Nüktesiz konuşmak yok artık!

Kafamızda hep ciddi bir adam olarak canlanan Mehmet Akif Ersoy'un nüktedan yönünden haberiniz var mı?

Nüktesiz konuşmak yok artık!

Akif, yazdıklarında yaşadığı devri tüm ayrıntılarıyla işleyen az sayıda yazarımızdan biridir. Hatta belki de yaşadığı dönemi onun kadar eserlerinde gösterebilme kabiliyetine, ustalığına sahip ikinci bir yazar yok gibidir.

Mehmed Akif'ten Nükteler, A. Vahap AkbaşDuyarlılığını mizahla da yansıttı

Akif bir rahatsızlık şairidir. Yaşadığı çevre ‘onu huzursuz etmeye yeter de artar bile’ diyebileceğimiz birçok şeyle doludur. Borç paralarla Avrupa’ya eğlenmeye gidilen bir ortamdır Meşrutiyet sonrası ortam. Ya da üç kız büyüten ailenin analık ilmini öğrenmesi için baldızını Paris’e götürdüğü bir ortamdır bu ortam. Elbette böyle bir ortama bakan nazar-ı dikkat sadece hicvetme ve kızma ile yetinememiş, bunların yanına gülünç olanı da eklemiştir.

Akif’in genel olarak ciddi, prensipli, planlı bir şahsiyet olmasının yanında böyle bir yönü de vardır. Onun kişiliğinin bir özelliği de bu mizahî yönüdür. İnsan olmanın bir gereğidir bu. Aynı zamanda da tepki vereceğimiz şeylerin tamamına aynı tutumla, tavırla, tarzla karşılık bulamamamızdan kaynaklanır bu gülünç göstermek, mizahı ve nüktedanlığı sokmak işin içine…

Akif’in bu yönünü hem eserlerinde hem de yaşadığı dönemden birçok muharririn Akif’le ilgili paylaşımlarında görürüz. Mehmet Kaplan’ın manzum romana benzettiği Safahat’ta da Akif’in bu yönüyle ilgili oldukça malzeme vardır. Süleymaniye Kürsüsünde, Hatıralar’da vs. yerlerde Akif’in nüktedan yönüyle ilgili birçok ayrıntı bulabiliriz.

Mehmed Akif ErsoyMehmet Akif’le ilgili bir güzel yayın

Mehmet Akif’le ilgili önemli eserler yayınlayan Beyan Yayınları’ndan Akif’in bahsettiğimiz yönüyle ilgili güzel bir çalışma yayınlandı. Mehmet Akif’ten Nükteler adıyla yayınlanan kitabı Mehmet Akif’le ilgili birçok çalışmaya imza atmış olan A. Vahap Akbaş yayına hazırladı.

Mart ayıyla birlikte okuyucuyla buluşan kitap Mehmet Akif’le ilgili tabloyu daha bütüncül göstermesi bakımından önemli bir çalışma bana kalırsa. Aynı zamanda günlük konuşmalarına bir zenginlik kazandırmak isteyenler Akif’in bu tatlı nüktelerinden kopya çekebilirler. Hani demiş ya, ‘çaldımsa miri maldan çaldım’, işte biraz o hesap…

 

 

 

Besim Bal nüktedan Akif’i de sevdi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 21:26
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
y.t. günaydın
y.t. günaydın - 9 yıl Önce

vahap hoca'yı tebrik ediyorum. konu seçimi isabetli olmuş. gerçekten âkif'in özellikle mektuplarında çok ustalıklı mizahi bir dil vardır.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 9 yıl Önce

nüktedanlığın ciddiyet karşıtı olduğu fikri hangi kuru zihinin ürünüdür acaba.Söz'ün muradı alışıldık olandan sapınca ortaya çıkmaz mı zaten?.Gerçi sululuğun ayrı samimiyetin ayrı olduğunu anlamak işlerin en zorudur çoğu zaman

banner19

banner13