“Yaşayan En Büyük Türk Şairi” ?

Milliyet gazetesinin kitap eki, önemli bir çalışmaya imza atmış. Yaşayan en büyük Türk şairini seçmiş..

“Yaşayan En Büyük Türk Şairi” ?

“Yaşayan En Büyük Türk Şairi” Geyiği

 

 

Milliyet gazetesinin kitap eki, önemli bir çalışmaya imza atmış. Yaşayan en büyük Türk şairini seçmiş.

 

Semiha Şentürk imzalı yazı ile de bu çalışma okurlara duyuruldu. Milliyet kitap, yazar, şair, eleştirmen, kültür sanat editörlerini arayıp bu unvanın yeni sahibinin kim olduğunu sormuş. İsimlerini aşağıda görülen 50 kişi yanıt vermiş bu soruya:

“Ahmet Soysal, Ahmet Ümit, Baki Asiltürk, Berrin Karakaş, Beşir Ayvazoğlu, Birhan Keskin, Cem Erciyes, Deniz Kavukçuoğlu, Egemen Berköz, Elif Şafak, Enver Ercan, Eray Canberk, Eren Aysan, Feyza Hepçilingirler, Füsun Akatlı, Gökçenur Ç., Hasan Ali Toptaş, Hasan Özkılıç, Hıfzı Topuz, Hilmi Yavuz, Hulki Aktunç, Hüseyin Alemdar, İhsan Yılmaz, Konur Ertop, Lale Müldür, Mario Levi, Metin Celal, Metin Kaygalak, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Müge İplikçi, Namık Kuyumcu, Nazlı Eray, Prof. Dr. Nüket Esen, Orhan Duru, Ömer Türkeş, Özen Yula, Pınar Kür, Selim İleri, Selim Temo, Semih Gümüş, Sibel K. Türker, Süreyya Berfe, Şebnem İşigüzel, Tahsin Yücel, Prof. Talat Sait Halman, Tuğrul Keskin, Yılmaz Karakoyunlu, Yılmaz Odabaşı, Yusuf Çotuksöken.”

 

 

 

 

 

 

Oyların çoğunluğunu alan Gülten Akın, açık ara farkla "Yaşayan En Büyük Türk Şairi" olarak seçilmiş.Bu haber üzerine Zaman gazetesi 20 Aralıkta bir haber yaparak bunu okurlarına duyurdu. Haberin yanında Hilmi Yavuz, Ahmet Oktay, Lale Müldür, S. Kemal Bayıldıran, Haydar Ergülen ve Birhan Keskin'in görüşlerine yer verdi. Bu görüşler arasında gerçekten geyik cümleler vardı. Bu cümleleri bir yorum eklemeden aşağıda veriyorum. Yapılacak epey yorum var esasen, ama bu yorumları siz okurlara bırakıyoruz.

 

Yalnız gerek Milliyet Kitap ekibine, gerekse Zaman gazetesi kültür sayfası ekibine birkaç soru sormadan edemiyoruz.

 

Milliyet kitap ekibine sormalı: Bu ülkede sizin sağ olarak nitelediğiniz ve inatla görmemeye çalıştığınız kesimden; kültürden, sanattan anlayan, bu alanda söz söyleyebilecek tek kişi Beşir Ayvazoğlu mudur?

Bu 50 kişilik listede bu kesimin oranı 1/50 midir?

 

Buna rağmen öne çıkan isimlerin arasında Sezai Karakoç ve İsmet Özel'in olması bu oranla ters orantılı değil midir?

 

Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt gibi şairleri çıkarmış kesimden görüş alacak şair hiç yok mudur?

 

Zaman gazetesine de şunu sormalı: Bu geyiği habere taşırken görüş almak için Hilmi Yavuz, Ahmet Oktay, Lale Müldür, S. Kemal Bayıldıran, Haydar Ergülen ve Birhan Keskin aklınıza geliyor da İhsan Deniz, Hüseyin Atlansoy, Arif Ay, İsmail Kılıçarslan, İbrahim Tenekeci, Cahit Koytak gibi isimler neden aklınıza gelmiyor? Neden onların baktığı yanlış yerden bakıyorsunuz? Sizlerin yok saydığı bu kesimin şairlerini, onların da yok sayması normal değil midir?

 

Sorular elbette ardı ardına gelebilir. Bunu uzatmaya gerek yok. Asım Gültekin kaynaklı bir olayı anlatacağım burada, yorum eklemeden.

 

Yer: Frankfurt Kitap Fuarı.

Zaman: 2008

 

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca vefat etmiştir. Bu haber üzerine konuşulur. Zaman gazetesi muhabirlerinden Ali Pektaş, Hilmi Yavuz'a:

- Dağlarca öldüğüne göre artık en büyük Türk şairi sizsiniz, der.

