Kabe'de bir Fenerli!

Aynı taraftar sırtına aldığı Fener bayrağı ile tavaf etmek istiyor. Mescide girişte bekleyen ve genelde çantaları kontrol eden polisler adamı durduruyorlar. 'Bayrağın üzerinde kuş var, bununla tavaf edilmez' diyorlar.

Kabe'de bir Fenerli!

Kabenin çıkışında ÇARŞI!

               

Geçtiğimiz ay Hac ibadeti için mübarek beldelerde idim. Türkiye"ye döndükten sonra gelen misafirlerin çoğu, “ee hadi anlat bakalım” deyip iştahlı gözlerle bana bakıyorlar. Bilmiyorlar mı ki, bazı şeyler öyle pat diye anlatılmaz, belli bir ortam, atmosfer ve zaman gerekir. En çabuk ve kolay anlatılan şeylerse genelde dedikodulardır.

 

Böyle bir girizgâhtan sonra asıl konuya/habere gelelim. Kâbe"den çıktıktan sonra düz bir yolda ilerliyorsunuz. Sol taraftaki tepecik üzerinde bir duvar var. Duvarın öte tarafı görünmüyor. Belki de sadece, yola taş yuvarlanmasın diye bir önlemdir. Duvarın üzerinde koca koca harflerle bir yazı var. Hani Türkçe konuşan birilerini duyunca insan kendini yalnız hissetmiyor ama bu manzara karşısında hepten Türkiye"deyim sandım.

 

 

Duvarda yeşil boya ve kocaman harflerle, o kendine has tarzı ile ÇARŞI yazıyor. Hemen çantamdan makinemi çıkartıp deklanşöre basıyorum. Helal olsun Beşiktaş taraftarlarına diyordum ki…

 

Yer Arafat, arefe günü. Bütün hacı adaylarına “hacı” sıfatının verileceği yer. O üzerinde beyaz dikdörtgen taşın dikili olduğu ve Arafat denilince hatıra gelen küçük tepe. O kadar beyaz ihramlı hacının arasında renkli bir bayrak dikkat çekiyor. O da ne? Bir Fenerli, Fenerbahçe bayrağını Arafat"a dikmiş, önünde poz veriyor. Hay maşallah!

 

Daha durun!

Aynı taraftar sırtına aldığı Fener bayrağı ile tavaf etmek istiyor. Mescide girişte bekleyen ve genelde çantaları kontrol eden polisler adamı durduruyorlar. “Bayrağın üzerinde kuş var, bununla tavaf edilmez” diyorlar. Fenerliye yeter mi? “Kabe"nin üstünde de kuşlar var, onlarla tavaf oluyor da bununla mı olmuyor?!” diyor. Biri Arap, biri Fenerli Türk. Hangisi galip geldi dersiniz?

 

Not: Bir Galatasaraylı olarak annem -üzülerek- soruyor, “sarı kırmızılılar nerede?”

 

Rabia Gülcan yazdı

Yayın Tarihi: 29 Ocak 2009 Perşembe 11:52 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 12:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 14 yıl Önce

Haberi baştan sona kahkahalarla okudum. Ne ilginç fantazileri var bizim Türklerin. Üzülsem mi sevinsem mi bilmiyorum. Buradan Galatasaray taraftarına da sesleniyorum: Ne durursuz bre gafiller! Siz de Kabe'ye en yakın gökdelene Gs bayrakları assanıza!

fkgk
fkgk - 14 yıl Önce

bizim farkımız işte burda zaten.kendimizi tanıtmak için her gittiğimiz yere bayrak dikmeye luzüm ne gerek.dünya alem galatasarayın şöhretinden haberdar.çatlasın fanatikler.

SABRİ KALYONCU
SABRİ KALYONCU - 14 yıl Önce

Sunulan dan ortaya konan dan tatmak ve ona tapmak, tâbî olmak, ait olduğu gücün sadece kendinde olduğunu sanmak, sıradan olurken sıradan olmadığını idda etmek.
Basit, sıradan, düşünmeden zahmetsizce,dar kalıplarda yaşamak embesilliği, tembelliğini ilke edinmek, bu kısır döngüde farklı ve ilkeli olduğunu idda etmek. Hiçbirşey bilmeden çok şey biliyor görünmek ve sürekli abesle iştigal etmek, dostları utandırıp, düşmenları sürekli güldürmek ve bu yaşantıyı normal gibi görmek, tek hücreli amipler

sandıklı ibrahim
sandıklı ibrahim - 14 yıl Önce

tebrikler melih bey öyle ya fenerlide cimbomluda beşiktaşlıda gitsin taksın bayrağını ne fark eder takım dediğin nedirki allahın takımının yanında futbol takımının lafımı olur

koyu fenerli
koyu fenerli - 14 yıl Önce

hac görevini layıkıyla yerine getirmiş. biz fenerlilerin de zihnini açmış oldu doğrusu. bundan böyle biz de bu hareketi devam ettirip gelenek haline getireceğiz.
ne diyor Eren Safi: "Allah, Peygamber, Fener"

melekleri ürkütmeden..
melekleri ürkütmeden.. - 13 yıl Önce

E yuh yani ha..Az kalmış bi kale de açsaydınız malum alan büyük bi sürü de adam (?) varr..biz giderken şey dememiş miydik ;
arabin aceme, [arap olmayana] acemin araba üstünlügü olmadıgı gibi, "kırmızının karaya, karanin kırmızıya üstünlügü yoktur."
abi ne gerenk var şimdi fb bayrağına..orada tutulursa beşiktaş tutulur derim ben;en güzel siyah ve en güzel beyazlar..alkışşşş!

Zehir
Zehir - 13 yıl Önce

Allah'ın yanına dünya ile gidlmez. Kalbinde bir futbol takımının sevgisi dolu ise Allah'ı nereye koyacaksın. Yardan geçilerek gidilir oraya. Hac ibadetinin bile suyunu çıkarıp,adabını bozduk. Yazıklar olsun bize.

mert duman
mert duman - 10 yıl Önce

böyle şeyler anca sizleerden beklenir bir GALATASARALI napsın o mübarek yere bayrağını götürsün yada gitsin saçma sapan şeyler yazsın sizler mübarek yerleri kirleten saçma insanlarsınız orada ayrım olmaz... büyük bir günah işlediğinizin bilmem farkındamısınız....oraya gitdiğinde ne zengilliğin nede başka özelliğin ön safada olur herkez birdir herkez tek kıyafet içindedir... ALLAH yardımcınız olsun :)))


banner19

banner36