Camiye gittiğimden beri çok değiştim

Namazları camide kılmaya başladığımdan beri arkadaş çevrem, damak tadım, havsalam, tıynetim, huyum, suyum değişmeye başladı.

Camiye gittiğimden beri çok değiştim

Namazları camide kılmaya başladığımdan beri arkadaş çevrem, damak tadım, havsalam, tıynetim, huyum, suyum değişmeye başladı.

Camiye gittiğimden beri cemaatten 3 arkadaşım oldu. Hepsi de nur yüzlü maşallah. Onlarla daha fazla vakit geçirmeliyim zira 2 seneye kalmaz hepsi ölecek gibi…

Takma dişlere merak saldım. Takma dişlere ait bi ton bilgim var. Hangi dişçi iyi yapardan tutun da, bakımı için püf noktalarına kadar her şeyi sorabilirsiniz, ciddiyim.

Geçen akşam namazını müteakip cami önünden eski kaşar ve simit aldım. Bi de patates soyacağı… Öyle demeyin, çok fonksiyonlu… Adamın beni etkilediği gibi anlatamadığımdan bendeki heyecan eve yansımadı. Olabilir, gerçi adamın kullandığı gibi de kullanamıyorum ya neyse…

Liseli bir arkadaşı camiye alıştırdım, parmaklarını çıtlattığı dikkatimi çekmemişti daha önce. Hele bir daha dua ederken camide çıtlatsın, bak bakayım o parmakları kırmıyom mu?! Belli bir yaştan sonra kafam almıyor işte.

Camide ihtiyar arkadaşlarımla takılmaya başladığımdan beri, içgüdüsel midir nedir garip biçimde boş poşet biriktirmeye başladım. Evden de gizliyorum yalnız. Poşet görmiyim, birden kilitleniyorum ve halihazırda kullandığım yorganın nevresiminin içine atıyorum. Arafat Salih amcadan etkilendim sanırım. Herhalde biriktirir biriktirir sonra belediyenin geri dönüşüm kutusuna atarım. Yoksa bunu kendime bile açıklayamam.Hastalığı tarifim, tedavi yöntemim ve dilim de değişti. Geçen Mecid amcaya yel girmiş, yakı yapmış, soğuğu çekip almış. Şimdi turp gibi mi, değil, olsun ama Hilmi amcadan hallice.

Yürüyüşüm ve hareketlerimde bir yavaşlama var. Bir de yaşıtlarıma baktıkça “peeh” diyorum, “bunlar evlenecek de anne baba olacak da evlat yetiştirecek”…

İşin bir de ibretlik kısmı var. “Can alıcı” tabiri daha çok uyuyor. Neden mi? Millet arkadaşlarının doğum gününü kutlayıp, pasta alırken ben, Asım amcaya Hac kurası çıktı diye içlik fanila aldım. Mekke sıcak olur demeyin, insan gündüz 50 dereceyi görünce gece soğuğunda donuyor.

Fark ettiniz mi bilmem ama müezzinler de pek bir artiz hani... Tesbihata geçene kadar uzatıyor da uzatıyorlar amma öyle afilli, ciks ve şekilli bağlamaları var ki, zorlanarak da olsa dönüp müezzin mahfiline bakmaktan kendini alamıyorsun “kimmiş bu artiz” diye..

Bu arada cami çay ocaklarında elma çayı içenlerle “oralet kardeşliği”ni başlatacam.

NOT: Size bir tüyo vereyim. Camiye yeni alışan biri yabancılık çektiğinden ön saflara pek ilerlemez, çekinir. Çekinmeyin çünkü önlerdeki 3-4 sıra alttan ısıtmalı, ooh mis, öne doğru kaykılın gitsin.

Eyvallah..

Oktay Berber yazdı

Yayın Tarihi: 27 Ekim 2018 Cumartesi 07:00 Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 13:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Peyami
Peyami - 5 yıl Önce

Camilerde yaşlılar duymuyor diye mikrofonu sonuna kadar açmak gerçekten eziyet verici. İmam ve müezzinler de iyice mikrofon sevici olmuş. Belki iki üç saf var mikrofonsuz okuyamıyor mutteremler. Cuma ve bayram namazı hariç mikrofon kullanılmamalıdır. Bizim gibi yeni camiye gelenlere eziyet edilmemelidir.

erol ertuğrul
erol ertuğrul - 9 yıl Önce

Aşk olsun! Böylesine keyifli yazı okumamıştım camii hakkında. Yazarın ellerine sağlık, kalemine kuvvet, kelamına letafet diliyorum

hatice serim
hatice serim - 9 yıl Önce

Bol tebessümlü ve samimiyet yüklü harika bir yazı olmuş. Bir ara "Allah kabul etsin muhterem" diyesim geldi.

Hacer elmacı
Hacer elmacı - 5 yıl Önce

Yazının patates soyacağı kısmında bittim. Tevekkeli değil babacığım her cami çıkışı farklı versiyonlarda patates soyacakları, rende, yünlü korse gibi malzemelerle gelip günün beş vakti anneme süprizler yapıp duruyor

asiye
asiye - 9 yıl Önce

yazının en başından sonuna dek aldığım zevki tarif edemem... onun yerine :D :D :D yapsam sanırım daha anlamlı olur. yazan muhterem amcanın,ki amcadır herhalde, eline diline sağlık. allah ona uzun ömürler versin,öldüğünde kabrinde oralet içsin. hörmetler.

Klsm
Klsm - 6 yıl Önce

Çok şirin

Meral Kose
Meral Kose - 5 yıl Önce

Maaşallah muhterem :)

Hayrullah bezan
Hayrullah bezan - 5 yıl Önce

Küçük harflerle Butler yumuşak hoş bir yazı oku.ayali epey olmuştu


banner19

banner26