Kazaklar kazan kaldırdı!

Yaban eller kaldırdı vizeyi. Şimdi sıra kardeş illerde! Kazakistan sadece bir ay vizesiz ziyarete izin verirken..

Kazaklar kazan kaldırdı!

Suriye, Libya ve Ürdün gibi bazı ülkelerin Türkiye ile vize uygulamasına son verdiği herkes tarafından malum.

Türkiye'nin Vize Haritası
(+)  Türkiye'nin vize haritası

Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyaretinden sonra Rusya Devlet Başkanı Medvedev Mayıs - Haziran aylarında vize uygulamasına son vereceklerini belirtti. Bu güzel haber dünya turu sırasında Rusya’yı da gezmek isteyenleri, Rusya ile ticaret yapanları bir hayli sevindirdi.

Rusya’dan önce davranmalıyız!

Rusya’nın sınır komşusu olan, Türkiye ile ilişkilerini gittikçe pekiştiren Kazakistan, bu haber karşısında şaşırmadı değil..

Karim Masimowİçinde binlerce Türkü barındıran, Türkiye vatandaşlarından sadece 1 ay vize istemeyen ülkenin artık bir adım atması gerektiğini düşünen Kazakistan başbakanı Karim Masimov “Rusya’dan önce biz kaldırmalıyız bu uygulamayı, çünkü biz zaten kardeş ülkeleriz.” diyerek derhal işlemlere başlanmasını söyledi.

Türkiye için büyük bir sürpriz olacak olan bu durum, Türklerle Kazakların muhabbetlerine muhabbet katacak. Kazak halkı bu uygulamadan sonra Türkiye’den de aynı hassasiyeti beklediklerini de ifade etti. 

Büyük indirimler söz konusu

Vize uygulamasının kaldırılması  bir de uçak firmalarının işine yaradı. Normalde Air Astana’nın Almatı-İstanbul biletlerini 700$’a, Türk Hava Yolları’nın ise 900$’a sattığı biletler birden düşüş gösterdi. Birbiriyle rekabete giren iki firma %50 indirim yaptı bilet satışlarında. Biletlerin ucuzlamasıyla ata diyarını görmek isteyen birçok Türk önümüzdeki hafta için uçaklarda yerlerini ayırttılar.  

THY

 

 

DünyaBizim Yalan Haber Servisi
Feyza Öztürk bu durumun diğer ülkelere örnek olmasını diledi

 

 

Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2010 Pazar 01:40 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 20:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri ünal
sabri ünal - 12 yıl Önce

kaçıncı defadır avlanıyorum inanamıyorum... tam siteden çıkacakken, dur şu yalan haberlere de bakim dedim... o da ne... az önce okuyup beğendiğim haber yalanmış :)

banner26