Sosyal değişim ve dönüşüme mütevazı bir katkı

Püfterem, İslami hassasiyetlerle mizah anlamında dijital alanda varlığını sürdüren tek site. Her gün takipçilerini tebessüm ettirerek düşündürmek, dikkat çekmek istediği konulara mizahi bir dille yaklaşmak istiyor. Erhan Erken yazdı..

Sosyal değişim ve dönüşüme mütevazı bir katkı

Batılı düşüncenin medeniyet dairemiz içinde yaklaşık ikiyüzyıldan bu yana gerçekleştirmeye çalıştığı sosyal değişim hamlelerini üzüntüyle izlemekteyiz. Bu hamleler, içeriden devşirilen unsurlarla birlikte önemli bir tahribat yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar.

Müslümanların içinde her dönem bu menfi sosyal değişimin farkına varan ve buna karşı mücadele edenler oldu. Ama etkileri cılız kaldı, sesleri az duyuldu.

Son bir kaç on yıl içinde Batılı hayat tarzı ve Batılı ideolojiler Türkiye'deki ve diğer İslam ülkelerindeki etki alanlarını maalesef daha bir geliştirdi ve kökleştirdi.

Fakat aynı şekilde İslami düşünce, insanların köklerini arama sureci, Batılı hayat tarzı ve sosyal değişim çabalarına karşı durmak isteyen irade de belli bir canlılık göstermeye başladı.

Bu güzel bir gelişme. Ama yeterli değil.

Hayatın her alanında bu çabanın aynı şekilde ve güçte olması şart

Bu müsbet anlamdaki tersine sosyal değişim ve dönüşümü hızlandırmak, güçlendirmek ve müessesevi bir hale getirmek gerek. Üstelik hayatın her alanında bu çabanın aynı şekilde ve güçte olması şart.

İnsanlarımızin arasında, siyasi alanda ve parlamenter sistem düzeyinde belli bir sayısal üstünlüğün bu gaye için yeterli olabileceğini düşünenler olabilir. Zinhar...

Bu bir yanılsamadır. Tek başına yeterli olmaz, olamaz.

Ekonomi, kültür, sanat ve eğitim alanlarında çok ciddi ve köklü çalışmalar gerek. Bu çalışmalar hem teori hem de pratik alanlarda olmalı.

Üniversiteler, STK'lar, cemaatler, cemiyetler, iş dünyası örgütleri, edebiyat, kültür sanat ve yayıncılık dünyası içinde istikamet sahibi dinamik unsurlar gündelik uğraşların dışında bahsi geçen alanlara yoğunlaşabilmeli.

Bizler Küresel İletişim ailesi olarak yayıncılık alanında bizi bu hedeflere ulaştıracak politikalar geliştirmeye çalışıyoruz.

Dünya Bülteni ve Son Devir ile doğru haberleri arka planlarındaki doğru yorumlarla besleyip aktarmaya çalışıyoruz. Bu sitelerin İngilizce ve Arapça versiyonlari ile daha geniş kitlelere ulaşmaya çalışıyoruz.

Dünya Bizim, kültür sanat edebiyat alanında rol modelleri, örnek çalışmaları öne çıkarıyor. İnsanlarımızı bu alanlarda güzel işler yapmaya teşvik ediyor. Marifet iltifata tabidir hükmü çerçevesinde iyi çalışmaların taltif edilmesini önemsiyor.

Uzunca bir dönem Caf Caf mizah dergisini maddi ve manevi açıdan destekleyen gurubumuz, onların bizden ayrılması ile bu çalışmayı dijital alanda da sürdürüyor.

Püfterem, Küresel İletişim ailesinin gülen yüzü

“Meselelerin püf noktasına dokunalım muhterem kardeşlerimiz” sözünü temsil eden Püfterem, İslami hassasiyetlerle mizah anlamında dijital alanda varlığını sürdüren tek site.

Her gün takipçilerini tebessüm ettirerek düşündürmek, dikkat çekmek istediği konulara mizahi bir dille yaklaşmak istiyor.

Kişileri değil yanlış fikirleri ve alışkanlıkları hicvetmeye çalışıyor. Kuru düşmanlık ve tetikçilik derecesindeki tarafgirlik tuzaklarına düşmemeye gayret ediyor.

Hafif muhalif, edebe aykırı yaklaşıma kapalı, Yaratıcının hukukuna ve kul hakkına saygılı olmak yayın ilkeleri arasında baş köşeye oturuyor.

Bu kırmızı çizgilerle mizah olur mu?

Olur inşallah. Niye olmasın?

Tebessüm etmek sadakadır. İnce espri zeka ürünüdür. İlla kahkaha gerekmez. Hakikat de her zaman ciddi söylenemeyebilir, bazen de espri ile anlatılır ki nice makalelerden daha tesirli olabilir.

Püfterem, Küresel İletişim ailesinin gülen yüzü...

Dijital sahada her gün yenilenen, sosyal medyada paylaşılan alanında tek yayın organı.

Sosyal değişim ve dönüşüm topyekün bir çaba. Siz, biz, kendimizi değiştirmeye çalışacağız ki Allah'ın yardımı ile toplumlar da değişecek inşallah...

 

Erhan Erken yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 13:20
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13