İslam'ı sen değil kredi kartın yaşasın!

Kredi kartlarımıza biz de entegre kıblenümâ, fışkıran seccade, teyemmüm taşı isteriz! Yeter ki İslam'ı kendimiz değil nesnelerimiz yaşasın...

İslam'ı sen değil kredi kartın yaşasın!

Gün geçmiyor ki şahane haberler almayalım, mutluluğumuza mutluluk eklenmesin! Son zamanların en büyük müjdesiydi bu, ayaklarımız yerden kesildi, ne yapacağımızı falan şaştık, öyle yani. Ama sonra ne olduysa oldu, aldığımız haberin bizi kapsamadığını duyduk da dünyalar başımıza yıkıldı. Zor kendimize geldik.

Halbuki ne kadar da sevinmiştik kredi kartımıza entegre edilmiş kıbleyi gösteren pusulamız (kıblenümâ) olacak diye! Ne kadar ümitlenmiştik, her alışveriş yapmada cüzdanımızdan çıkardığımız kredi kartımız bize lüzumlu lüzumsuz kıbleyi gösterip duracak diye. Kapitalizmle, İslam’ın barışmasıydı bu halbuki, olmazsa olmazdı hayatımız için!

Kader Abu Dabili Müslümanlara güldü bu sefer. Onların vardı Al Hilal Bank'ları ve kredi kartlarına entegra ''kıblenümâ''ları. Bizim bankalarımız uyuyor mu? Abu Dabililerden ne eksiğimiz var?

Kıskandım işte!

İşte bu kıskançlık duygularıyla açtım bilgisayarı ve Al Hilal Bank'ın web sayfasına girdim. ''İslami Banka''yız diyorlar. Açıklamalarını yapıyorlar; bildik açıklamalar, kâra da zarara da ortak olma fikrinden hareketle… ''Şeriat kurallarına göre bankacılık'' demişler bir de korkmadan. Buradan yola çıkarak yapacağımız bir sosyolojik tespitle, adamların memleketlerinde ''şeriat'' deyince bazı İslam kurallarının kastedildiğinin anlaşıldığını, kimselerin ortalığı ayağa kaldırıp, laikliği, devletçiliği, dini, milliyeti, ipi, sapı birbirine karıştırmadığını söyleyebiliyoruz.  İyi bir şey mi bu, ehh idare eder!

Adamlar bankalarının web sitesinde bir köşeye zekat hesaplayıcı koymuş. Kıblenümâlı kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişlerin sonucu gereken zekatı verebilsinler diye. Sonra, başka bir köşede şeriat kuralları hakkında bilgi sorgulamamızı sağlayan bir arama motoru var. Üşenmedim girdim, talep ettikleri her türlü kişisel bilgimi vererek bazı sorular sordum şeriatla ilgili. Hepsine aynı cevabı aldım; ''beklenmedik bir problem oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyin!'' Dener miyim? Hayır, şeriat kurallarını sorup soruşturacağım daha güvenilir kaynaklarım var zira.

Onlara var da bize yok mu?

Asıl ilgi duyduğum ürünü buldum sonra sitede. Ballandıra ballandıra anlatıyorlardı ürünlerini. İslami banka olmalarına vurgu olsun diye yerleştirmişler kıblenümâyı karta. Başvuru şansım yoktu, bir Abu Dabili değildim sonuçta. Aşağılandım, hor görüldüm bir bakıma; mahrum kaldım. Kapitalizmle İslam barışmalıydı parmaklarımın arasında halbuki. Ne kadar çok alışveriş yaparsam, o kadar hatırlayacaktım namaz vaktinin çıkmakta olduğunu. Torbalar doldukça, kulluk borcumu anımsayacaktım. Hoplaya zıplaya mescid arayacaktım. Olmadı olamadı. Onlara var da niye bize yok?

Siz ey memleketimin faizsiz bankacılık yapanları; bir Al Hilal olamadınız, memleketinizin eli kredi kartından geri düşmeyen Müslüman ahalisine bu hizmeti sunamadınız. Kapitalizmin kirli ellerini, entegre kiblenümâ, fışkıran seccade ve teyemmüm taşı özellikleriyle üreteceğiniz bir kredi kartıyla yıkayamadınız. Oturun, sıfır!

Büşra Tosun Durmuş veryansın etti

Yayın Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 11:10 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yayınlamayın
Yayınlamayın - 10 yıl Önce

Kredi kartının islamisi mi olur. İyi ki de olmamış olmasında, gelmesinde. Cazip hale geleceğine kredi kartı hep kapitalist kalsın. Faizin haram olduğunu bildiğimiz bir dinde neden hala kredi kartı kullanıyoruz bilmiyorum.

Abdullah Ahmet
Abdullah Ahmet - 10 yıl Önce

Ama doyum olmuyor okumaya, yazılarınızın devamı dileğiyle kaleminize sağlık.

tespih
tespih - 10 yıl Önce

Yazı için eyvallahböyle haberleri gördükten sonra aklıma direkt bu site geliyor artık...dünyabizim e iyi bir yazı çıkar diyorum bu müstesna haberler için.çok şükür ki bizden hızlıları da var...

adnanyegin
adnanyegin - 10 yıl Önce

Yazıya yorum getirmek yerine konuya yorum ekleyeceğim.Yazıyı yazan işin hakkını vermiş zaten.Kıblesi belli olmayanlara kıredi kartı ile kıble arıyorlar.Bilmiyorlar mı kıredi kartı kıble olarak bankayı gösterir.GÖLGESİNDE DİNLENMEKTEN BİLE SAKINILMASI GEREKEN YERdir bankalar.

Emrullah
Emrullah - 10 yıl Önce

"Kredi kartının bir kıblesi varsa; gösterebilecek,yönlendirebilecek, işaret edebilecek bir kıblesi varsa, orası Mekke olamaz. Geçmişte Mekke şehrinin üzerinden kurulan ekonomik ve siyasal her türlü dünyevi iktidarı reddeden bir dinin,aynı şehir üzerinden yeniden kurguladığı varoluş biçimine aykırı bu durum.Bir kredi kartının pusulasının gösterebileceği yegane kıble, kapitalizmin kıblesidir."Tarık Tufan-İtibar 14

berad
berad - 10 yıl Önce

Kredi kartı banka tarafından sana veriliyor al sana fırsat bu parayı iyi şekilde kullanırsan hem bana olan borcunu bitirirsin hem de rahat ve bolluk içinde yaşarsın. Allah da insana hergün 24 saat veriyor ve diyor ki gün içinde iyi işler yaparsan hem öbür dünyada hem de bu dünyada mutlu bir hayat sürersin.

fatma
fatma - 6 yıl Önce

bu noktada Lazzarato'ya selam vermek gerek."borcun her şeyden önce politik bir inşa olduğunu ve alacaklı/borçlu ilişkisinin günümüz toplumlarının temel toplumsal bağını ve ilişkisini teşkil ettiğini ortaya koyuyor."

banner19

banner36