Sait Faik'i Adapazarlı saymadı

Edebiyat Festivali'nin öykü atölyesine Adapazarı Edebiyatı damgasını vurdu.

Sait Faik'i Adapazarlı saymadı

Hikaye atölyesi başlıklı oturumda Cihan Aktaş, Ayfer Tunç,Mario Levi, Hüseyin Su ve Ali Haydar Haksal vardı. Bütün konuşmacılar az ya da çok şehirlerden, memleketlerden, sınırlardan bahsetti. Coğrafyanın hikayeye etkisi bahis konusu oldu. Ayfer Tunç’un kullandığı “İstanbul kibri” ifadesi güzel bir tartışmayı fitilleyen metafor oldu. 

İstanbul’un Hakkı

Mario Levi ise İstanbul’un, İstanbul Edebiyatının evet biraz kibirli olabileceğini fakat İstanbul’un 2700 yıllık mazisi ile  bu büyüklenmeyi hak eden bir şehir olduğunu ifade etti.

Levi, İstanbul’un en belirleyici vasfının hüzün olduğunu söyledi. Burada hüznün İstanbul’a asalet verdiği gibi bir imayı okumak herhalde mümkündü. 

Tekrardan Adapazarı 

Daha sonra Ali Haydar Haksal konuşmasında çokça Sait Faik’ten pasajlar okudu. Sait Faik’in yalın üslubundaki tren-istasyon pasajlarından İstanbul-Adapazarı ikilemi dolaylı olarak tekrar toplantının gündemine geldi.  

Provokasyon

Toplantıyı  takip eden bir takım Adapazarlılar  ise sorular kısmında tekrardan karışıklığa yeltendi. Ayfer Tunç’dan da destek alacaklarını umarak Sait Faik’in Adapazarlılığına vurgu yapan  Adapazarlıların planları akamete uğradı. Tunç, yazarların  çocukluk/gençlik çağlarının yazdıklarını etkileyeceğini söyleyerek zımnen hem kendisinin hem de Sait Faik’in Adapazarlılığını onaylamış olsa da, kendisini uzun yıllardır Adapazarlı olarak görmediğini ifade etti. “Bunu sakın Adapazarlılara söylemeyin “ diyerek eklediğinde, salonda bulunan Adapazarlılar kendilerini belli etti ve  bir vaveyla koptu. 

Teselli

Kamuya açık bir alanda, arkadaşçasına ve riskli bir nüktedanlıkla  “ ben Adapazarlı sayılmam ama bunu Adapazarlılara söylemeyin” demenin tam da Adapazarlı tavrı olduğunu söyleyen Adapazarlılar  kendi kendilerini teselli ettiler, en başta Ayfer Tunç olmak üzere tüm konuşmacıların anlattıklarıyla çok renkli ve keyifli bir atölye olduğunu söylediler. 
 

Yasin Şafak haber verdi

dunyabizim yalan haber servisi

YORUM EKLE
YORUMLAR
hikâyeci
hikâyeci - 14 yıl Önce

Baştan sona adeta "Sait Faik Abasıyanık Özel Programı" gibi oldu. Konuşmacılar birbirlerinden bağımsız hazırladıkları konuşmalarda, bolca Sait Faik'e değindi. S.F. severim ama yine de konuşmaların o eksenden çıkıp farklı bir yere gelmesini (öykünün geçmişi-geleceği, bugünü-yarını vs.) bekledim. Olmadı. En çok da Hüseyin Su dinlemek için gitmiştim ki moderatör konumunda olan Hüseyin Bey, oturumu yönettiği ve neredeyse hiç konuşamadığından o isteğimi de dizginlemek zorunda kaldım.

bir kişi
bir kişi - 14 yıl Önce

başından sonuna gerçek haber gibi okudum..harika olmuş

Aliye TURAN
Aliye TURAN - 14 yıl Önce

Adapazarı, göçlerle kurulan bir şehir. Adapazarı, T.C sınırları dışında kalmış Kafkaslar, Balkanlar vb. yerlerden göç edenlerin oluşturduğu güzel bir sentez şehir. Farklı kültürlerin birarada kaynaşmasıyla oluşan Adapazarı kültürü, barışın, birarada yaşamanın örnekliğini oluşturur. Ve Adapazarlılar (Sakaryalılar) her ortamda farklılıklarıyla belli olurlar. :)

tolga karar
tolga karar - 14 yıl Önce

adapazarı'nından bahsederken avangard dergisini de unutmamak lazım bence. adapazarlı arkadaşların yakaladığı sağlam bir başarı bu. geçmemek lazım.