Ş.G.K.M.O.Ş.L. Tamamlandı

TYB, "2009 yılında şiir gecelerine katılmasında mahsur olmayan şairler listesi"ni tamamlama aşamasında

Ş.G.K.M.O.Ş.L. Tamamlandı

TYB, "2009 yılında şiir gecelerine katılmasında mahsur olmayan şairler listesi"ni tamamlama aşamasında...Bilhassa doksanlı yılların başlarında, yüreği aynı aşk ile çarpan bir avuç şairin ve şair dostunun emek ve azimleriyle bizim camiada ilk numunelerini dinleme, seyretme fırsatı bulduğumuz şiir geceleri, artık neredeyse ülkemizin tüm illerinde fasılalarla da olsa zaman zaman tertip ediliyor.

Tüm maddi sıkıntılara ve organize eksikliklerine rağmen şairlerimiz; yıllarca hiçbir karşılık beklemeden, en fazla iki şiir okuyup, on dakika kürsüde kalacaklarını ve çok az sayıda insanın kendilerini dinlemeye geleceğini bile bile memleketin bir ucundan bir ucuna, gece gündüz demeden samimiyetle dolaşıp durdular. Bu programlar, birliktelikler neticesinde dostluklar kuruldu, dergi düşünceleri oluştu, genç şairlerle usta şairler tanışabilme fırsatı yakaladılar. Hasılı şiir ve edebiyat hep diri kaldı çoğu şehrin zihninde.

Zamanla ülke şartları değişip, şiir geceleri de daha rahat bir zemine oturunca, belki de samimiyetin de biraz azalmasıyla, bazı şiir gecelerinde tatsızlıklar yaşandığı, dostlukların, muhabbetin yerini kırgınlıkların ve küskünlüklerin aldığı yönünde haberler duyulmaya, hatta bazen ulusal basında dahi bu tür olaylar haber olmaya başladı.

Şairler arasında bazı gruplaşmaların olduğu ve birinin çağırıldığı -ya da çağırılmadığı- yere diğerinin gitmediği yönündeki iddialar ise organizeyi yapan kurumların işini iyice sıkıntıya sokmuş iken, şimdilik kulaktan kulağa dolaşan bir iyi haber gönüllere su serpti.

Son dönemlere doğru Kültür Bakanlığı'nın da açık destek ve katkılarıyla düzenlenen şiir gecelerinde olumsuzlukların yaşanmaması ve bu etkinliklerin amacına uygun gerçekleştirilebilmesi maksadıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin aylar süren tahkikat ve incelemeler neticesinde hazırladığı, sicili temiz şairlerden oluşan bir listenin, tavsiye niteliğinde, şiir gecesi organize eden kurumlara iletileceği bildiriliyor.

TYB üyesi bazı şairlerden alınan bilgiye göre mezkur listede; Özcan Ünlü, Adem Turan, Mehmet Aycı, Şaban Abak, Nurettin Durman, Mustafa Özçelik, Metin Önal gibi yaklaşık yirmi isim var şimdilik.

Aralık ayı ortalarında tamamlanacağı düşünülen liste 2009 yılında şiir gecesi düzenlemeyi düşünen kurumları rahatlatırken, şairler arasında yeni tartışmalara ve kırgınlıklara neden olacağa benziyor.

Hasılı; şuarâ, şu ara endişeli bir bekleyiş içerisinde.

 

dunyabizim.com yalan haber servisi

Hüseyin KAYA yazdı

Editörün Notu: Vergi rekortmenleri listesinde göremeyeceğiniz isimlerin seçildiği bir gerçek. Aşağıdaki listede bulunanlar TYB'nin listesinde bulunmayanlar.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Demiray
Mustafa Demiray - 12 yıl Önce

muhterem hüseyin bey

latif yazınızı ilgiyle okudum
kaş yaparken başka yerlere zarar vermemek için iki not düşmek istedim:
birincisi, mahsur kelimesinde muhasara altına alınmış s harfiyle ilgili ki zannederim kendileri müzeyyen bir z olmayı tercih ederler
ikincisi ise sermaye düşmanlığı ile ilgili: yazının toplam boyu kadar bir listeyi yazının altına ekleyip üzerine latif olmayan bir latife kondurmayı çok anlamadım. şairlerimiz zengin olmayabilir, şiir zengin etmyebilir ama bu mudur yani?

Editör Kişi
Editör Kişi - 12 yıl Önce

Pek çok sayın Mustafa Demiray, Hüseyin beyden elinizi çekin. Listeyi ben koydum. Maksat; farklı şeyler arasında düşüncemizi serbest bırakalım, idi.

Hafta içi Üsküdar Vapurunda buluşalım, Ramazan da değil, çay içip görüşelim. Bir mahSuru yoksa tabi ;o)

Mustafa Demiray
Mustafa Demiray - 12 yıl Önce

çaya hayır demeyiz
cevaba intikaldeki hızınız da kayıtlara geçmiştir

baki selam

TAYYİB
TAYYİB - 12 yıl Önce

Anlamadığı konu temiz şairlerin arasına kirli şairleri de katarak kokteyl mi yapacaklar? neyse Q klavye kullanmasını bilmediğimden yazma şevkimi kırmıyayım.Kim ağırlarsa ağırlasın vesselam.

Ali Sözer
Ali Sözer - 12 yıl Önce

Vaktiyle Urfa'da tertip ettiğimiz Balıklıgöl Şiir Akşamı sebebiyle bazı şairler alınmıştı. Ta Fizan'dan bizi de davet etmediler diye küsenler, davet olunan arkadaşlarına "Niye Gittin", "Hani anca beraber kanca beraber" diye çıkışanlar olmuştu.

Şair adam küser mi ya!

Neyse güzel günlerdi. Şairlerin bir araya gelmesi güzeldir. ah bir de şairden çok şiirler öne çıksa. Ama öyle olmuyor işte.

banner19

banner26