Jimmy Jip bir Anglo-Sakson mudur?

Biliyorum, böyle pat diye söylemek hoş değil ama ben de aydınlandım nihayet. Sevincimden jip’lıyorum. Yıllardır merak ettiğim fakat bir türlü öğrenmeyi başaramadığım bir şeydi o..

Jimmy Jip bir Anglo-Sakson mudur?

 

Bu haberimizde hem bu sorunun cevabını, hem de teknolojinin insan kişiliğini nasıl istila edip dejenere edebileceğini göreceğiz. İşin içine Al Pacino ve başka şeyler de karışacak. Ama biz her şeyin yerli yerinde kalmasını sağlayan hikmete başvuracağız. Böylece teneffüs ettiğimiz havanın azot, oksijen ve karbondioksit oranı bozulmayacak. Olimpos'un koca bir uydurmaca olduğunu da bileceğiz.

Biliyorum, böyle pat diye söylemek hoş değil ama ben de aydınlandım nihayet. Sevincimden jip’lıyorum. Yıllardır merak ettiğim fakat bir türlü öğrenmeyi başaramadığım bir şeyi geçen gece öğrendim. Nasıl jip’lamıyayım! Demek gece belli bir saate dek uyumayanlar böyle değerli bilgilere ulaşabiliyorlarmış. Şimdi bazılarınız şaşıracak ve belki de gizliden gizliden –hatiften ve hafiften- kınayacak ranzaviyi, aman canım böyle bir şeye bunca jip’lanır mı diye…

Efendim yıllardır bunca anlamlar ve sorumluluklar yüklediğiniz bir kişinin aslında aynı kişi olmadığını, hatta kişi bile olmadığını öğrenirseniz siz de jip’lardınız kesinlikle. Hem de kafanızda yaşattığınız o Jimmy’nin de size eşlik etmesini isterdiniz.jimmy jip

Benim kafamda yaşayan Jimmy Jip nasıl birisiydi?

Bundan o kadar eminim ki ancak böylelikle bu yanlışlığın üstesinden gelebilirim. Bu vahim ve ama aslında sanal hata ancak böyle örtbas edilebilir. Şöyle de hafifletilebilir: Şükürler olsun ki hiç bir zaman uykularımı kaçıracak denli merakımı celbetmedi, kafamın içinde bir yerlerde yaşayıp durduysa da….

O kadar konkre (bu kelimeyi en güzel kullanan kişi benim için Sezai Karakoç’tur ) hale gelmiş olmalı ki benim zihnimde, insan bedenine bürünmüş, uzun saçlı olmuş. Anglo-sakson bile demişimdir herhalde ona. Fazla yakışıklı değilmiş Jimmy Jip. Bu yüzden olsa gerek kimse onu tarif edemiyormuş. Kendini perdeleyen meşhurlardan diye oturmuş benim kafamda. Ne oturuş ama… Yıllardır kimse tahtını sallayamamış.

jimmy jipBüyücülük ve illüzyon olarak teknoloji!

Benim böyle güzel yanlışlarım olur. Rahatlarım. Kendimi çok şey biliyor diye kandırırım. Gereksiz araştırmalara girişmem. Teknolojik icatlardan, yaşayacak kadar haberdar olmak isterim. Çünkü bilirim ki adamlar rahat durmaz. Bi şeyleri bi şeylere eklerler. Büyücülük ve illüzyon yaparlar. Kendileri rahatlığa ve huzura ulaşamadığı gibi diğer insanları da icadlarının zebunu-bağımlısı yaparlar.

Teknolojinin sam yeline kapılan iflah olmaz. Hafazanallah!

Bu teknolojinin sam yeline bir kapıldın mı ve hele bir de dallarında olgun meyveler yoksa, ruh bahçeni tarumar eder. Azot, oksijen, karbondioksit oranını bozarak seni değişik bir yaratığa dönüştürür. Gerçeklikten ve hatta daha kötüsü hakikatten koparsın. Elbette bu kopuk dediğimiz sen kişisi, köklerinden de kopmuştur. Artık gönlü olmayan bir gönüllü kölesindir. Sana sanal zevkler ve tatminler yaşatır. Zirvelere çıkartır seni ve oradan diğer teknoloji özürlü insanlara baktırır. Bundan sonraki zamansızlık evresinde senin de bu sanal ortamın tanrılarından biri olduğuna inandırabilir. Olimpos’taki tanrılar gibi kıskanmak, güç ve iktidar Al Pacinomücadelesine girişmek, savaşmak, kumpaslar kurmak, kandırmak, yalanlar söylemek… Bundan sonra bunlarla oyalanırsın. Seni bu yalancı uykudan uyandıracak birisi olmazsa koskoca ömrün heba olup gider.

Hıncı hiç geçmeyecek olan kimdir?

Çok mu abarttım? Valla bu soruya “Şeytanın Avukatı” filminde iblis rolünü çok başarılı bir şekilde oynayan Al Pacino’nun ağzından dökülenleri hatırlatarak cevap vereyim: “Benim en büyük meziyetim kendi yokluğuma inandırmaktır.” Sonrası çorap söküğü gibi gelir. Gevezelik kötü bir şeydir. Jimmy Jip kamerayı işlevsellik açısından uçuran bir alettir. Bizi teskin edecek ve diriltecek uyku iyi bir şeydir.

 

Mustafa Nezihi, ranzavilerin önündeki perdelerden birini daha kaldırdı

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2012, 19:22
YORUM EKLE

banner19

banner13