Hilmi Yavuz:

- Ali Haydar Haksal buna karşı çıkar, diyerek Sezai Karakoç'a işaret eder.

 

Şimdi de Zaman gazetesinde beyanlardan derlediğim geyiklerle baş başa bırakıyorum sizleri:

 

Hilmi Yavuz: “Bana da bu soru soruldu; ama herhangi bir beyanda bulunmadım. Yani 'kendime oy vermedim'”

 

Ahmet Oktay (Şair-eleştirmen): "Yaşayan en büyük Türk şairi seçimi bana göre hiç işe yaramayan saçmasapan bir şey.”

 

S. Kemal Bayıldıran (Eleştirmen): "Sezai Karakoç ve Hilmi Yavuz'un olduğu yerde Gülten Akın için 'en büyük kadın şair' denilebilir...”

 

S. Kemal Bayıldıran (Eleştirmen): “Benim için gelmiş geçmiş en büyük şair Yunus'tur."

 

Haydar Ergülen (Şair): "Bu tür şeyleri gereksiz buluyorum. Şimdi böyle bir şeye gerek yok. Bir isim verin deseler Gülten Akın'ı derim.”

 

Lale Müldür (Şair): "Benim seçimim arasında Sezai Karakoç vardı. Ortaya çıkan sonuç olması gerektiği gibi bence."

 

 

Mustafa Oğuz, geyik muhabbetinden haber yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 00:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Sözer
Ali Sözer - 12 yıl Önce

Şairin en büyüğü olmaz, olamaz. Şiirden ziyade şair öne çıkarsa böyle olur tabi. Sezai Karakoç büyük şairdir. Fakat en büyüktür demek diğer şairlere saygısızlıktır. Ayrıca her fırsatta İsmet Özel isminin öne çıkarılması da yanlış. Zaten bu yüzden herkes bir çevrede toplanıyor ve diğerini yok sayıyor. Kimi İsmet Özelci, kimi Hilmi Yavuzcu..

Kimsenin şiirin peşinden gittiği yok.

Cihat Arslan
Cihat Arslan - 12 yıl Önce

İsmet Özel , Sezai Karakoç gibi adamların yaşadığı devirde böyle bir soru soruluyor ve cevap olarak Gülten Akın bulunuyorsa;
ya soru sakattır.
ya cevap sakattır.
Milliyeti'i anlarız.Zaman gazetesi ise kitap ekinde dahi dindar edebiyatçıları yok sayıyor.

Murat Küçükçifci
Murat Küçükçifci - 12 yıl Önce

hilmi yavuz'un, türk şiiri - dolayısıyla ülke ve insan gerçeği- nin neresinde bulunduğu sorusu, zaman gazetesinin bulunduğu yerde neşv-ü nema bulan zihniyetle yakından irtibatlıdır.

gülten akın'a gelince. tatlı bir şair. şiirleri tenimize dokunur. ama içe dokunamadığı için alıp götürmez.
götürenler bellidir. büyük şairdirler ve orda öylece dururlar.

"sen her hafta oğlunu leğende yıkayan hayat." ismet özel

"ve sen şairsin kelimeler ülkesindeki bilge" sezai karakoç

Yılmaz YILMAZ
Yılmaz YILMAZ - 12 yıl Önce

selamdan sonra;

zaman bu tavrını sorgulamalı bence de. misyon gazetesi olmasının geregidir bu.

hüseyin
hüseyin - 12 yıl Önce

...

zahit böcek
zahit böcek - 12 yıl Önce

sayın mustafa oğuz, metinde 'necif fazıl, nihat asya, cahit zarifoğlu, erdem bayazıt gibi şairleri çıkarmış kesim' demiş. benim burada katılamayacağım bir nokta var: duygularımızı bir kenara bırakırsak, erdem bayazıt şiiri güçlü bir şiir değildir. biz de kalkıp, ......gibi şairleri çıkarmış kesimden görüş alınacak şair yok mu derken insanları güldürmeyelim. sözgelimi söylediyseniz eyvallah, ama bu cümlenin de öylesine söylenmiş olduğunu düşünmüyorum.

cenap
cenap - 12 yıl Önce

zaman sizce de komik bir gazete değil mi ?.....

ahmet faruk doğan
ahmet faruk doğan - 12 yıl Önce

"Namık Kemal`den sonraki kalbur üstü isimleri hatırlayın: Tevfik Fikret, Yahya Kemal, Mehmet Akif, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Sezai Karakoç ve son `büyük şair` İsmet Özel."

Mustafa Kutlu'nun bir yazısından


banner19

banner26