İngiltere'de barikat yıkan mizah!

Comedİslam İngiltere'de bu Şubat ayında başlayıp baharda sonlanmış bir komedi-kampüs turu..

İngiltere'de barikat yıkan mizah!

İngilizler Comedİslam’la gülüyor!comedislam

Birleşik Krallık çapında faaliyet gösteren, kampüslerde bilinçli etkinliklerin ve diyalogun öncüsü, öğrenci hareketi Campusalam’ın yeni etkinliği olan “Comedİslam” adlı komedi gösterisi, ülkedeki çeşitli üniversitelerin kampüslerini turluyor. Bu etkinlik, her gittiği kampüse, güldürdüğü kadar düşündüren ve ırklar, kültürler arası barikatları yıkan bir mizah anlayışı sunuyor...

Kimler var Comedİslam’da?

comedislam Londra turu
comedislam grubu hayranlarıyla birlikte
Leeds'de program öncesi hazırlık
Yüzler gülüyor
Programda hem mıhına hem nalına vuruluyor. Hayat işleniyor.

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Comedİslam dâhilinde sahneye çıkan isimler Imran Yusuf, Prince Abdi ve Jeff Mirza. Hiç bitmeyen enerjisi, hiperaktife varan tarzı, Filistin’den Suudi Arabistan’a İslam coğrafyasında gitmediği yer kalmadığı gibi Kenya’da doğup, ABD ve İngiltere’de yaşamış, büyümüş bir isim Imran Yusuf. “Somalili-İngiliz Tek Komedyen” olarak anılan Prince Abdi ise Çek Cumhuriyeti’nden Amsterdam’a sahne almadığı yer kalmamış ödüllü bir komedyen. Jeff Mirza ise inşaat ve yapı mühendisi iken mizah dünyasına atılmış, ödüller almış ve birçok İngiliz komedi filminde de rol almış bilinen bir komedyen.

Nasıl bir şey bu Comedİslam?

Diğer komedi turlarından farklı bir komedi turu Comedİslam; İngiltere’de özellikle iyi bilinen bazı müslüman komedyenlerin katılımının yanı sıra öğrencileri de şovun ortasına soktu: etkileşimli bir komedi gösterisi. Jeff Mirza’nın bir tür “hakem” rolünü üstlendiği Comedİslam’da, iki ayrı grup oluşturuluyor, birinde Imran Yusuf, diğerinde Prince Abdi ve her bir grupta komedyenlere eşlik eden etkinliğin yapıldığı kampüsten Müslüman öğrenciler... Bir tür yarışma parodisi şeklinde ırktan, kültüre, dine birçok hassas konu gülüşlerle tartışılıyor, dikkatli hiciv okları fırlatılıyor.

Bize dair

Komedi turunun “yarışma” formatında sorulan sorularsa bir Müslümana akla-zarar gelse de özellikle Batı’da yaşayan Müslümanların her gün karşılaştıkları sorunların bir özeti gibi... Yarışma, Müslümanların bu garip sorulara verebileceği komik yanıtlar üretmiş oluyor. İnternette en çok beğenilen ve büyük alkış almış sorulardan birkaçı “müslümanca konuşabiliyor musun?”, “başörtülüyken nasıl duş alıyorsun?”, “Sebzeler helal midir?”...

Alkışlarla geçen ilk tur

Comedİslam Şubat ayında başladığı ilk turunu İngiltere’nin önemli şehirlerinden Birmingham, Leeds ve Londra’yı kapsayacak şekilde gerçekleştirerek, baharda sonlandırdı. Turun aldığı olumlu tepkiler üzerine gelecek öğrenim dönemi yeniden gerçekleştirilmesi düşünülürken, turda yer alan bazı gösterilerden çeşitli görüntüler ve şakalar internette Mart ve Nisan ayı içerisinde, muxlim.com gibi İslamî sosyal paylaşım siteleri ve portalların da etkisiyle fenomen hâline dönüştü.

 

Kübra Özgüven İngiltere’den bildirdi

 

 

Tesettürlüler ve dazlaklar karşı karşıya (campusalam)

Yayın Tarihi: 15 Nisan 2010 Perşembe 12:24 Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 13:29
banner25
YORUM EKLE

banner26