Zarifoğlu galasında kimler vardı?

Kendisi de bir TRT çalışanı olan Cahit Zarifoğlu için TRT bir belgesel yaptırdı. Dunyabizim.com belgeselin galasındaydı.

Zarifoğlu galasında kimler vardı?

4 Haziran akşamı 19.30’da TRT’nin Tepebaşı’ndaki stüdyolarındaydık; TRT’nin yapmış olduğu Cahit Zarifoğlu belgeselini izlemek üzere…

Fuaye alanına girdiğimde ilk dikkatimi çeken Beyan Yayınları’nın sahibi Ali Kemal Temizer Bey15749 oldu. Hemen yanına vardım. Ali Kemal Bey’i bu gecede görmek biraz şaşırtıcıydı.  Çünkü onun bu tür etkinliklere katılmadığı, biraz uzakta kaldığı bildiğimiz, öğrendiğimiz bir şeydi. Ama söz konusu olan Cahit Zarifoğlu olunca -belgeseli izlemeye kalmasa da- bir miktar eşlik etmişti geceye. Sonrasında şair Cafer Turaç girdi salona. Şiirlerini bugünlerde tekrardan okuduğum şairle böyle bir gecede karşılaşmak oldukça sevindiriciydi. Bol bol olmasa da biraz sohbet etme fırsatımız oldu kendisiyle. İyiydi. Yine ikramların sunulduğu salonda Prof. Dr. Fatih Andı ve Doç. Dr. Yılmaz Taşçıoğlu’yla selamlaştık. (Yılmaz Bey’e bir süprizim vardı. 1990 yılında basılmış Mihrace isimli şiir kitabını bu günün anısına kendisine imzalattım.)

Belgesel’in metin yazarlığı ve danışmanlığını da yaptı

15750
(+)

Yılmaz Bey, Cahit Zarifoğlu Belgeseli’nin aynı zamanda metin yazarlığını ve danışmanlığını da yapmış bir isim. Kendisinin Zarifoğlu şiiriyle ilgili bir kitabı da mevcut: Zaman Hep Geç Kader Hep Erken

Sadece bu kadar mı? Hayır! Gecede daha birçok kültür-sanat adamımız vardı: Ömer Erdem, Ahmet Kot, Zafer Acar, Kamil Eşfak Berki, İbrahim Paşalı, Melek Paşalı, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Ali Ayçil, Bünyamin Yılmaz, Ensar Altay, Cesur Küçük ve adını hatırlayamadığım buraya yazamadığım birçok isim…

Belgeselden önce mini bir dinleti vardı

Gecede ikramdan sonra belgeselin izleneceği salona geçtik. İlk olarak TRT genel müdürü İbrahim Şahin bir konuşma yaptı. Kelimelerin şairin elinde işlendiğine değinen Şahin, hayatın anlam katmanlarını değiştiren Cahit Zarifoğlu şiirinden “Ağaçlar” şiirini örnek gösterdi. Sonrasında Fatih Andı bir Zarifoğlu portresi sundu. Kendi ilk gençlik yıllarında Mavera’nın ve Zarifoğlu’nun ne anlama tekabül ettiğini söyledi. Aynı zamanda TRT’ye de bu belgesel için teşekkür etti. Sonra kürsüye Yılmaz Taşçıoğlu çıktı. O da bu projenin başlamasına vesile olan TRT İstanbul Televizyonu’nun eski müdürü Ömer Erdem’e teşekkür etti. (O sıralar Ömer Erdem konuklar arasında arka Ömer Erdemtaraflarda bir yerde oturuyordu. Ömer Erdem’in, Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü’nü aldığında yaptığı o temelli konuşmayı hatırladım.) Sonrasında TRT’nin yeni müdürüne projenin tamamlanmasını sağladığı için teşekkür etti ve tabii ki belgeselin teknik işleriyle ilgilenen arkadaşlara… Yılmaz Bey’in konuşmasından sonra bazı isimler Cahit Zarifoğlu’nun şiirlerini seslendirdi.

Ahmet Zarifoğlu da konuştu!

Gecenin bir sürprizi de Ahmet Zarifoğlu oldu. Zarifoğlu’nun oğlu Ahmet Zarifoğlu, kısacık konuşmasında, babasının yazdığı Filistin ve Afganistan şiirlerinin bugün daha da önem kazandığını söyledi. Belgeselden sonra ise herkes belgesel üzerinde fikirlerini birbirine beyan ediyordu. Ben ise usulca Tepebaşı’ndan evime doğru yürüdüm. Dilimde Zarifoğlu’nun şu mısrası: “Gül kokuları çocukların kaburga kırıklarından geliyor/ Acıyı ve insanlığı çocuklar/ Böyle dayanılmaz kıldılar ve yeni suları/ Onların bilgileri getirdi ../.. Genç bir adamdım / Tren uğurlardım”

 

Besim Bal zarif haber verdi

Editörün notu: Belgesel izlenimleri, farklı bir habercimizin kaleminden, yarın da sitemizde devam edecek.

Yayın Tarihi: 05 Haziran 2010 Cumartesi 16:35 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2010, 16:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Görkem Evci
Görkem Evci - 11 yıl Önce

Maalesef vasat bir belgesel olmuş. Konu Cahit Zarifoğlu olmasa vasat bile diyemem ama Cahit Zarifoğlu'nun adının anıldığı bir şeyi de vasattan daha kötü bir derece ile derecelendirmenin ayıp olacağı kanaatindeyim.

Bu çalışmayı çok olumlu bir adım olarak gördüğümden olmamış diyerek acımasızca eleştireceklerin safında yer almak istemem. Ama şu da açık ki belgesel ne Cahit Zarifoğlu'nu anlatabilmek açısından ne de sinemamızın bugünkü seviyesi açısından başarılı sayılabilir.

Görkem Evci
Görkem Evci - 11 yıl Önce

Cahit Zarifoğlu şiirlerinin imgelerini görüntüye dökmenin zor olduğu aşikar ancak ben belgeselin Cahit Zarifoğlu'nu başka bir yönden yakalayacağını unmuştum. Bu da yapılamamış maalesef.

izleyici
izleyici - 11 yıl Önce

eleştiri yapmak için söylemiyorum ama
bence bir slayt gösteri yapmışlar,
Belgesel değildi!...

"3-5 kişiden görüş al,
birkaç eski fotoğrafıyla hayat hikayesini oku,
al sana belgesel" mantığıyla hareket edilmiş. yazık yani...

Zarifoğlu müthiş bir adam,
Bir kere bile o müthişliğine değindikleri bir an bulamadım.

Fatih Andı iyi konuştu,
Sonrasında şiirleri okundu,
Bence o konuşma ve şiirler belgeselden çok daha iyiydi,
Çok daha iyi anlattı Zarifoğlu'nu bizlere...

nejat
nejat - 11 yıl Önce

haberde dikkatimde kaçmadı. zaten habercide belgeselin içeriğinden hiç bahsetmemiş. zor olsa gerek bu şekilde haber yapmak (:

banner26