Zarifoğlu'nun hangi çocuk kitabı?!

Hem Zarifoğlu'nun büyük kızı Betül Zarifoğlu Koç ile konuştuk hem de yazarlarımıza Zarifoğlu'nun çocuk kitaplarını sorduk.

Zarifoğlu'nun hangi çocuk kitabı?!

Cahit Zarifoğlu’nu bir çocuk kitapları yazarı olarak ve bir baba olarak birlikte okumak dersi olsun diye kızı Betül Zarifoğlu Koç’a sorduk. Çocuk kitaplarının yediden yetmiş yediye Cahit abisi, Cahit amcası var bir de. Şiiri, sanatçılığı, ahbaplığı, güzel adamlığı hep sevildi. Ya çocuklara bıraktığı kelimeler dolusu güzellikler? Onu da sevdik elbette. Hem de ne çok sevdik. Peki kim hangi çocuk kitabını önceliyor Zarif amcanın?

Cahit ZarifoğluMerhaba Betül Zarifoğlu. Babanla çocukluk zamanlarından neler hatırlıyorsun?

Babamla geçirdiğim zamanları hatırlıyorum tabi. Ama bunlar paylaşılabilecek anılar değil yazık ki. Oyunlar, ev halleri, yemekler, sofralar...

 

Çocukların Cahit amcası, bir baba olarak nasıldı?

Tüm babalar gibi.

 

Yazar bir baba, hem de çocuklar için de yazan bir babayı anımsadıklarınla anlatabilir misin bize?

Yazar bir babanın ayrıcalıklı bir durum olduğunu anlamam yaklaşık 7, 8 yaşlarıma denk gelir. Çünkü ben tüm babaları yazar zannederek büyüdüm. Babam aynı zamanda memur olduğu için, tüm diğer babaların da başka işlerle uğraştıktan sonra evlerine gelip yazı yazdıklarını ve hafta sonu dergi falan gibi işlerle uğraştıklarını düşünüyordum. Babam evdeki vaktini yazarak geçirdiği için ve etrafındaki tüm arkadaşları da yazar olduğu için bu vehme kapılmış olabilirim. İlkokul sanırım 2. sınıfta bir arkadaşımın evinde daktilo olmadığını öğrendiğimde hayretle “Peki baban yazılarını neyle yazıyor?” diye sormuştum. O konuşmayla kavradım bütün babaların yazar olmadığını.

 

Cahit Zarifoğlu'nun çocuk kitaplarını okumaların bağlamında değerlendirebilir misin? Katırarslan'ı, Ağaçkakanları, Serçekuş'u... ve diğer kitapları... Ve sence en güzeli, en çok sencesi?

Hepsini çok seviyorum ama benim favorim Katırarslan. Daha çok kitaplarını okurken tanıyorum babamı. Çocuk kitapları bu açıdan daha çok kendini ele veriyor.

 

O'nu özlüyor musunuz?

Özlemez miyim hiç. Evet böyle denilebilir. Ama bu da çok yetersiz bir cümle oluyor. Babama dair yaşadığım çok farklı özlemlerim var. Bir baba olarak özlüyorum. Ayrıca yazar bir baba olarak da özlüyorum. Şair baba olarak da özlüyorum. Her kararımda özlüyorum. Hatalarımda özlüyorum. Yani gülerken de, ağlarken de yanımda eksikliğini hep hissediyorum. Babacımla geçirdiğim zamanlar benim çocuk olduğum zamanlara denk geliyor.

İbrahim Demirci
İbrahim Demirci

Onunla biraz da yetişkin zamanlarımı paylaşmayı çok isterdim. Bunun özlemini de ayrıca hissediyorum.

 

Ya Yazarlarımız Zarifoğlu’nun çocuk kitapları için ne der?

İbrahim Demirci

Ben en çok Ağaçkakanlar’ı severim. Defalarca okudum şimdi elime alsam yine mutlaka baştan sona bir çırpıda okuyuveririm. Ben Ağaçkakanlar’ın bütün dillere çevrilmesi gerektiğine inanırım. Kader meselesinde müthiş bilgelik ve teselli içerir bence.

