Nasıl yönetiliyoruz böyle?

CafCaf mizah dergisi son sayısında hassas noktalara değinmiş, üzerinden geçmiş.. altını çizmiş..

Nasıl yönetiliyoruz böyle?

Yaşasın adalet!

CafCaf 37. Sayı kapağı
(+)

CafCaf mizah dergisi 37. sayısıyla raflarda yerini aldı. Derginin logosunun hemen altındaki alt slogan(lar) kaç sayıdır dikkatimi çekmekte. Kapakta hangi konu işlenirse işlensin ilk önce fırından yeni çıkmış kurabiye görünümlü CafCaf logosunun hemen altındaki alt sloganı okuyorum. Çünkü bu slogan her sayıda değişiyor. Bu sefer “bilirkişi dergisi” yazmışlar.

Bilirkişiler neyi bilirler?

Kapak konusu bedelli askerlik. Bedelli demişken; Amerikanvari ücret karşılığı meslek olarak yapılan askerlik değil kast edilen. Mecburi askerlikle vazifeli her erkek Türk gencinin yarım yıl yahutta bir bucuk yılda yerine getirmesi gereken bu görevin para karşılığında daha kısa sürede yerine getirilmesini sağlayan militer bir terim ve bunun gerçekleşmesi bizdeki.

Sünger Bob ve denizyıldızı Patrick meğer Türk denizlerinin mahluklarıymış ve onlar da askerlikle vazifeli imişler.. Çok sevinmişler; devletimizin en siyasi bilirkişisi Başbakan Tayyip Erdoğan ve Devletimizin en askeri bilirkişisi Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un görüşmelerine.

Bambaşkaymışsınız siz

Çok mantıklı bir önerme sunan Başbakana bambaşka bir mantık anlayışıyla Genelkurmay Başkanı da bir öneride bulunmuş. AB uyum yasaları çerçevesinde gün geçtikçe komünist devlet görünümünden uzaklaşan yetmiş milyonluk ülkemizde meğer asker eksiği de varmış ki kısa dönem askerlik de kalkacak imiş, herkes birer yıl askerlik yapacak imiş. Bedelli mi? Ondan söz eden yok. Vicdani ret mi? Söz konusu bile değil. Yüksek IQ’suyla meşhur Patrick buna çok sevinmiş ha keza Bob’da öyle ve kaşınan göbeklerini birbirine sürterek kaşıntılarını sevinç şekline sokmuşlar.

Hukuk sistemimiz nasıl işliyor?

Kapağın hemen iç sayfasında gördüğüm kare Türkiye’de hukuk sisteminin nasıl işlediğini gösterir nitelikte. Türk Hukuk Sistemi’nin nasıl işlediğini merak edenler an itibariyle 1982 Anayasamızın Yargı başlıklı üçüncü bölümündeki 138. ve 160. maddeler arasındaki yirmi üç maddeye göz atabilirler.

138. maddede hâkimlerin nasıl ve ne oranda bağımsız olacaklarını görebilirler. Hemen sonraki 139. maddede de hâkimlik ve savcılığın ne gibi teminatlarla korunduğunu görebilirler ve şu sonuca varabilirler: Kanunlarımız hâkimler ve savcılar dışındaki herkesi bağlar.

Çok karışık şeyler bunlar. “Hukuki terimler bunlar, ancak uzmanı anlar siz anlamazsınız.” demem TV ekranındaki “çok bilenler” gibi. Hukuk devletiyiz deyip de komünizm de aşılamam kimseye modern demokratik bir ülkeyiz diyerek. Size sadece aşağıdaki CafCaf karikatürünü sunarım:

CafCaf 37. Sayının gündem sayfasından bir kare

 

 

Kerem Abadi CafCaf dergilerini biriktiriyor

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 11:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
s.yamak
s.yamak - 10 yıl Önce

Nasılsanız öyle yönetilirsiniz. ( hadis)

zeynep abalı
zeynep abalı - 10 yıl Önce

nasılsanız öyle yönetilirsiniz yorumu
suratıma öyle bir çarptı ki. beynim ısındıktan sonra başım eğildi

banner19

banner13

banner26