Zarifoğlu Heidi'yi yazmış mı?

Cahit Zarifoğlu da bir çok edebiyatçı gibi yeni yeni okul kitaplarında okutulmaya başlandı..

Zarifoğlu Heidi'yi yazmış mı?

Zarifoğlu’nu bazılarımız tanıdı, bazılarımız okudu ve okumakta, pek azımız da anladı. Şair, yazar, … Zarifoğlu…  Ama onunla ilgili bir ayrıntı daha var bilinmesi gereken. Cahit Zarifoğlu, Milli Eğitim ders kitaplarına ve müfredata yeni alınan bir isim aynı zamanda. Vefatının üstünden 23 yıl, edebiyatla iştigal etmesinin üstünden ise çok daha fazla yıl geçmiş olmasına rağmen ancak birkaç yıldır okullarda okutuluyor. Yalnız o mu? Sezai Karakoç, İsmet Özel, Mustafa Kutlu gibi pek çok isim de en az 20 yıldır yetişen nesille tanıştırılmayan, tanışması engellenen, varlıkları, eserleri ve etkileri görmezden gelinen adamlar…  

Demode Eğitim

1940’lardan 1950’lerden bıkmadık mı?

Eğitim politikası gereği 50’leri hadi biraz daha zorlayalım Attila İlhan sayesinde 60’ları 70’leri geçemeyen bir müfredatın yetiştirdiği onlarca devre, binlerce öğrenci mezun oldu ilköğretimden, liseden. Eminim yukarıda işaret edilen isimleri ve fazlasını duymayan, “bilim adamı mıdır yazar mıdır” diye alternatifleri ikiye düşürsek  bile cevap veremeyen, hiçbir malumat sahibi olmayan çok kişi çıkacaktır. Ne  zaman ders kitapları açılsa Orhan Veli “ Anlatamıyorum”, Sait Faik “Semaver”, ...  görülürdü. Elbette bu isimler olmalı, edebiyatla temas eden, edebî metinlerle yolu kesişen bir öğrencinin ya da herhangi birinin Attila İlhan’ı, Nazım Hikmet’i, Necip Fazıl’ı, Orhan Kemal’i, Tarık Buğra’yı, Nurullah Ataç’ı tanımaması düşünülemez. Ama Milli Eğitim’in kitaplarında Sezai Karakoç’un “Köşe”sini görünce içimde bir sevinç patlaması yaşadım desem eksik olmaz. Orhan Pamuk, Elif Şafak, Ayşe Kulin, Cihan Aktaş, İsmet Özel, Mustafa Kutlu ve elbette Cahit Zarifoğlu da artık öğrencilerle tanıştırılan isimler arasında.  

Cahit Zarifoğlu’yla tanışmak…

Bir takım kanonlaştırılmış isimler dışında edebiyat kitaplarında bu isimleri de  görünce ben de bu sevinç ve rahatlıkla hemen gidip Cahit Zarifoğlu kitapları aldım. 5. ve 6. sınıf öğrencilerime “Motorlu Kuş”u, “Serçe Kuş”u, “Yürek Dede ile Padişah”ı dağıttım. Daha önce bu ismi duyup duymadıklarını, tanıyıp tanımadıklarını sordum. Biri hariç kimse ismi duymamıştı. İçlerinden birinden çocukça bir soru geldi: “ Heidi’yi yazmış mı?” Onu yazmışsa iyi yazmamışsa kötü yazardı onlar için. Hemen derse başladık:  “Bu kitapların yazarı Cahit Zarifoğlu Heidi’yi, Güliver’in Gezileri’ni yazmadı ama daha güzellerini yazdı. Bu ismi unutmayın.”  Lise öğrencilerine sorduğumda ise Cahit Sıtkı’yla karıştırdılar. Hemen bir ders de onlara.

Bütün bu olanlar bir konuda tekrar tekrar tekrar düşündürtmeli insanı. Bazı isimleri tanımak ne kazandırır, başka bazı isimleri tanımak ne kaybettirir? Peki okuyup büyük adam olsun diye okullara emanet ettiğimiz çocuklarımız hangi bazı isimleri tanıdı bu güne kadar?

 

 

Zeyneb İlhan aklına takılanları dile getirdi

GYY'nin notu: Okullarda tonla dindar edebiyat öğretmeni, Türkçe öğretmeni var ama ne Sezai Karakoç umurlarında ne Zarifoğlu, ne Özdenören ne de bu değerli isimlerin yanına ekleyebileceğimiz yüzlerce şahsiyetli Müslüman şairler, öykücüler, yazarlar... Onlar keyiflerine bakıyorlar, geçimlerine...  

