Cafcaf'ın Beyaz Türk sayısında neler var?

Çeşitli açılardan Dünyada "tek" olma yükünü ve gururunu üzerinde 5 yıldır taşıyan mizah dergisi Cafcaf, kış 2011 sayısıyla raflardaki yerini aldı..

Cafcaf'ın Beyaz Türk sayısında neler var?

Gençlerin ve kendini genç hissedenlerin mizah dergisi Cafcaf kış 2011 sayısıyla raflardaki yerini aldı..

Cafcaf’ın beklenen “Beyaz Türk” sayısı tüm gazete ve dergi bayilerinde!

Cafcaf ekibi gerek gazete ve TV röportajlarında olsun gerekse gençlerle buluştuğu üniversite ve lise programlarında olsun dile getirdiği “Beyaz Türk” konusunu işlemiş ve 16 sayfalık bir dosya olarak 49. sayısında sunmuş. Derginin kapağında ise Türkiye’de değişen kapital paradigmaya dikkat çekerek: “Kavga Yeni Başlıyor! Yeni Beyaz Türkler ve eskimeyen Beyaz Türkler ünvan için kapışıyor. İyi oynayan kazansın...” alt başlığını atmış.

(+)

 

Bir Cafcaf belgeseli: “Beyaz Türk” dosyası

 

Dergi ekibi kendi köşelerinin yanı sıra hazırladıkları bölümlerde kamu ve kamu haricinde konuya eğilmişler:. İşte madde madde Beyaz Türk dosyası:

 • “Bir Milletvekili Analizi” ile Cafcaf’ın Ankara temsilcisi Burak Gültekin’in yeni’ Beyaz Türk milletvekilini “Başbakan da ister, ister de yapamaz” köşesinin çizeri Emre Bilgiç çizmiş.

 • Derginin sevimli araştırmacı gazetecisi Cımbızcı Cafer ise siyasi çerçeve içinde “Büyük Ölü ve Küçük Ölüler” köşesinde Beyaz Türklerin cenazelerinin dahi belli bir mevki yüceltmesi kapsamı dâhilinde olduğunu dile getirmiş.

 • Kerem Abadi ise siyasi danışmanlık döneminden esinlenerek “Başkanın Adamları” bölümünde Beyaz Türklere yaranarak Beyaz Türkleşen bir başkanı yazmış, bu ciddi konuyu ise çocuk dergisi çizeri olan Müzeyyen Yılmaz çizgi öyküye dökmüş.

Başkanın Adamları Kesit 49

(+)

 • Cafcaf’ın öğretmen çizerlerinden Necmettin Çanak ve üniversite temsilcilerinden hikâyeci yazar Görkem Evci’yle ortaklaşa “Beyaz Türkler ve Sosyoloji” başlıklı köşelerinde ise; neden Beyaz Türkler her dindar insanı AKP’li ve Fethullahçı zannederler? Diye sormuşlar. İkili ayrıca “Beyaz Türk’ün 24 Saati” isimli çalışmalarıyla Bir Beyaz Türk'ün gündemini okurlar için aralamışlar.

 • Prof. Dr. Hüsrev Hatemi ise “Beyaz Türk ”Havas” demektir. Havasın da avamın da iyisi de olur, kötüsü de...” başlıklı köşesinde Beyaz Türk ve benzeri ‘üstün ayrımcılığı’ tarihi gelişimiyle birlikte aktararak Namık Kemal’in bir dizesiyle köşesini bitirmiş.

Beyaz Türk - Hüsrev Hatemi - Kesit 49
Yazıyı büyütmek için üzerini tıklayın
 • Renk Paleti 49

  (+)

  Mütedeyyin araştırmacı yazar Br. Otacı Zahter ve Müzeyyen Yılmaz “Renk Paletinde Türk’ün Konumu” köşeleriyle ülke insanın çeşitli renklerini en belirgin özellikleriyle göstermişler. Ayrıca Zahter’in hazırladığı “Ak Türk mü? Beyaz Türk mü?” isimli anket de dikkat çekici.

 • Cafcaf’ın ödüllü öykücüsü Güray Süngü ise “N’oluya Lan Burada!” köşesinde ‘Beyaz Adam’la Kızılderili’nin arasında çekişme sonucu rengi açılan ezilmişleri günümüz insanına uyarlamasıyla dikkat çekiyor.

