Üniversiteliysen oturacaksın çime!

Dimağlarımıza kazınmaya çalışılan üniversite fotoğrafı bu değil mi: Çimlerde kızlı erkekli oturanlar...

Üniversiteliysen oturacaksın çime!

Beş sene öncesine kadar üniversite okumanın bir ayrıcalık olduğu ülkemizde durum bugün daha farklı. Bugün ülkemiz, herkesin üniversite okuma aşamasına geldiği bir noktada. Meselem üniversiteleşme oranı değil. Meselem dimağlarımızdaki üniversite algımız. Şimdi sizlere dimağlarımıza kazınan üniversite fotoğrafından bahsedeceğim. Çok iyi betimlemelere gerek yok. Bu kare zaten hepimizin hafızalarında. Kampüste çimenlerin üzerinde, önlerinde laptop bulunan, sahte ve yılışık gülüşlerle birbirine bakan genç erkek ve kızlar. Sanırım hepinizin gözleri önüne geldi bu sahne. Gazetelerde, televizyonlarda, internette üniversite adı geçen her yerde bu fotoğraf karşımıza çıkıyor. Çimenlerde yayılan gençler!

ÜniversiteO fotoğrafsız mezun olunmaz (mı?)

Üniversite kavramı ile özdeşleşen bu fotoğraf dimağlarımıza öyle kazınmış ki. Lise birinci sınıfta okuyan kuzenim üniversiteye gidince yapacağı ilk işin böyle bir fotoğraf çektirmek olacağını söylüyor. Benim neden böyle bir fotoğrafım olmadığını sorguluyor. Kendine göre haklı. Fotoğrafa biraz daha dikkatle bakalım ve ayrıntılara girelim. Fotoğraftaki genç erkeklerimiz uzun saçlı ve küpeli olmak zorunda.

Neden üniversite denilince aklımıza kütüphaneler, kitaplar, konferans salonları gelmez de hep bu kare gelir. Dimağlarımızdaki üniversite kavramı bu oldukça her köye üniversite açsak da muvaffak olamayız.

Vesselam!

 

Hamdi Enes Akçay kütüphane fotoları neden boş diye sordu

Yayın Tarihi: 25 Şubat 2011 Cuma 11:26 Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2011, 16:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurda bülbül
nurda bülbül - 11 yıl Önce

kardesım dedıklerıne aynen katılıorum bu bu yazın gıbı dıgerler yazılarını da beklıyorummm

abdullah
abdullah - 11 yıl Önce

Çok abartıyorsunuz çokk

Hamdi Enes Akçay
Hamdi Enes Akçay - 11 yıl Önce

Abdullah kardeşim neyi çok abartıyoruz biraz daha açık söylerseniz memnun olurum

ayşenur
ayşenur - 11 yıl Önce

gayet güzel bir yazı. aynen de durum bu. abartı olan nedir ki......

sadri
sadri - 11 yıl Önce

abdullaha katılıyorum, birinden duymuşsunuz üniversiteye gidince böyle fotoğraf çektiricem lafını, hemen herkese mal etmeye çalışıyorsunuz, hem ne olmuş hava güzelse çimde oturulmuşsa, sen üniversitede sadece kütüphaneyi görürsen o adam da sadece çimleri görür, ikisinin de birbirinden farkı yok, sonuçta abartmayalım, işimize bakalım... ( e d i t ö r ü n n o t u : bu nasıl yorum ya! yuh! sayın sadri okur! yuh! çim ile kütüphanenin farkı yokmuş.. daha neler.. işte böyle, değerli dünyabizim takipçileri. böyle yorumlar da geliyor.. çok daha fenaları da geliyor. Allahım ya, aynıymış.. töbe töbe.. )

Hamdi Enes Akçay
Hamdi Enes Akçay - 11 yıl Önce

Sayın Sadri kardeşim ben zaten üniversite okuyorum kimseden de böyle birşey duymuş değilim.Bu fotoğrafı medyada hergün görüyoruz zaten.Kütüphane ile çimenler arasındaki farkı da lütfen biraz düşünün.Hiçbir farkı yok demek sizin üniversite algınızın yanlış olduğunu gösterir.

b.b
b.b - 11 yıl Önce

Hamdi beye katılmamak nâmümkün. üniversite tanıtım kataloglarında çimenler üzerine yayılmış öğrenciler, serilmiş notlar, vs vs görüyoruz. insanın içine bir bahar havası salıyor adeta :) modern, laik, aklı bir karış havada gençlik.. baharda gönül yayları gevşeyen gençlik.. :) yazarken bile hem gülesim hem acıyasım geliyor. kütüphaneyle çimenleri birbirine benzetmek büyük kabiliyet dogrusu.. bunun için kitaplara inek gözüyle bakmak lazım efenim.. saygılar..

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

gyy'mizin şerhinden sonra, haberin doğruluğunu tarafsız bir şekilde test etmek için 12 yaşındaki kızıma üniversitelerle ilgili medyadan edindiği gözlemi sordum.yazarla aynı fikirde malesef ve bende öyle,hiç kitaplarla,üniversiteyi bir arada çağrıştıran kare yok.yani herzamanki gibi gyy haklı.kızdırmayın,basmayın damarına ya!


banner26