Türkiye ISESCO'ya Üye Olacak!

Türkiye, 1979 yılında kurulan İslami eğitim, bilim ve kültür teşkilatı ISESCO'ya..

Türkiye ISESCO'ya Üye Olacak!

Türkiye ISESCO'ya Üye Olacak.

 

Türkiye, 1979 yılında kurulan İslami eğitim, bilim ve kültür teşkilatı ISESCO'ya (Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization), teşkilatın kuruluşunun 30. yılında üye olacak.

 

51 üye ülkesiyle önemli bir eğitim, bilim ve kültür teşkilatı olan ISESCO, önemli çalışmalara imza atıyor. Düzenlenen toplantıların yanında çeşitli ülkelerde 570'ten fazla eser yayınlayarak İslami literatüre önemli bir kaynak kazandırdı. İslam Konferansı Örgütü'ne (İKÖ) bağlı bir teşkilat olan ISESCO'nun alt birimleri şunlar: ICPRS: İslâm Dünyasında Bilimsel Araştırmaları Destekleme Merkezi (Centre for Promotion of Scientific Research), IBEST: İslâm Dünyası Bilimsel Ve Teknolojik Etik Kurulu (The Islamic Body on Ethics of Science and Technology), FUMI: İslâm Dünyası Üniversiteler Birliği (The Federation of Universities in the Islamic World)

 

İKÖ'nün başkanı Ekmelettin İSLAMOĞLU, Türkiye gibi İslam kültürünün sacayağı bir ülkenin uzun zamandır ISESCO'ya üye olmamasının eksiklik olduğunu vurguladı.

 

ISESCO'nun genel direktörü Dr. Abdulaziz Othman Altwaijri ise, organizasyonda Türkçe konuşan ülkelerin çokluğunu göz önüne alarak organizasyonun internet sitesinin (http://www.isesco.org.ma) Türkçe yayına da başlayacağını belirtti.

 

2009'da İslam'ın Kültür Başkenti: BAKÜ

 

ISESCO, etkinliklerini daha genele yaymak amacıyla bir İslam şehrini İslam'ın kültür başkenti olarak ilan ediyor. Geçen yıl bu unvan Taşkent'te iken, önümüzdeki yıl bu onuru Bakü taşıyacak. İslam dünyasının ilgisinin Orta Asya ülkelerine kaymış olması İslam'ı yeniden gündemine almış olan bölge halkı açısından büyük önem taşıyor.

 

 

 

dünyabizim yalan haber servisi

 

Faruk Pekuz yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 15:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 12 yıl Önce

hakikaten şok oldum bir anda.. ve heyecanlandım birden... ve hevesim kaçtı yalan haber ibaresini okuyunca.
site yöneticilerine arz edeyim yeri gelmişken; bu bölümü hiç sevmedim.

banner19

banner26