Âlimler Google'a Düşse, Gör Başına Neler Gelir!

Günümüzün her şeyi görselleştirme sevdalısı mantığının âlimlerimizi de içine aldığını görmek üzücü. M. Murtaza Özeren yazdı.

Âlimler Google'a Düşse, Gör Başına Neler Gelir!

Geçmişimizdeki büyük zatlara dair çizimler hepimizin malumudur. Bunlardan en iyileri muhtemeldir ki Münif Fehim’in çizimleridir. Bu çizimlere muhtelif kitaplardan ulaşmak mümkün. Ancak peki ya âlimlerimizin fotoğrafları? Google hazretleri bu konuda yardımını tabii ki de esirgemeyecektir.

Günümüzün her şeyi görselleştirme sevdalısı mantığının âlimlerimizi de içine aldığını görmek üzücü. Her şeyi google hazretlerine sormayı alışkanlık haline getiren bizlere düşen ise, bazı basit tarihi gerçekleri unutmadan (örneğin, fotoğrafın daha 100 yıllık bir geçmişi vardır ve bu isimlerin hiçbirinin fotoğrafının olması ihtimali yoktur), gördüklerimizi de teyid ederek hareket etmek olacaktır galiba...

Mesela büyük sufi-şair Feridüddin Attar’a bakalım. 12. yüzyıl İran coğrafyasında takım elbisesiyle bize bakıyor.

Peki, Ahmed Sirhindî? Yahut hepimizin bildiği lakabı ile İmam-ı Rabbani. Fesi ve delici bakışlarıyla selamlıyor bizi.

Riyazü’s-Salihin müellifi büyük hadis ve fıkıh âlimi İmam Nevevi’nin fotoğrafı da eskilerden, renkli fotoğraf daha yaygın değilken çekilmiş.

Sahih-i Müslim müellifi Müslim Bin Haccac, döneminin diğer âlimleri fotoğraf çektirir de durur mu?! Uzaklara bakarak sol profilden güzel bir pozla fotoğrafını çektirmiş.

Ahmed bin Hanbel geri kalır mı? Ama İmam Müslim’den bir farkı olsun diye kendisi sağ profilden bir fotoğraf çektirmiş.

Peki ya Ebu Davud? Ne sağdan ne soldan, cepheden çektirmiş fotoğrafını.

Enes bin Malik, yılların yorgunluğu üzerinde. Diğer âlimlerden farklı olarak gözlüğü ile.

Hallac-ı Mansur? Halktan taşlar, Şiblî’den ise gül tenine değmeden evvel bir fotoğraf çektirmiş midir? Pek tabii ki.

İbn Kesir? Yeşil bir arka fon üzerinde va’zederken.

Muhammed bin Abdülvahhab bir konferansı sırasında, muhtemelen bir şakirdi tarafından çekilen bir fotoğrafı ile arz-ı endam ediyor. Başka bir âlimi anımsatıyor çehresi ama…

İbn Kayyim el-Cevziyye’nin fotoğrafı ders sırasında önünde rahlesi, üstünde kitabı ile çekilmiş, muhtemelen haylaz bir talebesi tarafından.

Son olarak da Ebu Yusuf’un gençlik yıllarında çektirdiği fotoğrafa bakalım.

Bunlar Google’ın kelime eşlemesine göre yaptığı ufak teknolojik hatalar pek tabii ki. Burada resmi verilen hocalardan bazıları ise şöyle: Attar, Fransız şair Louis Aragon; Müslim, Ahmed Davudoğlu; Ahmed bin Hanbel, Mustafa Sabri Efendi.

Bahsi geçen âlimler mümkün olsaydı da fotoğraf çektirseymiş, böylelikle günümüzdeki her şeyi görselleştirme tutkusunun ağına düşürülmeselermiş…

M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2016 Cumartesi 10:25 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 17:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
_mustagfir
_mustagfir - 5 yıl Önce

Günümüzde bir görselleştirme sevdası olduğunu düşünmüyorum. En azından bunun bir 'sevda' olduğunu düşünmüyorum. Bunları da Google'ın teknolojik hatası diye tesmiye etmek de yanlış. Siz Google'a bir anahtar kelime yazdığınızda -ki bu Google için değil bütün arama motorları için geçerli- Google bu anahtar önce bu anahtar kelimeyi içeren siteleri bulur. Sonradan Google 'görseller' diye bir bölüm ekledi aramalarına böylece anahtar kelimenin geçtiği sayfada fotoğraf namına ne varsa o da çıkıyor artık

_mustagfir
_mustagfir - 5 yıl Önce

++ velhasılı kelam sözgelimi siz arama motoruna araba yazdığınızda içinde araba lafzı geçen sayfalar tiraj sırasına göre sıralanır ve kuvvetle muhtemel bu sayfalarda araba fotoğrafı da olduğu için görseller kısmında araba fotoğrafları da bulursunuz. İbn Teymiye yazarsanız mesela içinde İbn Teymiye ifadesi bulunan sayfaları bulursunuz. Görsellerde de İbn Teymiye'yi tabii ki bulamayacağınız için en fazla onun hakkında konuşan başka alimlerimizin fotoğraflarını görürsünüz.

_ mustagfir
_ mustagfir - 5 yıl Önce

++(tamam bu son yorum) Yani "Ben Google'a İmam Serahsi yazdım Ebubekir Sifil'in fotoğraf çıktı vay be görüyor musun koskoca Google'daki hatayı!" işte bu saçma.

sinan
sinan - 5 yıl Önce

google yazdığımız kişinin görselini getireceği iddiasında değil zaten. alâkalı bir fotoğraf getireceğini vad ediyor sadece. niye suçluyorsunuz anlamadım

Yunus Emre
Yunus Emre - 5 yıl Önce

Sitenizi itanayla takip ediyorum çok değerli paylaşım lar yapıyorsunuz Allah razı olsun ancak bu yazıda ne denmek istenmiş tam anlayamadım

yavuz
yavuz - 5 yıl Önce

mustagfir, neden bu kadar rahatsız olmuş da üşenmeden peş peşe 3 yorum yapmış bilinmez ama bugün başta facebook olmak üzere dini forum sitelerine girdiğinizde bir kısmının profil resmi ve kullanıcı adı olarak hem ulemayı hem adlarını bir kısmının da ahmet mehmet gibi kendi adlarıyla beraber ulemanın resimlerini belirlediklerini gösteren yüzlerce örnek bulursunuz.

banner26