Ana Üşümesi sinemalarda

Ana Üşümesi filminin çekimleri bitti. Ama nasıl bitiş? Az kalsın ekibin yarısı soğuktan ölüyordu..

Ana Üşümesi sinemalarda

 

11223Öykü film oluyor

Hece ve Hece Öykü dergisi Yayın Yönetmeni Hüseyin Su’nun Ana Üşümesi adlı öyküsünün beyazperdeye uyarlanması tamamlandı. Filmin montaj işi de bittikten sonra 99 kopya ile aynı anda bütün Türkiye’de gösterime girmesi bekleniyor. 

Filmin yönetmenliğini aynı zamanda öykü de yazan Cafer Özgül yapıyor. Cafer Özgül, daha önce TRT için Kemal Tahir’in iki romanını birleştirerek Esir Şehrin İnsanları dizisini yapmıştı.

11229Uyarlama konusunda tecrübeli bir isim olan Cafer Özgül ekibiyle beraber kar yağışının yoğun olduğu illerde çalışmış. Bilindiği gibi bu yıl Türkiye, kar yağışının az olduğu bir yıl yaşıyordu. [Bu haftaya kadar tabi…] Öykü atmosfer olarak yoğun kar yağışını gerektirdiği için bir gün Van’da, bir gün Kars’ın uçsuz bucaksız bir beldesinde kar avına çıkmış, tabiri caizse film ekibi.

Filmin senaryosunu aynı zamanda öykünün yazarı olan Hüseyin Su’ya ait… Filmin müziklerini Özhan Eren yapmış.

Felaketin eşiğinden dönmüşler

11225Film ekibi çekimlerde ölümün eşiğinden dönmüş bu arada. Bütün ekip donma tehlikesi geçirmiş. Film için yoğun kar yağışının olduğu yerleri tercih eden yönetmen ve ekibi Sarıkamış’tan yaklaşık on beş kilometre dışarıda Allahüekber Dağları’nın eteklerine kurmuşlar filmin setini. Kar yağışı yarım saat içinde tipiye dönüşmüş, ekip bir yandan filme devam ederken kar yağışının şiddetini arttırması karşısında çekimler iptal edilmiş. Sorun bundan sonra yaşanıyor tabi:

Yoğun kar yağışı, arabaların soğuk yüzünden çalışmasının uzun sürmesi, görüş mesafesinin sıfır olması on dakikalık Sarıkamış yolunu bir buçuk saatte almalarına sebep olmuş. Büyük bir felaketten kıl payı kurtulan çekim ekibi olayın şokunu üzerlerinden atmaya çalışıyormuş hâlâ…

11224

Bu hadise üzerine filmin çekimlerine beş gün ara vermek zorunda kalınmış. Aldığımız bilgiye göre bazı oyuncuları çekim setine götürmek epey zor olmuş.

11228Gösterim tarihi

Çekimleri biten filmin Mayıs ayı içinde gösterime girecek. Kültür Bakanlığı’nın da destek olduğu filmde figüranlar Sarıkamış halkından seçilmiş.

İyi bir öykü olan Ana Üşümesi’nin filminin de aynı güzellikte olmasını temenni ediyoruz.

 

 

 

Yılmaz Yılmaz rüyasını gerçek sandı da yazdı

dünyabizim.com yalan haber servisi

Yayın Tarihi: 30 Ocak 2010 Cumartesi 20:31 Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 19:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zekai Sert
Zekai Sert - 11 yıl Önce

"Dunyabizim.com yalan haber servisi" daha önce de yazmış biri olarak, tekrar ifade etmek gereği hissediyorum: Gerçek olmayan bir şeyi yazıp, sonna da "rüyayı gerçek sanma" veya "yalan haber" ibaresi eklemek vaziyeti kurtarır mı? "Şaka bile olsa gerçeği söyleyin" düsturu, güzel işler yapmaya çalışan bu sitemizin hassas olduğu noktalardan değil midir? Veya bu hassasiyeti beklememeli miyiz? Biz de ona göre mevzilenelim haddizatında ve "dünyabizim" çerçevesini belirginleştirelim.
saygıla

hikâyeci
hikâyeci - 11 yıl Önce

Ne güzel olurdu. Ne de güzel bir öyküdür- kitaptır "Ana üşümesi". Değeri biline!

serdar
serdar - 11 yıl Önce

hüseyin su öykülerini özledik. iki dergi yayınevi derken öyküleri okuyamıyoruz... bu emeklerin yeterince takdir gördüğünü söylemek de zor. bu haberlerin gerçek olduğu günleri görmeyi diliyorum.

muhit başaran
muhit başaran - 11 yıl Önce

hüseyin su nicedir öykü yazmıyor. aslında hece, hece öykü gibi iki nitelikli dergiye omuz veriyor ama biz onun yeni öykülerini okumak istiyoruz.

nsim ceylan
nsim ceylan - 11 yıl Önce

bu yalan haberler başınıza iş acacak bir gün :)

banner26