Nükte hayata renk katar

Dursun Gürlek 'Kültür Şehri İstanbul'dan Tablolar' konulu sohbette edebiyat ve irfan adamlarının hayatlarından kesitler aktardı..

Nükte hayata renk katar

Birlik VakfıMizah yapmak kıvrak zekalı olmayı gerektirir

Kültür Tarihçisi olarak bilinen Araştırmacı Yazar Dursun Gürlek 'Kültür Şehri İstanbul'dan Tablolar' konulu sohbette İstanbul'u İstanbul yapan din, edebiyat ve irfan adamlarının hayatlarından kesitler aktardı.

İstanbulu'u yönetenlerin bu kutsal şehri ihmal ettiğini buna bu şehrin ayakta kaldığını bir anlamda İstanbul’u yerin altındakilerin idare ettiğini söyleyen Dursun Gürlek İstanbul'u anlatırken İstanbul ilmiye sınıfının etkili oluşlarına da değindi. Aslen tokat doğumlu olan ancak kırk yıllık İstanbul sevdalısı olan Dursun Gürlek ilim adamlarının kendi aralarında yaptıkları nüktelere günümüzün deyimiyle espirilere de değindi.

Peygamberimiz mizah severdi

Hz. Muhammed’in insanların dikkatini çekmek üzere zaman zaman espiriler yaptığını espirili bir dillle bir şeyler anlatmanın ilim ve siyaset dünyasında da çok önemli gelenek olduğunu anlatan Kültür tarihçisi olan dursun Gürlek günümüzün ifadesiyle mizah yapmanın kıvrak zekânın bir sonucu olduğunu söyledi.

Birlik Vakfı'nda güzel şeyler oluyor

Birlik Vakfındaki bu lezzet veren konuşmasında din adamlarımızın vaaz verirken sert duruşlu ve asık suratlı olmasının konuşmalarının etkisini azalttığını belirten Dursun Gürlek mizah yapmanın kıvrak zekalı olmayı gerektiğini ve espirilere tahammül etmenin de bir kültür işi olduğunu söyledi.

Biz de şimdilik Birlik Vakfında gerçekleşen bu sohbetten gecikmeli de olsa kısa bir haber olarak verelim. İlerleyen günlerde Dursun Gürlek'le bu konu üzerine bir söyleşi okumak inanıyorum ki güzel olacaktır.

 

Mahmut Balcı haber verdi      

Yayın Tarihi: 26 Şubat 2010 Cuma 19:27 Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2010, 21:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ezmoce
ezmoce - 12 yıl Önce

bu söyleşiyi bizler de sabırla bekliyoruz inşaallah...

banner26