Acil Servis yine yeniden aramızda

Temiz rock yapan kaç kişi kaldı? Acil Servis sesini tekrar haykırmak üzere yeni bir albümle geliyor..

Acil Servis yine yeniden aramızda

10725Hüzünlü muzaffer başkaldırı

 

1900’lü yıllarda amerika’da ‘insanlığından çıkarılan’ afroamerikan kölelerin mırıldanarak oluşturdukları ve ‘bir ruhları olduğunu kanıtlamak’ isteyenlerin ‘efendilerine’ karşı yürüttükleri ‘hüzünlü ve muzaffer’ mücadelenin adı olan blues müziği en temelde pür acının, yani insanın ancak ruhuyla kavrayabildiği her şeydeki derin gerçekliğin dillendirilişidir.

Bu masumiyetin bir tür ‘retorikle’ üretilmesi değil, bizzat ete kemiğe büründürülerek estetiğin ham maddesi olan ‘yaşanan gerçekliğin’ içselleştirilmesidir. Sonraları bu tür, kentsel-kırsal ayrımlarına tabi tutulmuş, şimdilerde bol bol dinlediğimiz ‘eğlenceli’ şarkılar kentsel blues’un, bahsettiğimiz bu geleneksel temalar da kırsal blues’un içinde üretilmiştir (Bu müziğe hâkim duyguların edebiyattaki yansımalarını ve ‘negro’ şiirinin örneklerini görmek için Aime Cesaire ve Frantz Fanon kitapları ve özellikle Ralph Ellison’un Invisible Man –Görünmez Adam- romanı incelenebilir).

Kimse maske takmak zorunda değil!

Rock müzik de 1950’lerde Blues müziğin doğurduğu bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Yani rock müziğin ‘tescilli rengi’ haline gelen şu ‘siyahlık’ aslında ‘asi’ gençliğin karamsarlığının değil ‘masum’ halkların teninin rengidir. Böyle diyerek rock müziği bir ‘ergen psikozundan’ kurtarmaya ve korumaya çalışıyoruz. Çünkü rock ‘reşit olma arifesindekilerin’ isyankârlığından daha ötede bir yere, ‘siyah derisine giydirilen beyaz maskeyi’ fark etmeye çağırıyor insanı.

İşte bu çağrıyı yapan bir gruptan bahsetmek istiyorum; Acil Servis

10726Masumiyet hırçın ise sesini duyurur

Rock müziğin dillendirdiği ‘hırçın masumiyetin’ karakteri gereğidir sanırım, bu müzik daha çok grup halinde yapılagelmiştir. Ki en iyi örneklerini de gruplar vermiştir.

60-70 dönemi herhalde en verimli dönem oluyor. Bu dönemde birçok efsanevi grup bu türün en sağlam örneklerini vermiştir. Bir çırpıda sıralayabileceğimiz Beatles, Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Rolling Stones, The Doors, Lynyrd Skynyrd gibi örneklerinin yanında sonraları Nirvana gibi iyi gruplar da çıktı. Türkiye’de de rock müziğin iyi örnekleri mevcut. Cem Karaca, Moğollar, Pentagram, Üç Hürel, Yavuz Çetin, Bulutsuzluk Özlemi, Şebnem Ferah bunlardan bazıları…

Yine yeniden

Gelelim Acil Servis’e… 1992 yılında kurulan, 1996’da ‘Küçük Adam’ adlı ilk albümlerini çıkaran ve Türkiye’deki ‘temiz rock’ yapan sayılı gruplardan birisi olan Acil Servis onüç yıl aradan sonra ikinci albümleri ‘Dur Bekle’yi pek yakında çıkarıyor. Albümün adı belki değişebilir, ama birbirinden güzel şarkılar aynı kalacak, keyifle dinleyebileceksiniz.

10727Ben bu ikinci albümü grubun ilk albümüne nazaran daha ‘yerli yerinde’ ve ‘temiz’ buldum. Bir dinleyici olarak grup tarafından albüme seçilen tüm parçaları zevkle dinledim. Besteler ve düzenlemeler derli toplu, özgün, kulağı zenginleştirici, tekrar tekrar dinlenilesi ve her seferinde biraz daha kendisini dinleten bir mahiyete sahip. Zaten bir dinleyici için, eğer dinleme turlarında her seferinde yeni tadlar yakalayabiliyorsa, o albüm nitelikli bir albüm olmuş demektir.

‘Dur Bekle’nin rock müziğin iyi örneklerini dinlemek isteyenlerin kaçırmaması ve mutlaka edinmesi gereken bir albüm olduğunu düşünüyorum. Albüm piyasaya çıkınca dinler dinler, önce gruba teşekkür eder, sonra da beni yâd edersiniz.

Acil Servis’e teşekkürler… Ellerine sağlık…

Grubun eski bir çalışması, "Yusuf Yusuf"un video klibi:

 

Muaz Yanılmaz “Dur Bekle”yi sabırsızlıkla bekliyor

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2010 Salı 11:47 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2010, 14:37
YORUM EKLE

banner19

banner36