Mavisel Yener
Mavisel Yener

Mavisel Yener: Zarifoglu'nun cocuk yazınının sessiz akan bir ırmağı olduğunu düşünüyorum; alanın öncülerindendir. En sevdiğim çocuk kitabi: Motorlu Kuş. Çocuk Vakfı Yayınları'ndan çıkmıştı. Yine Çocuk Vakfı'nın bir seçkisinde de yer aldı bu masal. Popüler kültüre ve mandacılığa karşı bir duruşu vardır kitabın. Yavru kırlangıç, kötü niyetli yabancılar tarafından kandırıldığının farkında değildir. Yabancılar ona yedek parçaları çok pahalı olan motor takmışlar ve böylece normalden beş katı hızla uçabileceğine ve bütün işlerini kolayca bitirebileceğine inandırmışlardır. Gerçi küçük kırlangıç gerçekten de hızlı uçmaktadır, ama  daha sonra ne yapacaktır?  Emperyalist çarkı çocuk okura böylesi başarıyla anlatmak her yazarın harcı değildir. Yanılmıyorsam bu dünyadan göçmeden önce yazdığı son çocuk kitabıdır bu.

Asım Gültekin: Bayılırım Küçük Şehzade’ye. Sonra sırasıyla Yürek Dede ile Padişah, Motorlu Kuş, Katırarslan, Ağaç Okul.

Fatih Turanalp
Fatih Turanalp

Fatih Turanalp: Cahit Zarifoğlu, modern bir masalcıdır. Masallarında fantastik ögelere yer vermiş, oluşturduğu özgün karakterlerle doğa ile insan, insan ile Allah ve insan ile insanın iletişimini akıcı, kimi zaman mizahi ve muzip bir dille ortaya koymuştur. Kelime oyunları oynamayı, tekrarlara yer vermeyi sever Zarifoğlu. Dili şiirseldir. Çocuksu benzetmelerden yararlanır. Zarifoğlu'nun yazdıkları pedagojik bir düzleme oturmasa da çocuksuluğu başarıyla yakalamıştır. Zarifoğlu'nun şair, çocuksu ve maceracı ruhu masallarına yansımıştır, diyebiliriz. Zarifoğlu, çocuklar kadar büyüklerin de masalcısıdır. Modern masalcı kimliğini, geleneksel olanla bütünleştirip geleneksel masalın imkanlarından da fazlaca yararlanmıştır. Masallarında sağlam bir sistem ve toplum eleştirisi yapar ve tarihe göndermelerde bulunur. Cahit Zarifoğlu, çocuk şiirlerinde ise aile sıcaklığını çocuk diliyle çok güzel yansıtmıştır. Dönemin Afganistan'ının savaş atmosferini çocukların gündemine alarak toplumsal bir bilinç oluşturmaya da çalışır.

Zarifoğlu'nun, çocukluğumda okuduğum zaman beni çok etkilemiş ve belleğimde hâlâ izleri olan Katıraslan kitabını ayrı bir yere koyuyorum. Gizemli bir atmosferde ilerleyen ve enteresan bir kurgusu olan bu kitap, kullandığı mizahi dille de çocuk dünyamı başarıyla yakalamıştır.

Cesur Küçük: Motorlu Kuş öyküsünü çok sevmiştim ben. İkincisi benim için “Gülücük”.

Adem Ceylan: Büyükler önce okusun. Okusun okusun büyüsünler… Bence: Motorlu Kuş ve Küçük Şehzade.

 

Vural Kaya soruşturdu

Yayın Tarihi: 05 Ekim 2009 Pazartesi 16:55 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
rukiye taş
rukiye taş - 13 yıl Önce

küçük şehzade ve gülücük. gülücük genel olarak okuduğum ilk şiir kitabıydı.

ayşegül genç
ayşegül genç - 9 yıl Önce

oda tv'de Zarifoğlu'nun ağaç okul kitabına bayılmış.http://www.odatv.com/n.php?n=bakandan-ogrencilere-skandal-kitap-1709131200

banner19

banner36