Büyük Türklere sözlük çıkıyor!

İsmet Özel'in, Türkçe kelimelerin yerli yerine oturtulması için hazırladığı 'Büyük Türkçe Sözlük' çıkıyor.

Büyük Türklere sözlük çıkıyor!

Postmodern zamanların getirdiği, insanlığın önündeki en büyük problemlerden olan, İsmet Özelkavramların ve değerlerin anlamını yitirmesi meselesi herkesin malumu. Bu yüzdendir ki, insanlarla konuştuğumuz zaman bazen farklı şeylerden bahsederken aynı şeyi anlattığımızı zannederiz, bazen de aynı kelimeleri kullandığımız halde bir türlü anlaşamadığımızı fark ederiz. Hele hele konu siyasete girince ayıkla pirincin taşını.

Madem ne dediğimi anlamıyorlar, o halde sözlük hazırlayayım

Bu noktada Türkiye’nin önde gelen şairlerinden ve düşünce adamlarından olan İsmet Özel uzun zamandır kendisiyle aynı dili konuştuğu, aynı kelimeleri kullandığı insanlarla, verdiği konferanslarda ya da TV kanallarında katıldığı programlarda, anlaşamadığından yakınmaktaydı. En nihayetinde kendisi, bu probleme çözüm olması için, bir müddettir üzerinde çalıştığı Büyük Türkçe Sözlüğü’nü Şule Yayınları’ndan çıkarmak üzere.

Büyük Türklere sözlük çıkıyorKendisiyle yapılan röportajda insanların zihinlerinin çok bulanık olduğunu, büyük kısmının uyuşturulduğunu belirten İsmet Özel, “Türkiye’de eğer işler yoluna girecekse bunun ancak insanlar arasındaki en önemli iletişim aracı dilin sözcüklerinin doğru ve mutabık bir şekilde kullanılmasıyla mümkün olacağını ve bu mutabakatın sağlanması için de bir sözlük çıkarmaya karar verdiğini” söyledi. İsmet Özel ayrıca, bu sözlükle, daha önce yayınladığı kitapların aksine herhangi bir İslamcı amaç gütmediğini de sözlerine ekledi.

Sözlük kapış kapış gidecek

İsmet Özel’in yeni sözlüğü, daha ilk çıktığı hafta birkaç baskı satar diye bekleniyor. Umarız bu sözlük artık, başta İsmet Özel’in anlaşılması olmak üzere, Türk insanlarının aralarında sağlıklı bir iletişim kurmalarına yardımcı olur.

 

Nuri Aydın tarafından tasarlanan yalanı Enes Albay gerçek yalana dönüştürdü

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2010, 20:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
melda önce
melda önce - 9 yıl Önce

ey enes bey,
hayallerimizle, heyecanlarımızla, damarımızın akışıyla, adrenalin hormonumuzla, gözlerimizin parıltısıyla ne alıp veremediğin var!

ayıptır, yazıktır, günahtır...

okuyunca ismet özel'in uzun uzun kelime açıklamaya giriştiği konuşmaları, yazıları filan geldi aklıma. belki de dedim, böyle bir şeylere uğraşıyordu.

ama büyük türkçe sözlük ifadesinden anlamak gerekti. ismet özel bir sözlük hazırlasaydı ismi bu mu olurdu? bir kere "sözlük" kelimesini kullanmazdı.

sözlükçü hasan
sözlükçü hasan - 9 yıl Önce

Bizim çok çeşitli hocalarımız oldu. Yani Türkiye neyse biz orda okuduk. Onun için, sözlük yazan hocamız da oldu. Steinbeck okutan hocamız da oldu. Yani roman okuyun da dendi, ders çalışın da.. Onun için bu haber güzel bir yalan. Kibirmiş.. Savunma savaşı, istila eden vatanı korumak, ne zamandan beri kibir olmuş, yeğen..

ahmet
ahmet - 9 yıl Önce

hayatımda işittiğim en gerçek yalanlardan birisi. gerçek olsa harika olur. beni en çok sevindiren yalan bu haber oldu.

çiçek...
çiçek... - 9 yıl Önce

e çıksaydı fena olmazdı hani usta'dan...

Sena
Sena - 9 yıl Önce

Bu nasıl iştir;insanın hevesi kursağında kaldı..Bayağı seviniyordum;içimden de diyorum hiç böyle bir tasarısı yoktu Özel'in ama dünya bizim söylüyorsa doğrudur diye..

ayıp
ayıp - 9 yıl Önce

yetti şu yalan haberleriniz. hiç komik değil.

Kızgı Küser
Kızgı Küser - 9 yıl Önce

Abi Allah aşkın yapmayın sevincim kursağımda kaldı. Bu ne yaa. Yalan haber niye yapılır bilmiyorum bidaha yapmayın şu yalan habrleri.Walla morelim bozuldu.

ahmet ulu
ahmet ulu - 9 yıl Önce

çok güzel. büyük 'türkçe' sözlüğün kapağı şahane olmuş :)


banner19

banner13