Akıp giden bir ezgi albümüdür Sel

Ezgiler tarihimize şahit olanlara, Tamer Duman ismi yabancı gelmez. Duman, 98’de solo olarak çıkardığı “Sel” albümünde, dupduru bir nefesle yorumlamıştı eserlerini..

Akıp giden bir ezgi albümüdür Sel

 

Ezgiler tarihimize şahit olanlara, Tamer Duman ismi yabancı gelmez. Onun bıraktığı izler, yaptığı katkılar göz ardı edilecek cinsten değil. Sözüyle, sesiyle, müziğiyle ve en önemlisi de yüreğiyle güzel işler kotaranlarımızdandır o.

İlklerimizin içinde, iliklerine kadar samimi ve ihlâslı olanlardan. Titiz bir ezgi-marş işçisi. Ne unutulmazlıkları bize miras bırakmış besteleriyle, ah bir bilsek: “Gün Batıdan Doğmadan”, “Es Rahmet Rüzgârı”, “Doğ Ey Güneş”, “Adı İçin Yaşamak”, “Yaz Beni Güllere”… Umut, sabır, rahmet, direnç, güneş, yaşam, sevda var onun ve kardeşlerinin sözlerinde. Kardeşleri dediğimiz Ömer Karaoğlu, Mesut Yabanigül ve Taner Yüncüoğlu ile yürek yüreğe vermişler, çağın karanlık yüzüne ezgilerini, inançlarını, özlemlerini, kederlerini söylemişler.

Sahih bir imanı kuşanıp salih amellerin peşinde olmanın verdiği hareket ve bereket gerçeği, Tamer Duman gibilerinde kendini iyiden iyiye belli etmiştir. O ve diğer ezgicilerimiz, bizi söz burçlarında diri tutmanın en güzel örneklerini vermişlerdir.Tamer Duman

Dupduru bir nefesle yorumlamış eserlerini

Tamer usta, evvelki grup halinde oluşturdukları albümlerden hariç 98’de solo olarak çıkardığı “Sel” albümünde, dupduru bir nefesle yorumlamış eserlerini, emeklerini. Ahmet Mercan’dan, yani şair gibi bir şairden, “Sel” ve “Çöl Halayı” şiirlerini konuk etmiş albümüne. Mehmet Erdoğan’dan “Tutuşturdun”u almış. Yunus Emre yazar da biz okumaz mıyız dercesine “Medet”i hatırlatmış ve bu çalışmada Taner Yüncüoğlu ustaya yol vermiş, buyur mikrofon sende, demiş. Hele Hicabi Kırlangıç’ın “Yağmur Güzellemesi”ni bir sunuşu var ki, “Gözlerimin içi yağmur/ Çiçekler büyür içimde” dediğinde, yüreği umut tarlasına dönenlerde, ekinlerin başağa durduğunun dayanılır ağırlığı hissedilir olur.

“Çöl Halayı”nda sizi ayaklandıran ‘tekbir sesleri’ni çoğaltıyorsunuz ve en yüce Olan’a odaklanıyorsunuz. “Yüreğim Yanar” ile içindeki Bediüzzaman Said Nursî’ye dönük olan hasretini dışa vuruyoruz sanatçımız. Ona ve zamanlarını imanlarıyla kuşanan tüm dava ehli şahsiyetlere duygularını hediye ederek görevini yerine getirmeyi amaçlamış olsa gerek bu eserle.

“Kuşlar”, bir albüm içinde saklı durmayacak kadar devasa önem taşır

Tamer DumanGelelim “Kuşlar”a… O, bir tarihi, bir süreci, bir şahitliği anlatan özgürlük sembolüne. İlahî kudrete bağlılığın vazgeçilemez ve vazgeçilmesi teklif bile edilemez gerekliliği olan fıtrat örtüsü uğruna mücadele verenlerin öyküsünü dillendirir “Kuşlar” ezgisi. Hür olup sevdaların/sevdalıların ülkesine doğru kanat açmak isteyenlerin; ama o nazenin kanatları kırılanların, umutları vurulanların, ninnileri susturulanların ve yüreği dağlananların sesi olmuştur “Kuşlar”. Bu eser, bir albüm içinde saklı durmayacak kadar devasa önem taşır. Ömer Karaoğlu’nun “Karayel” albümünde, yeniden yorumlamasıyla biraz daha meşhur olmuş, gündeme oturmuştu zamanında. Fıtratın özüne uygun bir tesettür hali topluma hâkim oluncaya dek, bu eser tazeliğinden pek bir şey kaybetmeyecektir. Aksine her geçen zaman, onu daha bir anlamlı kılacaktır.

Tamer Duman Ağabey’in sesinden çoktandır mahrumuz. Onu ve sesini, yakıştığı yerde görmek istemek hakkımız olsa gerek. Ezgiler sizsiz mahcup ve muzdariptir kıymetli ağabey! Sizler gibi değer üretenlerimizi zaman tüketmemeli. Çoğalmalı ve sığmamalısınız hesaplara, kitaplara... Dinlendiğinizi bilin ve sesimize okkalı bir ses verin lütfen.

Bize ezgi dinleme güzelliğinin kendilerinden tevarüs ettiği adamlarımıza selam veriyor ve yeniden sahalarda buluşmaya iştiyakla devam diyoruz.

 

Fatih Pala yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2013, 12:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin
hüseyin - 6 yıl Önce

Tamer Duman'la ilgili çok daha fazla bilgi bulamaz mıyız ? röportaj yapılsa, o günleri kendi ağzından dinlesek keşke? Dünyabizim camiası ulaşamaz mı ????

Mehmet
Mehmet - 6 yıl Önce

Ömer Karaoğlundan yıllardır dinlediğimiz Şehit Tahtında ve Bir Avuçtuk Biz göklere sığmayan marşlarının söz ve besteleri de Tamer Duman'a aittir. Herkes Ömer KAraoğlunun şarkısı zanneder.

şafak arslan
şafak arslan - 6 yıl Önce

adı için şehit tahtında vb. eserler genellikle ömer karaoğlu, Tamer Duman ve bir kaç arkadaşının katkıları olan ortak üretimlerdir. Albüm kapaklarında aynı eserlere kaydedilen isimler hayli değişken.Kimin adının yazıldığına pek de değer verilmezmiş o vakitler.O yılların yapımcılarından ve işin içinde bulunanlardan dinlemiştim.

banner19

banner13