banner17

Yeni roman Eylül'de!

Murat Menteş yeni romanı hakkında konuştu..

Yeni roman Eylül'de!

Geçtiğimiz Cumartesi günü pek çok yazar, şair, sanatçı ve mütefekkir Kızlarağası Medresesi; yani Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’ndeydi. 2009 yılının “Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödüllerine layık görünenler yahutta ödül sahiplerini tebrik etmek isteyenler oradaydı.Murat Menteş

Adamım; Murat Menteş, “Roman” dalında ödül alacağı için neredeyse uçarcasına mekâna vardım. Yoksa DünyaBizim.com ekibi orada olacağı için, göremediğim yazar arkadaşlarla buluşma imkânım olacak diye gitmedim. Gerçi yüzüme taktığım tebessüm maskesi ve etrafıma yaydığım pohpoh aurasıyla aksini kanıtlar gibiydim. Şansıma TYB ödül törenine katılanlar arasında alnına üçüncü gözünü monte etmiş kimse bulunmadığı için fark edilmedim, oyunum bozulmadı.

Menteş’e ödülü, hediye paketleri vs. eline tutuşturulduktan sonra kendisi çok kısa bir konuşma yapıp sahnenin yine geldiği tarafı olan sol tarafından ayrıldı. Adamım beni görünce mutlaka kürsünün arkasından geçecektir, diye düşündüğüm halde beklediğim olmadı. Ödül standının arkasından koşarak kendisine yetiştim, ceketinin eteğine yapıştım:

Üstad, merhaba.

Oh, merhaba. Kerem’di değil mi?

Üstadım çok kısa rahatsız edeceğim seni. Birkaç soru yöneltebilir miyim?

Tabii buyur.

Bu sene yeni bir roman yayınlayacak mısın?

Eylül’de inşallah.

Eylül? Bak bu çok iyi bir zamanlama. Tam da gece gezmelerinden bıkıp eve kapaklanacağımız yaz günlerinin son demleri.

Aynen öyle. Kitabı bitireli üç ay oldu. Tashihler de tamam. Yayınevi Eylül başında baskıyı tamamlayıp ayın ikinci yarısında kitapevlerine dağıtacak.

Yine orijinal aforizmalar olacak mı? Peki ne ölçüde yoğun olacaklar, Dublörün Dilemması’ndaki kadar mı yoksa Korkma Ben Varım’daki gibi sağanak yağış şeklinde mi?

Her ikisi de. Bölümden bölüme farklılık arz edecek. Bu sefer tek bir ana karakter üzerinde yoğunlaştım. Onun için kişinin yaşadıkları ve tespit ettiklerine göre farklılıklar olacak. Bazen yoğun bazen hiç bazen ise daha geniş cümlelere yayılmış tespitler görünecek.

KasımpaşalıKonusu nedir romanın? Ve ismi? İsmini çok merak ediyorum?

İsmi sürpriz olsun, misal "Kasımpaşalı" olsun.. fakat konuyu kısaca anlatabilirim.

Anlatmak mı? Bu çok cesur bir hareket olmaz mı? DünyaBizim.com’da yayınlayacağım çünkü bu konuşmamızı.

Yok, kesinlikle cesaret gösterisi değil bu. Konum şu sıralar bestseller olan kitaplarla aynı. Onun için açıklamakta hatta anlatmakta bir sakınca görmüyorum. Biliyorum ki ben burada bunu anlatınca okurlar daha da merak edecekler..

Nasıl bir konu bu?

Kahramanımız dokuz yüz altmış bir yaşında bir vampir. İstanbullu bir vampir. İstanbul sevdalısı, son altı asırdır Kasımpaşa’da yaşayan bir Türk.

Bir gece yarısı Hayko Çepkin’in “Betaraf Et” parçasının klip çekimlerine şahit olur. “Altı üstü beş metreydi” sözüne takılır kalır. Bunu günlerce aklından geçirir. Vakti evvelinde Fatih Sultan Mehmed Han’a İstanbul’un fethinde yardım ederken işittiği hadisi şerifi hatırlar. Ona da aylarca takılı kaldığını anımsar. “Bundan da kurtulurum” der fakat dedikçe daha bir bağlanır kefen olgusuna.Vampir

Nitekim sonuçta vampirimiz Müslüman olur. İlk önce beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekir. Büyük zorluklar atlatır. Bir çeşit suni hayata geçer. Kasımpaşa camii imamıyla hemen her gece buluşmaya başlar. Aralarında akıllara durgunluk verecek diyaloglar geçer. Yalnız, vampirimiz yatsı haricindeki vakit namazlarını eda edememenin üzüntüsü içindedir. İmamın da önerisiyle bir gündüz gezen olma inancıyla hacca gitmeye karar verir. Arafat’ta dua edip tövbe etmesiyle sorunun çözüleceğine inanmıştır.

Olaylar gelişir..

Bu harika bir konu. Başka birinin de aklına gelmezdi üstadım. Büyüksün!

Estağfurullah..

 

DünyaBizim Yalan Haber Servisi

Kerem Abadi etvırt kulin'in tahtı sarsılacak diye düşünüyor 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 23:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
öztürk
öztürk - 9 yıl Önce

Lütfen yalan olmadığını, şaka yaptığınızı söyleyin.. Olmaz ki ya, resmen yedim bu sefer hatta millete haber bile verdim...

büşra
büşra - 9 yıl Önce

Aşağıda yalanı atıp yukarıda nerdeyse kendimiz inanıcaz.:)Kafamıza gıcık verdin şimdi sen.Murat Menteş romanlarına bir de vampir girerse halimize nice olur .hadi hayırlısı.

Şule Punk
Şule Punk - 9 yıl Önce

sabırsızlıkla bekliyoruz. adını çok merak ettim şimdiden. ve erken geliyor bu defa roman çok sevindim. umarım aksilik olmaz.

Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 9 yıl Önce

Az kala yiyordum yav :)
yalan haber bölümünde, dikkat ! :D

ziya zulmet
ziya zulmet - 9 yıl Önce

Allah ınızı severseniz yapmayın şunu. Yapmayın.

Gülnihal Bimahal
Gülnihal Bimahal - 9 yıl Önce

Kurgu gayet iyi. Bu Kerem Abadi ismi Murat Menteş'in mahlası olmasın?

ldfghoıdhrg
ldfghoıdhrg - 9 yıl Önce

abi gözünü seveyim yeter yaa

sjgfhhj
sjgfhhj - 9 yıl Önce

bu kurguyla bu kalitede yazarın kitap çıkartacağını düşünmek tam bi komedi zaten.
bu kurguda ancak para derdi olan insan kitap yazar. yok vampirmiş , müslüman olucakmış ! peh.


banner19

banner13

banner20