Sen tarih söyle, ben o zaman ölürüm!

Mustafa Nezihi, çok ilginç bir tarih düşürme hikayesi aktarıyor. Bektaşi şeyhi rica ediyor, Mevlevi şeyhi yazıyor. Emr-i Hakk yazılan tarihte vaki oluyor. Mustafa Nezihi yazdı.

Sen tarih söyle, ben o zaman ölürüm!

Geleneğimiz güzellik ve inceliklerle örülüle örüle harika bir bütünlüğe ve kemale ulaşmıştır. Bu güzelliklerden biri de vefat eden müminin Hakk'a yürüyüş zamanını sonraki nesillere aktarabilmek için tarih veya ebced düş/ür/mektir. Kur'an harflerinin her birinin sayısal bir değeri olduğundan, vefat edenin ölüm tarihini, onun en bariz bazı özelliklerini bir beyit veya mısrayla zikrettikten sonra bu dünyadan göçüp gittiğini çeşitli şekillerde söyleme sanatıdır, tarih düşürme. Fakat burada anlatacağımız vakıa bu yâd edişin çok ilginç tarzlarından biri.

Hayrettin Karaman Hoca, Bir Varmış Bir Yokmuş isimli hatırat kitabında hocalarını anlatırken yer veriyor bu şaşırtıcı güzelliğe. İnsanı gülümseten ve hayrete düşüren bu küçük kıssadan sizlerin de haberdar olmanızı istedik.

Böyle olur uluların muhabbeti!

Topkapı haricindeki Bektaşi tekkesinin şeyhi Pilak Abdullah şişman bir zat imiş. Bu sebeple arabayla gezermiş. Bir gün Yenikapı Mevlevihanesi şeyhi Abdülbaki Efendi ile rastlaşmışlar. Selam ve hatır sormadan sonra aralarında şöyle bir muhavere (diyalog) gerçekleşmiş:

Bektaşi Şeyhi Pilak Abdullah:

- Abdülbaki Efendi bana bir vefat tarihi yazsana.

Abdülbaki Efendi:

- Aman erenlerim, demiş. Allah uzun ömür versin, vefat tarihi böyle yazılmaz.

Baba Erenler:

- Baki Efendi sen aklına geleni yaz, ben senin dediğin tarihte ölürüm.

İki keramet bir gerçek

İki güzel insan... İkisi de rekaik/incelikler ve letaif sahibi. Baki Efendi orada bir mısra veya beyit yazmış, Baba’ya vermiş. Baba da ‘Eyvallah’ demiş, öpmüş, fahriyesinin kenarına sokuşturmuş.

Vefat ettiğinde tacının içinde bu kağıdı bulmuşlar, mısraı hesaplamışlar. Abdülbaki Efendi’nin öylesine yazmış olduğu ve hesabını bile yapmadığı tarihin çıktığına, tuttuğuna şahit olmuşlar.

Mustafa Nezihi 

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe 14:38 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 09:09
YORUM EKLE

banner19

banner36