Öğrenciden öğrenciye bir fark var!

Öğrenciysen bana muhabbetini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Siyasetçi misin yoksa yumurtacı mı...

Öğrenciden öğrenciye bir fark var!

 

Cafcaf dergisinin 47. sayısı üniversite ve üniversite sınavlarına ayrılmıştı. Derginin ilk sayfalarında ‘Üniversitelerin Hoca Tipleri’ başlıklı bir sayfa var.Sayfada üniversiteye giden hemen her kesin gülümseyerek  okuyacağı ve bir hocası ile eşleştirmeye çalışacağı ve sonunda da muvaffak olacağı hoca tipleri tasvir edilmiş.Üniversitelerdeki hocalar belli isimler altında gruplara ayrılabileceği gibi ben de öğrencilerin çeşitli şekillerde sınıflandırılabileceğini düşündüm. İşte Ali Pulçu tarafından çizilen ve Cihangir B. tarafından başarıyla yazılan karikatürlerden hareketle ‘Üniversitelerin Hoca Tipleri’ başlıklı değinim. Uzun zamandır haber yazamamamın mahcubiyeti ile kıvranırken bana bir ‘evraka’ hissi yaşatan Ali Pulçu ve Cihangir B.’ye teşekkürler.

 Öğrenciden öğrenciye bir fark var!

 Zengin: Çoğunlukla özel üniveristelerde olmak üzere bazen devlet üniversitelerinde de rastlanabilen, aile desteğiyle iyi arabalara binen, marka takıntıları olan öğrencilerdir. Bu öğrencilerin okulu bir an önce bitirmek, sınavlara girerek atanabilmek gibi kaygıları olmaz. Çünkü çoğu üniversitede bitince babalarının şirketlerinin başına oturacaklardır. Bu öğrenci tipi son yıllarda gençlik dizileri vasıtasıyla orta halli gençlerimize rol model olarak sunulmaktadır. Şüphesiz ki bu zengin öğrencilerin aynı imkanlara sahip olmayan öğrenciler tarafından örnek alınması, aileleri de etkileyebilecek ekonomik krizlere sebep olacaktır.cafcaf

 Çalışkan: Bu öğrenciler iki ayrı sınıfta değerlendirilebilir. Birinci grup çalışmak mevzuunu abartarak bölüm içerisinde, söylenmesini pek uygun bulmadığım bir hayvan ismi ile nam salmış öğrencilerden ibarettir ki bunlar üniversiteyi lise ile karıştırarak hiçbir sosyal-kültürel faaliyete katılmaksızın gerektiğinden fazla bir şekilde dersleri ile meşgul olurlar. İkinci grup ise derslerinde başarılı olması ile birlikte sosyal hayatını da en iyi şekilde yürütebilen ve okulu en kısa zamanda bitirmek kaygısın içerisinde olan öğrencilerdir.

Siyasetçiler üniversiteli mi?

Siyasetçi: Lisede siyaset yapma yasağı nedeniyle kendilerini ve tüm birikimlerini üniversite için hazırlamışlardır. Hergün gazete okumaya gayret eder, diziler ve magazin programları yerine tartışma programı izlemeyi tercih ederler. Üniversiteye gelince ilk iş olarak AK Parti Gençlik Kolları, Alperen Ocakları, Ülkü Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği gibi siyasi partilerin gençlik teşkilatlarına üye olurlar. Bu öğrenciler vakitlerini fakülte ve dersliklerden çok ocak ve parti binalarında geçirirler. Hepsinin farklı bir Türkiye rüyası ve Türkiye için umutları vardır, bunlara siyaset yoluyla ulaşabileceklerini düşünürler. İkinci sınıftan itibaren fakülte başkanlıkları gibi makamlara sahip olurlar. Konferans ve seminer programları mevcuttur.