 

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2010 Cuma 14:35 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2010, 17:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üniversite Öğrencileri
Üniversite Öğrencileri - 11 yıl Önce

Özgürlük Buluşmaları Devam Ediyor!
2.OLAĞAN TOPLANTI DUYURUSU

BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK, EĞİTİM HAKLARIMIZ VE ÜNİVERSİTELERDEKİ FAALİYETLERİMİZİ KONUŞMAYA DEVAM EDİYORUZ!.. İSTİŞAREYLE KUVVET BULUP ADIM ADIM İLERLEMEYE GENÇLİK CEPHEMİZDE YERİNİZİ ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ... Unutma!.. Sen yoksan kimse yoktur!

Yer:Özgür Eğitim-Sen Konferans Salonu, Necatibey Caddesi No: 74/14 Kızılay/ANKARA
Tarih:27 Kasım 2010 Cumartesi 14:00

(ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU)

Mikâil
Mikâil - 11 yıl Önce

Okullarda Müslüman hoca çok. ama okuyan Müslüman ne yazık ki yok. son iki senedir, okullarda okuma kampanyaları düzenleniyor, öğrenciler harıl harıl okuyorlar, ya hocalar? ununu elemiş, eleğini asmıştan öte gitmiyorlar.. eğer okuyan bir gençlik isteniyorsa, derhâl öğretmenlere seminerler verilmeli, onların da okumalarını sağlamalı. ve öğretmenler tembelliklerinden sıyrılmalı artık. hocalar, öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları dahi okumaktan acizler. Cahit zarifoğlu'nu mu okuyacaklar..!!

Mikâil
Mikâil - 11 yıl Önce

Türkiye'de yığınla Türkçe-Edebiyat öğretmeni var. en kaliteli edebiyat dergilerimize bakalım ne kadar satıyorlar? Dergâh,Hece,Yedi iklim, Varlık, Kitaplık,Sözcükler.. Bu dergilerden her ilde en fazla 5 tane satılır, yaklaşık olarak. (İstanbul,Ankara vb. hariç) Bir de etrafımızdaki Öğretmenlere bi soralım; S. Karakoç, C. Zarifoğlu, İ. Özel, R.Özdenören,M.Kutlu A. İnan,.. bu yazarların eserlerinden kaçtane okumuşlar? kaç tane eser sayabilirler bu yazarlardan?

Mikâil
Mikâil - 11 yıl Önce

Soralım bakalım, E.Beyazıt'ı. E.Eroğlu'nu, T. Uyar'ı.. öğretmenlerimizden kaçı okumuş?.. dindar dediğimiz öğretmenler dahi, yarım günlerini çayevlerinde laklak ederek, tavla oynayarak geçiriyorlar. ya yıllarca aynı ders notuyla, sasarmış kâğıtlarıyla sınıfa giren, Doç. Dr. olduğu halde kitaptan okuyamadan ders işleyemeyen akademisyenlerimize ne demeli? bu hocalardan her ünivde var, yıllandıkça kıymete binemeyen tek varlıktır onlar. ama hâlâ derslere giriyorlar..

ahmet türkçe
ahmet türkçe - 11 yıl Önce

GYY'nin notu: Okullarda tonla dindar edebiyat öğretmeni, Türkçe öğretmeni var ama ne Sezai Karakoç umurlarında ne Zarifoğlu, ne Özdenören ne de bu değerli isimlerin yanına ekleyebileceğimiz yüzlerce şahsiyetli Müslüman şairler, öykücüler, yazarlar... Onlar keyiflerine bakıyorlar, geçimlerine...

ben bu ifadeleri kabul etmiyorum...saydığınız şairleri ve yazarları okuyorum okutuyorum anlatıyoorum...benim dersliğimde cahit zarifoğlu'nun da Sezai karakoç'un da fotoğrafları ve kitapları var

memir
memir - 11 yıl Önce

Hey, hey! Kendine haksızlık yapıldığını düşünme. Onu söyleyen GYY'de Edebiyat öğretmeni.
Eğer sen okutuyorsan bil ki, senin dışındakilere yazılmış bir söz o!

aysegül
aysegül - 11 yıl Önce

80 li yillarin sonu ortaokul ikinci siniftaydim, türkce ögretmenimiz sayin hakan bey bizi necip fazil, erdem beyazid, sezai karakoc, cahit zarifoglu ve daha bircok yazar ve sairimizle öyle güzel vesilelerle tanistirmisti ki, hem cümlenin ögelerini o güzel dizeler üzerinden bulur hem de anlamaya calisirdik, hocami ve onun gibi gönül insani ögretmenleri saygiyla selamliyorum.

banner26