilerek yapılmış. Hz. Nuh, Hz. Salih, Hz. Yunus kıssalarında olduğu gibi.

 

GrupTAN"ın yeni çalışmalarını göz göz bekliyoruz.

 

Yakarış"ı dinlemek için: http://video.yahoo.com/watch/4295638/11541455

 

 

Ömer Faruk Pekuz yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 11:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sibel çelik
sibel çelik - 11 yıl Önce

Grup Tan tek bir kaset yaptı ve dağıldı. Bence islami camiada yapılmış en iyi kaset buydu.

banner19

banner26