Newsweek bu defa kendine güldürdü!

Twitter’da Newsweek dergisinin açtığı provoke edici başlıkla nasıl dalga geçildi?

Newsweek bu defa kendine güldürdü!

 

Yüksek tirajlı günlerini gerilerde bırakmış  bir  Amerikan dergisi olan Newsweek, 14 Eylül'de,  hakkında bir cümle dahi kurmayı haketmeyecek bir film yüzünden sokaklara dökülmüş, provoke olmuş  protestoculardan özenle seçilmiş itici bir fotoğrafın üstüne ''Muslim Rage'' (Müslüman Öfkesi) manşetini atarak, iyi de bir manevra yapacağını sandı. Enteresandır ki, zekice zannedilen bu dergicilik manevrası geri tepti, önce kendi tarafı diyebileceğimiz gazete ve dergiler tarafından sonra da önemli üniversitelerin temsilcileri tarafından acı acı eleştirildi.#MuslimRage

Durum bu cihetteyken, Newsweek'in zeki gazetecileri, sosyal medyada ses getireceği ve istedikleri etkiyi oluşturacağı rüyasıyla Twitter sosyal paylaşım sitesinde #Muslimrage etiketiyle açtıkları tartışmalarda, yanlış hesabın Bağdat'tan tıpış tıpış nasıl da döndüğünü bizlere gösterdiler, sağolsunlar, varolsunlar.

“Müslüman Öfkesi” nedir göstermişler

Etiket üzerinden istediği desteği alamayan Newsweek, kışkırtılır zannettiği Müslüman Twitter ahalisinin oyununa geldi tabiri caizse. Bu ahali beni de şaşırtıp, o günden bugüne, etiketin içerdiği düşmanca anlamın, kışkırtıcı ifadenin dalgasını geçerek, örneklerini okuyacağınız tarzda twitlerle eğlendiler, eğlendirdiler. Ne mi yazdılar?

İşte ''Müslüman Öfkesi''ne dünyanın pekçok yerinden birkaç örnek: ''Havaalanında kaybettiğim çocuğumu aramak için bağıramamam; e çünkü çocuğun adı Cihad #müslümanöfkesi'', ''Felafilim istediğim kadar çıtır olmadığında #müslümanöfkesi'', ''Başörtümün renginin, kıyafetime uymaması #müslümanöfkesi'', ''Tv’deki uzmanların  İran'dan Arap Ülkesi diye bahsetmesi #müslümanöfkesi'', ''Hayatım boyunca çok severek yediğim bir şekerde jelatin olduğunu öğrendiğimde #müslümanöfkesi'', ''Angry Birds oyunundaki domuzların fazlalığı #müslümanöfkesi'', ''Namazda kaçıncı rekatta olduğumu unutmam #müslümanöfkesi'' ve daha bir çokları…

#MuslimRageDuyarsızlık boyutunda olmadığı müddetçe sorun yok

Çoğunluğunu genç insanların oluşturduğu Twitter kullanıcıları, bazı fotoğraflar da eklemişler tivitlerine, ne kadar öfkeli(!)  olduklarını ifade etmek adına. Onlara da şuradan bakabilir, altyazıları da okuyunca gülümseyebilirsiniz.

Ortalığı kana bulayan, Müslümana yakışmayacak taşkınlıkları yapan ve bu yolla protestosunu gerçekleştiren grubu mu, yoksa durumla sadece dalga geçip, sıkı bir espri anlayışıyla aslında karşı kaleye gol atan tarafı mı desteklersiniz? Yol ve yöntem tartışmalarında her ikisi de en makul ve beklenen hareket değil belki de ama, ben yine de “alınan bu tavır duyarsızlık boyutunda olmadığı müddetçe evladır” diyerek, etikete katkıda bulunmak istiyorum; “Üç ayda bir çıkmasına rağmen bir mizah dergisinde hâlâ tashih hataları oluyorsa :P :D #müslümanöfkesi”

 

Büşra Tosun Durmuş Cafcaf’a dil çıkardı

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2012, 15:49
YORUM EKLE

banner19

banner13