Metin Karabaşoğlu Sizleri Bekliyor

Ecdadın bıraktığı hangi medreseye, hangi tekkeye gitseniz, oranın manevi güzelliği sizi hemen alıp kendine çekiyor. Bir ışık yayılıyor içinize.  Modern zamanların getirdiği sıkıntılardan kurtulup, geçmiş zaman dervişleriyle huzurlu bir sohbete dalmış gibi oluyorsunuz. İstanbul'da böyle mekânlar çok.

Hemen onlarca sayılabilir ama ben saymayacağım. Sadece bir mekândan ve o mekânı güzelleştiren bir isimden bahsedeceğim. Mekânımız Kızlar Ağası Medresesi. Yani İstanbul Yazarlar Birliği'nin faaliyet gösterdiği yerin ta kendisi.

Uzun süren bir tamirat dönemi yaşadı tarihi mekan… Bu dönem zarfında sadece soğuk duvarlar gelenlere merhaba, gidenlere güle güle dedi.  Medresenin kadim müdavimleri her seferinde boynu bükük ayrıldılar Kızlar Ağası'ndan.

Fakat restorasyonla birlikte medrese eski ihtişamına kavuştu. Ziyaretçilerine kucak açmaya başladı.

Yazarlar Birliği'nin faaliyetleriyle daha bir güzelleşen medresede, bugünlerde başka bir sevindirici durum daha yaşandı. Mütebessim yüzü, engin hoşgörüsü ve sağlam birikimiyle tanıdığımız Yazar Metin KarabaşoğluYazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin Kordinatörü oldu. Artık tarihi mekâna girdiğinizde güleryüzüyle sizi karşılayan örnek bir düşünce adamı, harika kitapların yazarı bir adam var. Siz de bir İstanbul gününde Yazarlar Birliği'ne gidip kendinize taze bir çay ısmarlayabilir ve Karabaşoğlu'na ulaşarak  sağlam bir mümin mütefekkirle tanışmanın keyfini çıkarabilirsiniz…

Daha önce adını hiç duymadım diyenler varsa onlar önden buyursun efendim…

Karabaşoğlu; Köprü, Karakalem ve Zafer dergileri ile, İz Yayıncılıkta editörlükte bulunmuş. Uzun bir süre Yeni Asya gazetesinde köşe yazarlığı yapmış.

2001- 2002 akademik yılında Hartford Seminary'in davetlisi olarak "misafir ilim adamı" statüsüyle ABD'de bulunmuş. Halen kurucusu olduğu Karakalem dergisinin editörlüğünü yapıyor.

Yazar İbrahim M. Abu Rabi'nin editörlüğünde hazırlanan "İslam on the Crossroads: On the Life and Thought of Bediüzzaman Said Nursi" adlı İngilizce eserin de yazarları arasında. Karabaşoğlu, Blais Pascal'ın "Düşünceler"ini Türkçe'ye çevirmiş. Mütercimleri arasında yer aldığı Marshall G.S. Hodgson'ın üç ciltlik "The Venture Of İslam' adlı eserini Türkçe yayına hazırlamış. Ayrıca M. Asım Köksal'ın sekiz ciltlik "Hz. Muhammed ve İslamiyet" adlı eseri dahil ikiyüz civarında kitabın yayınına editör olarak katkı sağlamış. Ve Yazarlar Birliği İstanbul Koordinatörü. Güzel bir insan. Mütebessim bir yüz, dertli bir yazar…