 • “Beyaz Türk Olmak İçin tıbbi Çözümler” sunan derginin efsanevi yazarı Karton Piyer (Suavi Kemal Yazgıç) yöntemleri anlatarak bu seçkin toplum tabakasına dâhil olmak için gerekli ipuçlarını aktarmış.

 • Usta gazeteci Ahmet Turan Alkan “Bir Beyaz Türk’ün Hatıra Defterinden” isimli kurgusunda isminden ve/veya geçmişinden, ebeveynlerinden/akrabalarından utanan bir Beyaz Türk’ü konu edinmiş.

 • Öykücü Kamil Yeşil “Bir Türlü Beyazlayamayan Türk Burhan Altıntop” başlıklı köşesinde seçkinliğin üzerinde emanet ceket gibi durduğu Beyaz Türk’ü kaleme almış.

 • Derginin sosyal medya alanından taze transferi Ayla Karadağ ise okurlara maddeler halinde iki analiz sunmuş: “Beyaz Türklerin Melezleşmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler” ve “Çakma Beyaz Türklere Dikkat”

 

 • Ekibin en genç üyelerinden Fuat Kına ve Elif Büşra Doğan “Beyaz Türklerde Bilim” isimli bir çizgi öykü hazırlamışlar.

 • Gazeteci Bünyamin Yılmaz “Aradığınız Medya” köşesinde “Bu Gidişle Medyada Beyaz Türk Kalmayacak” başlıklı köşesinde adeta feryad’ı figan eylemiş ve Ertuğrul Özkök, Emin Çölaşan, Mehmet Y. Yılmaz,  Bekir Çoşkun, Yılmaz Özdil ve Ayşegül Arslan gibi gazetecilerin beyazlıklarını yitirmelerinden şikâyet (!) etmiş.

 • Derginin en eski köşelerinden “Batıl Balina”da ise Salih Kılınç “Beyaz Türk kimlere derler?” diye sorarak ulusal ve uluslararası düzeyde Beyaz Türkleri kendi şahsi tanımlarıyla dile getirmiş.

  Örgütlü toplum Cafcaf 49 emre Bilgiç

  (+)

 • Ekibin en geç çizerlerinden Furkan Payas ise Suavi Kemal Yazgıç’la birlikte “Beyaz Türkler İçin Cenaze Namazı Vakti” başlıklı çizgi öykülerinde TV ekranlarından aşina olduğumuz son yolculuğun ne tür bir merasim ve tören özellikleri taşıdığını özetlemişler.

 • Derginin genç akademisyenlerinden Furkan Bölükbaşı ve çizer Emre Bilgiç “En Yüce Türk Beyaz Türk” isimli çizgi öyküleriynde ilkokul çağından itibaren verilen Beyaz Türk olmadan; Beyaz Türklüğe ve Beyaz Türklere itibar eğitimini ters ironiyle aktarmışlar.

 • Betül Zarifoğlu Koç “Yeter Be!” başlıklı köşesinde ülkenin vazgeçilmez sahipleri Beyaz Türklerin nedenlerini anlatmış.

 • “Beyaz Türk’ün Kelime-i Şehadet Getirdiği An!” başlıklı çizgi öyküyü aykırı yazar Bülent Akyürek ve Ahmet Altay birlikte hazırlamışlar. Öyküde keyfi fetva veren TV İlahiyatçısı ve seçkin moderatör konu edinmiş.

 • Genç yeteneklerden Bilal Yıldız ve derginin fasılalı çizerlerinden Seval Cevizci “Nils ve Uçan Beyaz Türkler” isimli öykülerinde Beyaz Türk’lerin masal dünyasını aktarmışlar.

 

Cafcaf internetteCafcaf

Cafcaf dergisinin internet sitesi her gün güncellenmesiyle dikkatleri çekiyor. Dergi sosyal ağlardaki sayfalarında ise okurlarıyla etkileşim halinde.

Derginin internet adresi: www.cafcafdergisi.net | twiter: twitter.com/cafcafmizah | facebook: www.facebook.com/cafcafmizah

Cafcaf, üç ayda bir yayımlanır. Sayı: 49. Satış fiyatı 3 TL, KKTC Satış fiyatı 4 TL. ISSN 1308-7487

Yayın Tarihi: 07 Aralık 2011 Çarşamba 23:16 Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2011, 22:37
YORUM EKLE

banner19

banner36