Cafcaf'ın gündeminde cami var, namaz var

Mizah dergimiz Cafcaf, 54. sayısında camiye gitmeyenleri camiye çağırıyor.

Cafcaf'ın gündeminde cami var, namaz var

 

Cafcaf Mizah Dergisi, 2013 Bahar sayısında ele aldığı konularla, adından çok söz ettireceğe benziyor. Hem güldürüyor da :)

Ama sadece güldürmüyor. Cafcaf bu sayısında camiyi kapağına taşımış. Bu öyle bir cami ki, içi boş. Cemaati uzaklarda olan, facebooktan cemaatinin kaç beğeni topladığını takip eden bir imam görüyoruz kapakta. Sosyal medyada cemaat kalabalık olsa kaç yazar ki!

Cafcaf
(+)

Camiyi hayatımızın merkezinden çektiğimiz günden beri camilerimiz boş. Mahallemizdeki imamı tanıyor muyuz? Ne oldu da camilerimizden ayrı düştük? Cafcaf bu sayısında, bize bunu sorgulatıyor. Yanı başımızda olan, uğramasak da bizim olan camilere artık gitme zamanı gelmedi mi? Cumadan cumaya camiyi dolduran, camiye ruhunu vermeyen, camiden feyz alamayan cemaatle nereye kadar! Cafcaf'ın isyanı buna işte.

Ha bir de unutmadan şunu ekleyelim, camide damat önde, gelin arkada güya namaz kılıyormuş gibi poz veren ve bunları çeken bilmem ne 'photography'ler türedi son zamanlarda. Ne yaptığının farkında olmayan, aklı bir karış havada bu insanları, akıllarıyla buluşmaya davet ediyoruz.

Hikmetinden sual olunmaz ama, Çav Bella'nın 'Mücahit' versiyonunun ortaya çıkması, Cafcaf'ın cami çağrısı ile çıkış yaptığı günlere denk geldi. "Yine bir sabah namaza durdum camide camide camide ca ca ca" sözleriyle uyarlanan marş, bu günlerde sanal âlemi titretiyor. Hayırdır inşallah.

Bu kısa hatırlatmalardan sonra konumuza geri dönelim. Bir mizah dergisi bizi camiye çağırıyor, yanlış duymadınız. "Cafcaf bu, zaten dincilerin dergisi, başka ne olacaktı" mı diyorsunuz? Sadece güldürmeyi amaçlamayan bir dergiyle muhatap olduğunuzun farkına varmanız gerekiyor demek ki.

Namazını geçirme kardeş!

Cafcaf'ın sözü meclisten içeri. Kafelerde söyleşilere katılıp, kitapları seyre dalıp namaz vaktini geçiren, "bu seferlik namazı kazaya bırakayım" diyerek gaflete kapılan genç kardeş! Helal tatilin adresi, 5 yıldızlı değil de 10 hilalli otellerin derviş odasında helal keyif sürenler! Cafcaf sizi de unutmamış.

Yusuf Kot, konu cami olunca dayanamadı ve çizdi

Bir çizip bir çizmeyen, illa köşesini aratan Yusuf Kot, konunun cami ve namaz olduğunu görünce dayanamamış, çizmiş! Alınan haberlere göre, zengin Müslüman esprilerini bu sayıda rafa kaldırmak zorunda kalmış. Sürekli cami vurgusu yapan Yedihilal'in özentisi olduğunu itiraf etmekten kaçınmayan Yusuf Kot, "namazla ilgili espri yapma, çarpılırsın" diyen amcalara rağmen yapıyormuş bunu.

Haydi gençler, okulda namaza duralım!

Kim demiş okullarda namaz kılınamaz diye? Cafcaf buna da çözüm bulmuş, siz hiç kafanızı yormayın. Yeter ki namaz kılmak isteyin. Asım Gültekin'in kaleminden çıkan çizgi öyküde Cafcaf, okulda namaz kılmaktan ve öğrencilerin kılmasından korkan, korkak okul müdürlerini süper kahraman "Mestmen"le yola getiriyor. Şimdi de okula mescid açmasınlar da görelim.

Cafcaf, gündemi farklı olanların dergisi

AB'ye on sene sonra girebilir miyiz bilmem ama, Cafcaf'ın bu konuyla ilgilenmediğini biliyorum. Cafcaf hadis halkası kurmaya çağırıyor gençleri! Hem de camilerde. Gençler, bir halka kurup Hadis okumanın lezzetine varsın istiyor. Çok mu şey istiyor?

 

Ayşegül Sena Kara Cafcaf'ın gündemini duyurdu

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2013, 15:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 6 yıl Önce

cafcaf'ın her sayısı bir önceki sayısını solluyor.bu sayı iki sollamış.bizi çok güldürdüler, allah da onları güldürsün inşallah.

banner19

banner13