Ahmet Hatiboğlu'nun gayreti başkadır!

Yaşayan öyle kıymetli dehalar ve üstadlarımız var ki, acaba onların yeterince kadrini kıymetini bilebiliyor muyuz?

Ahmet Hatiboğlu'nun gayreti başkadır!

 

90’lı yıllarda, o zamanın şöhretli müzik taşıyıcıları olan kasetlerden bir ikisi benim hayatımda önemli bir yere sahipti. Bu kasetler “Çağımızdaki Itrî” adıyla yayınlanan Ahmet Hatiboğlu üstadın yayınladığı kasetlerden başkası değildi.

Dinî musikinin yasak olduğu zamanlarda mücadele verdiAhmet Hatiboğlu

Ahmet Hatiboğlu, hayatını musikiye vakfetmiş bir dahidir. Babası Hatib Hoca namıyla anılan Hacı Mehmet Ref’et Efendi’dir. Annesi Meryem Edibe Hanım’dır. Hoca 1933 yılında Burdur’da doğar. Musiki dünyasına adım atması 1955 yılına denk düşer ki Ankara Radyosu onun ilk durağıdır. Hocanın esas tahsili ne dersiniz peki? Hoca 1961 Ankara Hukuk mezunudur.

Elli yılı aşkın bir süreye neler sığdırdı peki Hatiboğlu Hoca? Tanbur sanatçılığı, ses yönetmenliği, kudüm sanatçılığı, koro şefliği, müdürlük, sanat kurulu uzmanlığı, nihayet Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda dört yıl hizmet… Hocanın esas mücadelesi elbette Türk musikisinin, dinî musikinin yasak olduğu dönemlerde bu eserlerin radyolarda yayınını sağlamak için olmuştur.

Hatiboğlu Hoca 1960’lı yıllarda başladığı mücadelede nihayet 1978 yılında muvaffak olmuş ve ilk resmi vasıflı bir koro olan “Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Musikisi Korosu”nu kurmuş. Aradan geçen uzun yıllar içinde muhtelif kurum ve kuruluşlardan “Yılın Sanatçısı”, “Üstün Hizmet Ödülleri” almış.

Paris’te, radyoda, Ahmet Hatiboğlu’nun seslendirdiği ilahileri dinledik

Türkiye Diyanet Vakfı da, Ahmet Hatiboğlu Hoca için güzel bir kadirşinaslık örneği gösterdi. TDV Yayınları arasında, “Ahmet Hatiboğlu Beste Külliyatı- Tasavvufi Eserler-Kâr-Beste ve Şarkılar-Saz Eserleri” ismiyle 647 sayfalık bir eser yayınlandı. Eserde yüzlerce eser kaydı ve nota Ahmet Hatiboğlumevcut iken, çok önemli isimler de Ahmet Hatiboğlu hakkında kanaatlerini yazmışlar: Prof. Dr. Mehmet Görmez, Yılmaz Öztuna, Alaaddin Yavaşça, Nazmi Özalp, Ergun Balcı, D. Mehmet Doğan, Mehmet Aydın ve kardeşi, ikizi Prof. Dr. Mehmet Sait Hatiboğlu.

Özellikle Sait Hatiboğlu Hoca’nın anlattıkları bir kardeşin, bir musiki dehası olan kardeşine yazdıkları bakımdan önemli. Yaşadığı pek çok hadiseyi, tanıklık ettiği heyecan verici durumları paylaşan Hatiboğlu, bir defasında Ercüment Berker ve Alaaddin Yavaşça’nın olduğu bir mecliste, “Ahmet Bey’in okumuş olduğu Hatip Zâkiri Hasan Efendi’nin dilkeşhâveran salâsını banttan dinledim, hayatımda böyle bir yoruma tesadüf etmiş değilim.” dediğini aktarır. Ayrıca Sait Hatiboğlu, kardeşinin sadece bu coğrafyada değil, Avrupa’da da dinî musiki icrası için gayret ettiğini yazar. 1974 senesinde ailece Paris’te “Türkiye’nin Sesi” radyosunda Ahmet Hatiboğlu’nun sesinden ilahilerle karşılaşması onun için bir sürpriz olmuştur. 1973’te İsveç’ten aldığı davetle orada Türk musikisi icrası konusunda çok büyük çaba sarfetmiştir.

İbnü’l Emin’den önemli bir ölçü

Eserde Ahmet Hatiboğlu önemli bir giriş yazısı yazmış. Yazıda Manisa müftüsü bestekâr Âlim Efendi’nin tanınmayışı ve kendini yeterince tanıtmayışı üzerine İbnü’l Emin Mahmut Kemal’in yazdığı bir yazıya yer verir. Burada altı çizili cümleyi aktarmakta fayda var: “Lakin kendini ve eserlerini vatana tanıtmak zaruridir. Tanıtmazsa kabahatlidir. Evlad ve ahfadın bu yoldaki alakasızlığı asla afv olunamaz. Kemal ehlini yakından tanıyanların, tanımayanlara bildirmesi ise hidmeti vataniye cümlesindendir.”Ahmet Hatiboğlu

İşte bu cümleden dolayıdır ki Ahmet Hatiboğlu üstadımız kendini layıkıyla anlatacak eserler bıraktı. Hâlen de aramızda olması hasebiyle hizmeti ve himmetleri devam ediyor. Ne mutlu tanıyan ve tanıtanlara.

Not: Eserin yanında verilen 4 CD+1 DVD ile TRT kayıtlarından Ahmet Hatiboğlu’nu ve eserlerini dinleme imkânına sahip olacaksınız.

 

Kâmil Büyüker, “Çağımızdaki Itrî hâlâ yaşıyor” dedi

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 13:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13