Gönüllü: Modern zamanların deyimiyle aktivist denilebilir sanırım. Bu grubun bir çok farklı teşekkülü bulunabilir. Kimileri gençlik hareketleri kurarak Suriye’deki Müslümanlara destek olurken -mavera gençlik-, kimileri de hayvan hakları konusunda etkinlikler düzenlerler, bazıları da kendilerini eğitime adayan vakıflar yararına çalışırlar. Kimsesiz çocuklar için yardım düzenleyenlerine, ücretsiz özel ders verenlerine rastlanabilir. Hepsinin ortak özelliği bunları hiçbir menfaat gütmeden yapmalarıdır. Vakitlerinin çoğunu konferans, etkinlik v.b. yerlerde geçirirler.

Ticaretçi: Üniversite eğitimi sırasında para kazanmaya da başlayan öğrenci tipidir. Ders notları basım, yayın ve ticareti üzerine anonim şirketler kuran bu öğrenciler, fotokopi merkezleri ile ortaklıklar kurarak kısa yoldan köşeyi dönmeye ve evden harçlık almadan üniversiteyi bitirmeye çalışırlar. Hemen her sınıftan tanıdıkları vardır ve sınav zamanları telefonları hiç susmaz.

Kafe müdavimi: Üniversite algıları ‘kızlar mızlar’dan ibaret olan bu öğrenciler, çevredeki kafe ve barlar konusunda ihtisas yaparlar. Vakitlerinin çoğunu kafelerde okey, batak gibi oyunlar oynayarak geçirirler. Gide gele işletmelerin sahipleri ile çıkara dayanan dostluklar kuran  bu öğrenciler hakkında yeni gelen öğrencileri kafelere alıştırmak ve bunun üzerinden rant sağlamak gibi efsaneler de üretilmiştir. Biraz daha entelektüel olanları vardır ki bunlar okey ve batak yerine tabu, satranç, scrabble oynarlar.

Yumurtayı biz kırar yerdik bunlar sağa sola atıyor!

Yumurtacı: Şiddeti bir yaşam tarzını olarak benimsediklerini sandığım bu öğrenciler hemen her konferansı –ve bu gibi etkinlikleri- sabote etmeleri ile bilinirler. Televizyon ekranlarına ellerindeki flamalarla, sopalarla acımasızca etrafa saldırırken görülürler bu öğrenciler; vakitlerinin bir yarısını meydanlarda diğer yarısını da emniyette geçirirler. Kampüs içerisindeki bir eylemleri esnasında güvenlik görevlisinden duyduğum şekli ile; ‘bunlar okumaya mı geliyorlar neye geliyorlar belli değil’ sorusuna muhatab olan öğrencilerdir.

Kitapkurdu: Tıptan hukuka, edebiyattan mühendisliğe kadar hemen her bölümde karşımıza çıkan öğrenci tipidir. Derslerden arta kalan zamanalarını kitap okuyarak değerlendiren bu öğrenciler, okudukları ve sahip oldukları birikimleri kağıda dökerek çeşitli mecralarda yayınlamaya çalışırlar. Bu yönleri itibari ile üretken oldukları düşünülebilir. İleride akademisyen olma hayalleri vardır.

Bilgisayar Kurdu: En sadık dostları bilgisayar olan bu öğrenciler vakitlerinin tamamını odalarına kapanarak bilgisayarları başında geçirirler ve bilgisayarı ile ilişkisi var söylemine muhatap olmuşlardır. Bilgisayardaki vakitlerini oyun, internet ve film üçlüsü ile doldururlar. Kendi aralarında yaptıkları ‘Call of duty’nin yenisi çıkmış mı, Pes 12’nin Türkçesini indirdin mi’ şeklindeki muhabbetlere sıkça şahit olursunuz.

Hamdi Enes Akçay yazdı

 

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2011 Pazar 02:18 Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2011, 02:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer VAtan
Ömer VAtan - 11 yıl Önce

Üniversite öğrencilerinin sınıflandırılmasını çok iyi yapmışsın tebrikler :)

kemal korucu
kemal korucu - 11 yıl Önce

okumak için çalışması gereken ama çalıştığı için okuyamayan öğrenci tipi vardır

banner19

banner36