Mizahı da bizi de yaratan O!

İnce mesajlar eşliğinde gülmekten kırıp geçiren stand-up gösterilerine imza atan "Allah"lı bir mizah grubu..

Mizahı da bizi de yaratan O!
11723
(+)

Gülmek insan ruhunun gıdalarından, mizah ise sanat ile eğlencenin buluştuğu zirve... Dünya tarihinde yaptığı iyilikler, ahlâklı davranışlarının ötesinde şakalarıyla da bilinen nadir dinî sembol isimlerden olan Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) örnekliğinde, mizahın “helal” olanını yapmaya, Batı’da özellikle de 11 Eylül Saldırıları sonrası oluşmuş İslamofobiyi ve Müslümanlara karşı paranoyayı tîye alan, kendi yaşam tecrübelerine biraz hiciv biraz kahkaha katarak mizah çıkaran bir grup Allah Made Me Funny (“Allah beni Komik Yaptı”)

11724
(+)     Azhar Usman

Allah beni komik yapmışsa ben ne yapayım? 

Stand-up şovlarıyla ünlenen Allah Made Me Funny’nin güncel kadrosu Amerikalı komedyenler Azhar Usman, Preacher Moss ve Mohammed Amer’den oluşuyor. Hitap ettiği kitlenin çoğunluğu gibi üçü de farklı etnik kökenlerden, farklı geçmişlerden Müslümanlar. Hepsi stand up kökenli değil; Azhar Usman aslında hukuk eğitimi görmüş bir avukat yine de yıllardır stand up yapıyor. Her ne kadar Hint kökenli olsa da Chicago’da doğmuş büyümüş; büyüdüğü mahalleler ve çevreler sebebiyle özellikle Yahudiler ve Hindularla yakından ilişkileri olmuş. Nitekim bunu da mizahına yansıtıyor; Rajiv Satyal ile birlikte “Çay Yapın, Savaş Değil” adlı bir stand-up gösterisi, Haham Bob Alper ile ise “Bir Müslüman. Bir Yahudi. Bir Sahne. İki Çok Komik Adam” isimli bir stand up gösterisi yapıyor; bir nevi stand up ile dinler arası diyalogun kapısını açmaya çalışıyor. Beş kıtada, birçok farklı ülkede stand up gösterilerine imza attığı gibi, kâr amacı gütmeyen bir İslamî araştırma vakfı olan The Nawawi Foundation’da aktif görev alan bir aktivist. 

11726
Preacher Moss    (+) 

Siyahî  + Müslüman + Amerikalı = Mizah Kaynağı 

Allah Made Me Funny’nin siyahî üyesi Preacher Moss aynı zamanda Allah Made Me Funny’nin kurucusu. Sonradan Müslüman olmuş olan Preacher Moss, mizah kariyerinde Damon Wayans, Darrell Hammond ve George Lopez gibi önemli isimlere yazarlık yapmışlığı var. Preacher Moss da diğer grup arkadaşları aynı zamanda sıkı bir aktivist; 2005 yılına kadar ülkedeki liseleri ve üniversiteleri gezerek yaptığı güldürücü olduğu kadar öğretici mizah-dersi kıvamındaki “End of Racism” (“Irkçılığın Sonu”) gösterisiyle adını duyurmuşluğu var.  

11727
(+)     Mohammed Amer

Yersiz, yurtsuzluğun trajikomikliği 

Grubun en yeni üyesi Mohammed Amer ise aslen Filistin kökenli. Tüm Filistinlilerin paylaştığı yersizlik, yurtsuzluk mücadelesiyle o da çok küçük yaşlarda tanışmış: doğduğu Kuveyt’ten henüz 9 yaşındayken Körfez Savaşı yüzünden ailesiyle birlikte kaçmak zorunda kalmış. Sonunda ailesinin kalıcı olarak ikâmet etmeye başladığı ve sağcılığı ile ünlü olan Texas’ta büyümüş. İşte tüm bu yaşadıklarının trajikomik yönleri ve kendisine göre oldukça iyi bir komedyen olan annesinin de verdiği ilhamla mizah alanına giriş yapmış. Nitekim stand up şovlarında en çok da yersizlik, yurtsuzluk hissiyatı, mültecilerin durumları gibi oldukça ciddi konularda mizahî eleştirilere ağırlıklı olarak yer veriyor; böylece klişe tabirle, cidden de, güldürürken düşündürüyor. Buradan hareketle üzerinde çalıştığı ve açılışını Avustralya’da yaptığı tek kişilik bir şovu da mevcut; şovun ismi: “Yasal olarak Evsiz – Filistinli bir Komedyenin Deneyimleri”.

Şovunda şakayla karışık Filistinlilerin durumunu şöyle özetliyor: “Annem ben çocukken ‘sakın siyaset hakkında konuşma yoksa bizi geri gönderirler’ diye kızıyordu; ‘anne’ diyordum, ‘biz Filistinliyiz, ülkemiz yok ki bizi bir yere geri gönderebilsinler!’” Oldukça genç yaşlardan beri birçok önemli gösteride bulunmaya hak kazanmış; sadece ABD’de turlamamış, Güney Afrika’dan Avrupa’ya birçok farklı ülkede birçok farklı mekânda gösterilerde bulunmuş; örneğin Kahire’deki Amerikan üniversitesinde şov yapmış ilk komedyen kendisi.  

Tamamen farklı etnik kökenlerden, salt sosyal ve kültürel olarak değil dinî olarak da farklı arkaplanlardan gelen bu üçlünün oluşturduğu pek lezzetli bir çorba “Allah Made Me Funny”. Sanatçıların hiçbirisi stereotiplerden korkmuyor; aksine stereotipleri üzerine giderek yok etmeye çalışıyorlar. Kısa sürede oldukça ilgi toplamaları ve dünya çapında “Müslüman mizahının yüzü” hâline gelmelerinin sebebi de bu: bel altına inmeden, ciddi konularda, eleştirel ve yapıcı mizah yapmaları – yaptıkları hiçbir şaka salt eğlence için değil fakat eğlenceden kopuk da değil. Böylece yeni Mümin nesillerin, özellikle de gelişmiş ülkelerde görece belirli bir rahata kavuşmuş nesillerin, genellikle göz ardı ettiği “dünyanın geri kalanı” ile buluşmasına da yardımcı oluyorlar.  

Birkaç yıldır yaptıkları  çok çeşitli gösterilerin ve katıldıkları etkinliklerin büyük bir kısmından yararlanarak hazırladıkları bir film de mevcut. Her ne kadar film 2008’de maddi imkânsızlıklar yüzünden kısıtlı sayıdaki sinemalarda gösterilebilmiş olsa da yakın zamanda çıkmış olan DVD’si ile çok daha büyük bir kitleye ulaşmalarına imkân tanımış. Grubun turları ve diğer etkinlikleri hakkında ek bilgi resmî web siteleri olan www.allahmademefunny.com adresinde mevcut.

 

Hatice Kübra Özgüven tebessüm etti

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2010, 18:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilal
Hilal - 11 yıl Önce

Keşke bende anlasaydım video'daki dili :)

ümit varışlı
ümit varışlı - 11 yıl Önce

bu espri kabiliyetine sahip müslümanlara ihtiyacımız var bir şeylerin değişmesine ihtiyaç var

Nur Haktan
Nur Haktan - 10 yıl Önce

Beğen butonu koyun :)
Nur Haktan Beğendi

banner19

banner13

banner26