Angelina Jolie İslama mı giriyor

Yusuf Kot Cafcaf'ın yeni sayısında öyle bir karikatür çizdi ki...

Angelina Jolie İslama mı giriyor

Dindar erkeklerin bir kısmı evlenirken tesettürlü kızlarla evlenmemeye özen gösteriyor. Türkiye'de dindar kimliğin sistem, askeriye, medya, batıcılar ve sekülerleştirilmiş egemen iş dünyası çevreleri tarafından ötekileştirilmesi sonucu dindarların kimliklerini saklamaya özen gösterdikleri bilinen ama pek de dile getirilmeyen bir gerçek. 

Cafcaf 48 Kapak
(+)

İşte bir çizer bu dile getirilemeyen, ağza alınamayan gerçeğin üzerine üzerine yürüdü: Yusuf Kot.

Kot, Cafcaf dergisindeki “Kılavuz” köşesinde sıklıkla yanlış dindarlık biçimlerini, naif ve zekice bir dille eleştiriyor. Eleştirilmeyi pek sevmediği düşünülen dindarlar ise Yusuf Kot'un esprilerine ve eleştirilerine bayılıyorlar. Bu başarısının arkasında neyin yattığını anlamak istediğimizde Yusuf Kot'un dindarları küçümsemek gibi bir takıntısının olmadığını, dindarlara düşmanca saldıran karikatürler çizmediğini görüyoruz.

Türkiyeli çizerlerin dindarlara karşı çizilmiş çizgilerinde dindarlık eleştirisinden çok dine tahammül edememe psikolojisi hakim. Yusuf Kot'ta böyle bir psikoloji bulunmadığı gibi dinin hakikatının algılanması, ona tâbi olunması kaygısını hissetmemek mümkün değil.

İşte bu kaygıları Cafcaf dergisinin 48. sayısında Yusuf Kot'un Angelina Jolie ile ilgili çizdiği karikatürde görmek mümkün. Karikatürü anlatmaya kalkışmayalım. O her şeyi açık seçik anlatıyor! 

Angeline Jolie Müslüman Olsa
Karikatürü büyütmek için üzerini tıklayın

 

 

Kerem Abadi, Züleyha'lara Yusuf, Yusuf'lara Züleyha diledi

Yayın Tarihi: 11 Eylül 2011 Pazar 23:43 Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2011, 20:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seher ACAR
Seher ACAR - 11 yıl Önce

Maaşallah. bu karikatürdeki olaya yeni tesettürlü bir bayan olarak okadar aşinayım ki,sübhanallah cuk oturmuş diyorum! :))

merve
merve - 11 yıl Önce

çok hoş olmuş bence de:P

smyye
smyye - 11 yıl Önce

komik ama bu daha çok "trajikomik" kısmına giriyor sanırım...

hilmi çetin
hilmi çetin - 11 yıl Önce

artık kimsenin dindar kimliğini saklama gibi bir problemi yok.
bence geç kalınmış bir karikatür.. (gyy'nin kardeşçe kendine gel kardeş uyarı-cevabı: hilmi kardeş, "kimse" gibi genelleme anlamı taşıyan bir kelime ile sağlıklı değerlendirme yapmanız çok zor. size yardımcı olmak için bunu vurgulayalım önce. 2.si şu, zeki ve fatin okurlar tebessümle hak verecekler, etrafınızdakilerin bir kısmı dindarlığını saklamayı öyle başarmış ki siz sadece çevrenizdeki dindarların, dincilerin dinci olduğunu sanıyorsunuz. yolunuz bir kısım kurumlardan geçmiyor anlaşılan.. beyaz türklerin yaşadığı yerlerden... ne kadar iyi niyetlisiniz ah.. :) -elbette demek istediğiniz anlaşıldı.. ama ne yazık ki bu iş geçmiş bitmiş bir tehlike değil artarak devam ediyor... bu aymazlık soytarılık artarak devam edecek. çünkü bu laik cumhuriyetin laikliğini, batıcılığını liberal dindarlar(!) koruyup yaşatacak.. neyazık ki..

zeynep
zeynep - 11 yıl Önce

güzel bi noktaya parmak basılmış..

banner19

banner36