Abide Pervin'in zikrine bir dalsam!

Onu diğer Pakistanlı müzisyenler kadar dünya müzik piyasasında göremeyişimizin sebebi, aldığı mirası otantik bir şekilde sürdürüyor olmasıdır.

Abide Pervin'in zikrine bir dalsam!

Birkaç tabla, bir dolki, bir harmoni; bağdaş kurarak alkış tutan insanların çala çırpına eşlik ettikleri baskın bir ses, Pakistan müziği söz konusu olduğunda hepimizin aklına gelen bir enstantanedir. Bu müzisyenler söyledikleri müziği yaşayarak, cezbe halinde kendilerinden geçerek dinleyicileriyle paylaşırlar. Işık oyunları, dans, artistik şovlar ya da eğitimli edalarla sahneyi kullanmak, müziği sergilerken aynı zamanda pazarlamak gibi endişeleri yoktur Abida Parveenonların. Pakistan’ın en esaslı, tevatür sesi Nusret Fatih Ali Han bunun en güzel örneği, ki onu dinlemeyen kulak budak deliğidir. Yaptığı müziği tarif için ‘Etnik Caz’ kavramını kullanan bir muhabire ‘ben sadece zikir yaparım’ diye verdiği cevap, anlatmaya çalıştığım şeyin özetidir.

Pakistan müziğinin sufi ekolünün en canlı temsilcisi

Müzik konusunda oldukça bereketli bu toprakların yetiştirdiği bir de kadın var ki onun sesini mutlaka bir dinleyiniz derim. Nusret Fatih Ali Han’ın saçlarını uzatın; arkasında alkış tutan insanları bir an için silin sahneden; sesine biraz daha kalın, hoyrat, dağınık kadınsı bir tını ve tatlı telaşına acı ağır bir nağme katın; karşınıza Abide Pervin (Abeda Parveen) çıkacaktır. Ya da Ümmügülsüm’e Hindî, Sindî, Peştun, Urdu dillerinde şarkı söylettirmek bizi Abide Pervin’le karşı karşıya getirir.

Pakistan müziğinin Feride Hanım (Farida Khanum), Mehdi Hasan, Gulam Ali’yle temsil edilen sufi ekolünün en kanlı canlı temsilcisidir o. Onu diğer Pakistanlı müzisyenler kadar dünya müzik piyasasında, konserlerde göremeyişimizin en temel sebebi, aldığı mirası otantik bir şekilde sürdürüyor olmasıdır.

Vücut dili Aziz Mian’ı andırır biraz. Söylediği şarkıların sözlerine paralel oturduğu yerden jestler, mimikler yapar. Onun sözlerinden de “Aşk”, “Hüda”, “Muhammed”, “Molla”, “Ali” isimlerini kolaylıkla seçebilirsiniz fakat söylediği şarkıların sözleri Pakistan’ın etnik yapısı kadar farklılık gösterir. Şarkı sözleri kimi zaman Urduca; kimi zaman Sindî, Pencabî; kimi zaman Farsça, Peştucadır. Halk arasında Bulleh Şah diye meşhur, maruf Kadirî sufî ve bilim adamı Abdullah Şah’ın bestelenmiş şiirlerini okur çoğu zaman.

Abida Parveenİnternetten şarkılarını dinlemek mümkün

Rahmetli Muharrem Ertaş’ın “Ay Dost” nidalarıyla uzun havalarına başladığı gibi Abide Pervin de ‘Ho Miyaaan’ diye haykırarak başlar şarkılarına ve “Aaaa” diye ünlemelerle devam eder. Sonra her hecesini ağzının içinde ezerek, yayarak, uzatarak ‘Aashiq Hoyon Rub Da Howi Malamat Laakh’ benzeri hikmetli cümlelerle açar perdeyi. Şarkının zaman zaman hızlandığını ve konuşma biçiminde devam ettiğini görürsünüz. Fakat ani bir geçişle ritim yine usul usul ilerler, müziğe paralel heceli inlemeler yeniden başlar. Ezginin bu akışı gereği şarkılar genelde uzun sayılabilecek bir formdadır.

Her ne kadar ülkemizdeki müzik marketlerde onun albümlerini bulmak oldukça zor olsa da konser kayıtlarını, video kliplerini, şarkı örneklerini internette bulmak mümkün. Ya da şansınız varsa o tarafa yolu düşen birine arşivini getirtebilirsiniz.

Hayatına dair internette dolaşan kırık dökük bilgilerden daha fazla bir şey bilmiyorum. Paylaşılmaya değer en önemli bilgi, bizdeki ‘devlet sanatçısı’ unvanına benzer: Birincisi 1982 yılında “Pride of Performance”, ikincisi 2005 yılında “Sitara-e-Imtiaz” unvanlarını almış olması.

 

Zekeriya Şener haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2010, 18:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 10 yıl Önce

iranın zeki müreni olan hayedeh'i tercih ederim,saat saat adında bir şarkısı var,hele şarkının sonunda konuşuyo ya,'bir insan bu kadar mı etkili söyler' dedirtiyor.

melami
melami - 10 yıl Önce

http://videoizle.video75.com/VTtL5nWh_gD/wo-jo-hum-me-tum-me-abida-parv/

İlhan Çebi
İlhan Çebi - 10 yıl Önce

Nusrat Fatih Ali Khan tarzı...ama o bir başka tabi.

Edit:Yorumcu kardeşim Kenan Subaşı. Saat Saat şarkısı lübnanlı şarkıcı Sabah'ın şarkısı değil miydi.Ya da Hayedeh'in şarkısıyla onun şarkısı farklı farklı şarkılar mı?Bilgilendirirsen sevinirim.

http://fizy.com/#s/1adnjg

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 10 yıl Önce

ilhan çebi,haklısın

iranın zeki müreni hayedehtir :) sabah ismini ilk defa duydum.to ham boro ey bi vefa şarkısını söyleyen hayedeh ile sabah'ın söyledeği saat saat şarkısını yan yana koydum,sesleri benziyo,karıştırmışım.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 10 yıl Önce

ayrıca linkini verdiğin videodaki şarkı yarım,şarkı yaklaşık 12 dakika sürüyo ve şarkının son kısmına doğru kadın konuşuyo,bana kalırsa o şarkının en son kısmı daha can yakıcı.ben de de kaydı var,ama 10. dakikada sona eriyo.iranlılarla iletişimimiz sağlam olsaydı bunlar olmazdı belki de.

banner19

banner13

banner26