Ramazan ile ilgili manipülasyon!

Adrastea'nın konumu Ramazan'ımızı elimizden alacak mı?

Ramazan ile ilgili manipülasyon!

Evet hepimizin malumu olduğu üzere Ramazan bir ay ismidir ve diğer aylardan farklı olarak Allah-u zülcelal Hazretleri bu ayı bizler için mübarek kılmış bu ayın içerisinde özellikle bir geceye vurgu yapılmış ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu vurgulanmıştır.

2_cami.jpgAllah hepimizi o geceye ulaşmayı ve layıkıyla yaşamayı nasib etsin. Yine bu ay hepinizin yine malumu olduğu üzere hicri bir aydır yani güneşin dönüşü ile değil de ayın hareketleri ile ilişkilendirilmiş bir sisteme göre süresi ve zamanı tespit edilir. Ve arada sırada otuz gün bazen de 29 gün çeker ki özellikle de Ramazan’a hadis-i şerif gereği hilali görüp başlayıp bitirmemizden kaynaklanan hilal görünmesi ile oruca ve/veya bayrama erken ve geç başlamalar, İslam ülkeleri arasında bayram birlikteliğinin sağlanamaması gibi bazı sorunları beraberinde getirir. Ki bazı insanlar bunun bir sorun değil bilakis bereket olduğu üzerinde de dururlar. Ya da bir başka zümrenin ilmi ilerlemeyi önemseyip güneş tutulmalarını örnek gösterip ilim adamlarının değil gün saat, dakika belirtip senelerce önceden  tespit edebildiklerinden dem vurup takvimlerin yanılmayacağından bahsettiklerini de yine hepimiz biliyoruz.

822 yılda bir!

Kabaca Ramazan ve yaklaşımları özetledikten sonra elimdeki bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 822 yılda bir ay, güneş, dünya ve (burası ilginç) Jüpiter uydularından Adrastea‘nın konumlarından kaynaklanan bir doğal hadise bu tartışmanın müsebbibi. Size şimdi güneş ışınlarının nerden hangi açıyla nereye vurduğunu uzun uzun anlatıp sizi yormak istemem ama olay şudur ki; Adrastea’nın gölgesi ay yüzeyine vuruyor ve dünyada büyük okyanus üzerinden bakıldığında (kısmen Şili de gözlemlenecek) hilal görülüyor.

2_kuran.jpgŞimdi yukarıda sözünü ettiğim hadis-i şerifi hatırlayacak olursak “(Ramazan) hilali görüldüğünde oruca başlayınız. (Şevval) hilali görüldüğünde orucu bozunuz. Eğer hilali göremezseniz, Şaban’ı otuz güne tamamlayınız.” (Buhari, Savm, 1776) Ramazanın 29 hatta daha bile az gün sürmesi bu hadis ile bir problem olmaktan zaten çıkmıştır.

Şili saati ile!

Gelin görün ki benim bahsettiğim tabiat olayı  21 Ağustos 2009'da başlayacak 2009 Ramazanın 13. günü olan  2 Eylül 2009 Çarşamba günü gerçekleşecek ve Şili saati ile gündüz 15.22 ila 15.58 saatleri arasında çıplak gözle gözlemlenebilecek. Bilgilerin kaynağı olan Bilim ve İslami Araştırmaları Derneği (SIRO) konuyu bilimsel olarak değerlendirdiklerini ancak Ramazanın bitip bayramın başlaması gerekip gerekmediği hakkında ihtilafa düştüklerini, yaptıkları hesaplamalarda bu durumun daha önce hiç Ramazan ayında gerçekleşmemiş olduğunu, ancak bazı vakanüvistlerin eserlerinde "unexpected" (site aynen bu ifadeyi kullanmış) beklenmedik hilalden bahsedildiği ve insanların iki rekat husuf namazı kıldıklarından bahsedildiğini anlatmışlar ve Türkiyeden Diyanet İşleri Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli fetva makamlarına konu ile ilgili fetva mektupları yazdıklarını ve cevap beklediklerini internet sitelerinde bahsetmişler. Gelecek fetvaya göre de bir bildiri ile dünya ve Müslüman kamuoyuna sunacaklarmış.

 

Her şeyin doğrusunu Allah bilir.

 

Muammer Canbey

Dunyabizim Yalan Haber servisi bildirdi

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2009 Salı 19:57 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Furkan Gürsoy
Furkan Gürsoy - 13 yıl Önce

göz atarak aşağı doğru iniyordum. ilgimi de çok çekmiş, heyecan duymama sebep olmuştu. ama en alttaki yazıyı görünce güzel bir tebessüm kapladı suratımı.
tebrikler

yavuz altınışık
yavuz altınışık - 13 yıl Önce

aslına bakılırsa yaptığım iş dolyısıyla bu ramazan nasıl geçecek diye dertleniyordum. haberi görünce hemen atladım. güzel haber dedim demesine ama sonunu görünce tebessüm ettim. muammer yine terse yatırdın bizi.. olsun yine de güzel, hatta seni burdan görmek bu haberden daha güzel...

Rana Özel
Rana Özel - 13 yıl Önce

"Dunyabizim Yalan Haber servisi bildirdi."

Dünyabizim'e yakıştıramadım.

zbk
zbk - 13 yıl Önce

ayy bi daha yalan haberlerinizi okumayacam hep kekleniyorum :S

banner19

banner26