Men dönmezem Ranzavilik yolundan!

Mustafa Nezihi, bir kere daha Şeyh Şerif er-Ranzavi'yle görüştü. Şeyh, oruç tutan müminlere ve müridanına büyük kolaylıklar sağlayacak bazı öneri ve isteklerde bulundu.

Men dönmezem Ranzavilik yolundan!

Nerdeyse bir yıl evvel Türkiye’de ilk defa dunyabizim.com’da yaptığım Ranzavilik’le ilgili haber epey ses getirmişti. Şeyh Şerif er-Ranzavi ve müridânıyla bir kez daha mülaki olmak nasip oldu. Elhamdülillah.

Türkiye’yi ziyaret eden ve buradaki mürid ve muhibbanıyla muhabbet eden Şeyh’i, Sultanahmet’te bir otel lobisinde görme şerefine nail oldum. Derinlikli hakikakatların mütaalası zevkle devam ederken mevzu Ramazan orucuna geliverdi. Şeyh Şerif Türkiye’de şu anda oruç tutmanın zorluğundan ve faziletinden bahsetti. Çünkü günlerin hem çok sıcak hem de çok uzun olduğuna dikkat çekti. Ayrıca milyonlarca oruçlu insanın işinde gücünde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

RanzavilikRamazan resmi tatil olsun!

Şeyh Şerif er-Ranzavi bu noktadan itibaren oruç tutan müminlere ve müridanına büyük kolaylıklar sağlayacak bazı öneri ve isteklerde bulundu. İşte onlardan bazıları:

Devlet hemen Ramazan’ı resmi tatil ilan etmeli. Zorunlu ve hayati işlerde çalışanlar ise dönüşümlü bir şekilde görevlerini yerine getirebilirler. Böylece oruç ibadeti çok daha büyük bir sühuletle yerine getirilecek. Gündüz vakitleri uyku dışında Kitabullah kıraat edilecek. Mesnevi şerhleri üzerinde zevkle tedebbür ve tefekkür edilecek. Evde hanımlar tarafından itinayla hazırlanan nefis iftar yemeklerinin kokusu oruçlu kişinin sevaplarını arttıracak. 

Açlıktan gözü görmeyenler nasıl sakinleşecek?

Bu tatil ve istirahat müjdesiyle birlikte zor ve ağır işlerde çalışan, trafikte yol almaya gayret edenlerin sinirleri ve kahırları giderilmiş olacak. İftar vakti eve dönerken gözü açlıktan hiç bir şey görmeyen oruçluların yol açtığı tarfik kazaları belki de tamamen son bulacak. Orucun sevabını azaltan olumsuzlukların önü büyük oranda kesilmiş olacak. Böylece öğrencilerle, işsizlerle, öğretmenlerle, çalışma ihtiyacı duymuyanlarla bu kavurucu yaz sıcağında çalışmak zorunda olanların şartları eşitlenmiş olacaktır. Evet bu zor şartlarda çalışıp oruç tutanların sevaplarında belki bir azalmayı getirebilir bu uygulama. Ama zannediyorum ki 'Ramazan'da istirahat' fikrine karşı çıkacak çılgınlar olmayacaktır. Hem o sevapları başka amellerden, tefekkürden, zikirden, eşine yemek hazırlama konusunda yardım etmekten de kesbedebilirler.

RanzavilikBu otobüse Ranzavi olmayan binemeyecek!

Büyük şehirlerde toplu ulaşım araçlarına iki koltuğa bir yolcu düşecek şekilde yolcu alınmalı. Böylece yolculuk eden kişiler bu esnada rahatça o iki koltuğa uzanıp virdlerini yerine getirebilsinler. Özellikle teravih sonrası evlerine dönen müslümanların rahatlığı için bu projenin itinayla uygulanması belediyelere büyük ecirler kazandıracaktır inşallah. Fakat her müslümanın yataylığın güzelliğini idrak etmiş olması beklenemeyeciğinden bu özel otobüslere dikeylerin de binme ihtimali vardır. Bu yüzden Ranzaviler’e ve muhibbana hususi bir kart tevdi edilmeli. İçinde Kehf suresinin yer aldığı muska biçimindeki özel kartlar sayesinde bu otobüslere sadece ehil olanlar binebilmeli. 

Camilerde kestirmek caiz olacak!

Camilerde teravih namazları eda edilirken yorulup biraz canlanmak isteyenler için özel bölmeler ayrılmalı. Böylece dinlenmeye çekilen müslüman, hiç bir yere yaslanmadan birazcık kestirebilmeli ve sonra diğer müminlerle birlikte namazı edaya devam edebilmeli. Tabi ben bunları aktarınca bazı kardeşlerimizin aklına bazı şüpheler şey edebilir. Uyuyanın abdesti bozulur mu, bozulmaz mı?, diye. Efendim bazı mezhepler bir yere yaslanmadan uyuyabilen kişinin abdestinin bozulmayacağına hükmetmişlerdir.

RanzavilikÇaylakların camide uyuması fitneye sebep olur mu?

Efendim zaten bu tavır mübtedilerin harcı değildir. Ancak Ranzaviler’in temel ilke ve düsturlarını hazmetmiş ve belli bir mertebeye ulaşmış salikler bu ayrıcalığın hakkını verebilir. Yoksa müptedi o özel bölmeye çekilmeye kalkışsa muhakkak bir yere yaslanmaya yeltenir. Yahut da hemen çaylaklığını gösterip sırrı ifşa edercesine yatay duruma geçer. Hafazanallah tarikata kem bakışların ulaşmasına sebebiyet verir. Ayrıca safları yara yara yeniden abdest almaya gitmesi gerekir ki bu da diğer mümin kardeşlerine ezadır, cefadır. Bu yüzden zinhar müptediler, acemiler, çaylaklar bu tür bir has ruhsattan faydalanmasın. Fitneye yol açar.

Mümin kalbin onayı!

Şeyhin başka öneri ve istekleri olmakla beraber biz bu haberde bu kadarını vermekle yetindik. Fakat haberin sonunda 'oruç ve uyku ayarı' hakkında bazı tesbitlere yer verelim. Çok uyursan ama Kur'an okumazsan kendi aleyhine bir durum oluşturmuş olursun. Epey uyumakla beraber Kur'an ve namazları ihmal etmezsen, oruç ayının rahmetinden istifaden yüksek olur inşallah. Bir de ağzından çıkanı kulağın ve kalbin şey edecek yani. O mümin kalbin.

Mustafa Nezihi Pesen bu tarîkten dönmezem diyor

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2011 Perşembe 02:09 Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2011, 03:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MST
MST - 11 yıl Önce

eşikte beşikte karyolada ranzada uyudukları için mi ranzavi deniyor :) iyiymiş valla..

ezanör
ezanör - 11 yıl Önce

Bundan böyle ramazanda, öğlen ve ikindi ezanlarına, "oruç uykudan hayırlıdır" şeklinde ekleme yapılmasını talep ediyoruz. Ranzavilikle mücadeleye devam..

meşrep nevmî
meşrep nevmî - 11 yıl Önce

yıllardır meşrep ve eğilimiim hangi tarîk üzredir deyu aranıp duruyordum. meğer ben bir ranzavî imişim! hâb-ı gafletten uyardığınız için müteşekkirim canlar.

banner19

banner26