Müslüman Müzisyenler burada!

Nedir bu MHH?

MHH, yani MUSLIM HIP HOP.COM; Dünyanın her yerinden Müslüman sanatçı ve grupları tanıtan, onlarla ilgili her türlü bilgiye ulaşımı sağlayan uluslar arası bir internet sitesi. Muslim hihop başlığı ile açılmış olsa da, nasheed, pop ve alternatif müzik kategorilerine de yer veriyor.

Site ilk olarak Şubat 2004"te  kuruldu. Ama daha sonra sitenin adminleri işleri istedikleri gibi yürütemedikleri için Mayıs 2005" te kapatıldı. Altı aylık bir dinlenme döneminden sonra yeni bir vizyonla tekrar açıldı ve çok çabuk gelişerek tamamen interaktif bir topluluğa dönüştü. Şu anda sitede yüz on beşten fazla sanatçı ve grup yer alıyor ve her geçen gün artıyor.

Bu hızlı artış sanatçıların kalitesinden şüphe ettirebilir ama MHH bu konuda oldukça titiz. Sitede yalnızca profesyonel ve İslami içerikli mesajlar veren sanatçılara yer veriliyor. Onlara göre sanatçı sayısının hiçbir önemi yok, sanatçıda asıl aradıkları şey nitelik ve kalite.  MHH"ye dahil olmak isteyen sanatçılar için belirledikleri kriterleri şu şekilde sıralıyorlar; İslami içerik, profesyonellik, kabiliyet, yaklaşım ve toplumu yönlendirme.

Nasıl bir amaçla kuruldu?

Mevcut popüler müzik piyasasında dayatılan fikirlerden farklı mesajlarla gelen ve yepyeni şeyler vaad eden Müslüman genç müzisyenlerle Müslüman gençleri buluşturan sitenin bunun dışında çok önemli bir amacı daha var; insanlara İslam"da müziğin  konumunu anlatmak. Aslında bu oldukça zor çünkü onların bu konuda hem İslami çevrelere hem de seküler çevrelere söyeleyecekleri çok şey var.

Birileri onları İslami olmamakla suçlarken birileri de onları hor görmeye çalışıyor. Özellikle İslami çevrelerin eleştirilerine yeni ve alışılmadık bir akımı tanıtmaya çalıştıkları için mağruz kalıyorlar. Ama onlar önyargılarla karşılaşma ve kabullenilmeme durumlarına karşı hazırlıklılar.

Siteye girer girmez karşınıza "bizi yargılamadan önce konumumuzu okuyun" diye bir yazı çıkıyor  ve hemen yanında "islamda müzik" diye bir yazının linki veriliyor.Bu konularda her türlü kafa karışıklığına, öneriye ve soruya açıklar. Sitenin çoğu yerinde "bize mesaj atın" yada "fikirlerinizi neden bizimle paylaşmıyorsunuz" gibi linkler var. Bu sayede insanların site yönetimiyle fikirlerini rahatlıkla paylaşabilmesi için olanak sağlanmış oluyor.

MHHnin islamda müzik konusunu kendi bulundukları yerden insanlara anlatmanın dışında başka misyonları da var. Haksızlıklar karşısında ses çıkarmak, Müslüman sanatçıların mesajlarını insanlara ulaştırmak, Müslümanlara yaratıcılıklarını kullanarak kendilerini anlatabilecekleri yeni bir yol göstermek, medya tarafından tüm dünyaya teröristmiş gibi yansıtılan Müslümanların gerçekte nasıl insanlar olduklarını ve İslam"ın gerçeğini müzik yoluyla anlatmak bunlardan bazıları.

Sitede neler var?

Sitenin içeriği genel olarak MHH kapsamındaki sanatçı ve grupları tanıtmak olarak belirlenmiş. Ama bunun dışında 24 saat yayın yapan bir radyo, üzerinde sitenin logosunu taşıyan ürünlerin online satışı yapılan bir alışveriş bölümü, site üyelerinin tartışma, bilgi ve düşünce paylaşımı yapma imkanı sağlayan bir forum, MHH kapsamında adı geçen sanatçı ve grupların yaşam öykülerini anlatan hikaye bölümü var.

Ayrıca İslami hiphop konusunda her türlü ayrıntılı bilgi, basında yer almış haberler  ve MHH oluşumu hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bölümler var.

Özellikle alternatif müzik dinleyen arkadaşlara siteye bir göz atmalarını tavsiye ederim. Hatta sevmeyenlere de tavsiye ederim! Çünkü hızla büyüyen bu yeni kültürü en azından tanımak gerektiği kanısındayım.