Kamuda başörtülünün hakkını soruyor Cafcaf!

Cafcaf mizah dergisi 52. sayısıyla bayilerde yerini aldı..

Kamuda başörtülünün hakkını soruyor Cafcaf!
Cafcaf mizah dergisi 52. sayısıyla bayilerde yerini aldı
Cafcaf 52. Sayı Kapağı
Büyütmek için tıklayın

Cafcaf 52. sayısında bu günlerde sıkça gündeme gelen başörtülülerin işe alınmamasını kapağına taşıdı.

Gün geçmiyor ki Türkiye’de ulusal veya uluslar arası kurumsal bir şirketin başörtülüleri işe almadığına dair bir haber okumayalım, video izlemeyelim. Hatta mobil internetin yaygınlaşmasıyla kişiler alışveriş yaparken şahit oldukları işe alınmama süreçlerini dahi sosyal medya alanlarında paylaşıyorlar.

Başörtülü kızlara iş vermeyen devlet mi yoksa kişiler mi?

Seçim dönemlerinde tüm partiler başörtülü kızları potansiyel birer oy kaynağı görerek kendilerine çeşitli vaatlerde bulunuyorlar. Başörtüsüne kamuda özelde dahi şiddetle karşı çıkan siyasi partiler dahi çözüm konusunda kendilerine yardım edeceklerine dair sözler veriyorlar. Peki, bu kızlar neden ellerinde diplomalarıyla istedikleri işlere başvuru dahi yapamıyorlar?

Yasal olarak yasak değil fakat yasak pratikte devam ediyor

Eğitim alanı da dâhil olmak üzere kamuda da özelde de başörtüsü yasağı yok. Fakat bunu suiistimal eden öğretmenler, idareciler ve profesörler var. Ellerinden geldiğince başörtülü öğrencileri derslere, sınavlara almıyorlar yahut fişliyorlar. Hakeza özel kurumlar da “şirket prensibi” diyerek başörtülü kızlara işveren olmuyorlar. Bazıları başörtülüleri müşteri olarak bile kabul etmemenin derdinde.

Kamuda başörtüsü yasağı sürdüğü müddetçe özelde de sürecek!

Cafcaf mizah dergisi “Kamuda başörtüsü yasağı rejim için hala sorun mu?” diye sorarak başörtülüden yana tavır koyan hükümete bir davet göndermiş. Şayet devlet başörtülü personele kucak açarsa ülke çapında ayrımcılık yapan Klu Klux Klan türevi sapkın zihniyetin sona ereceğine dikkat çekmiş.

Müslümansın ve Müslümanların ülkesinde namaz kılamıyorsun?!

MestmenDergi “Okulda namazım geçirttiriliyor anne!” başlığıyla gündem sayfalarına anayasal hak olduğu halde okullardaki “namaz yasağı”na dikkat çekmiş. Okullarda ibadet hakkının engellenmesine karşı çıkan insanların farklı açılardan namazla ilgili başlarına gelenleri karikatürlerle sayfalarına aktarmış.

Cafcaf çarpıcı içeriğiyle yine dopdolu

40 sayfalık Cafcaf dergisinde ne yok ki? Dergi içeriğinde 44 ayrı bölümde 76 kişinin katkısı göze çarpıyor.

Bunlardan bazıları: Bünyamin Yılmaz’ın “Medya rolleri karıştırdı yetişin!” başlıklı köşesi ulusal basını tiye alıyor. Müzeyyen Yılmaz’ın hazırladığı “Başkanın Adamları” belediye yardımlarının “çok özel” kısmına dikkat çekiyor. Hüsrev Hatemi ise okurlarına “geleceğe dönüş”ü yaşatıyor. Ulvi Alacakaptan “Kârı muhafaza sanatı”nı anlatmış. Bülent Akyürek mutluluğun avutulmuş acılar olduğunu da dikkat çekmiş. Yunus Emre’nin absürd gibi algılanan meşhur hikmetli şiiri “Çıktım erik dalına” çizgilerle günümüze uyarlanmış. Tarık Tufan’ın “Ve sen kuş olur gidersin” romanından bir bölümü Elif Büşra Doğan çizgilerle aktarmış. Anthony Quinn’in Hz. Hamza karşılaştırılması çizgi öyküye dökülmüş. Yıldız Ramazanoğlu’nun anlatımıyla İsfahan şehri karikatürize edilmiş.

Cafcaf’ın ödüllü öykücülerinden Ömer Faruk Dönmez ve Güray Süngü köşelerinde okurlarını yine en anlatımlarıyla karşılamışlar. Genç kuşağın dikkat çekici isimlerinden Fuat Kına “Bir radikalin günlüğü”yle sevenleriyle buluşmuş. Beğeniyle takip edilen Keloğlan’ın modernizmle derdi bu sayıda farklı bir macerayla yer alıyor. Ahmet Örs’ün kitabından “Otobüs fabrikası” çizgi öyküye dönüşmüş. Ayrıca muzdarip Müslüman’ın süper kahramanı Mestmen derginin bu sayısında ilk defa görücüye çıkmış.

Bulgaryalı Ali sinemalardan önce Cafcaf'ta

Mustafa Kutlu'nun sinemalarda gösterime tam da bugünlerde girecek olan Uzun Hikaye isimli eserinden "Bulgaryalı Ali"nin bir bölümü çizgi hikayeleştirilmiş.

Türkiye’nin her gün güncellenen tek mizah dergisi sitesi

CafcafCafcaf mizah dergisinin internet sitesi her gün güncelleniyor. Her ay yaklaşık yüz bin farklı kişinin ziyaret ettiği sitenin adresini verelim www.cafcafdergisi.net . Ayrıca dergiyi sosyal medya ağlarından da izleyebilirsiniz: facebook.com/cafcafmizahtwitter.com/cafcafmizah

Cafcaf, üç ayda bir yayımlanır. Sayı:52 Satış fiyatı 3 TL, KKTC Satış fiyatı 4 TL, ISSN 1308-7487

 

Kerem Abadi haber verdi

 

Yayın Tarihi: 12 Eylül 2012 Çarşamba 14:25 Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2012, 11:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
esma
esma - 10 yıl Önce

dergiyi çok beğenerek takibediyorum hele bu sayısı gerçekten daha da güzel hazırlanmış. Elinize, yüreğinize sağlık.

banner19

banner36