Zalime susmadı kuyuya hapsoldu

Sakarya İlahiyat'ta bir büyük âlim için sempozyum düzenleniyor!

Zalime susmadı kuyuya hapsoldu

1000’li yılların başında ilim tarihine adı unutulmayacak şekilde kazınan Serahsî’den ve onun en kıymetli eseri el-Mebsût’tan daha önce bahsetmiştik. Yaşadığı dönemin hükümdarına, gittiği yolun doğru olmadığını söylediği için yıllar süren bir kuyu hapsine mahkûm edilen büyük âlim, bu zor şartlar altında dahi ilim öğretmekten vazgeçmemiş. 30 ciltlik el-Mebsût’u ve 6 adet kitabı daha, hapisteyken, öğrencilerine imla yoluyla yazdırmış.Sakarya Üniversitesi

Önemli isimler katılıyor

Serahsî, vefatından yaklaşık 1000 sene sonra bugün, eserlerinden hâlâ faydalanmakta olan ilim adamları tarafından yâd edilecek. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Gaye Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Uluslar arası Serahsî Sempozyumu, onu daha iyi tanıyabilmek için bize sunulmuş bir fırsat. Serahsî’nin ilim tarihindeki yerini ve kıymetini, onu her açıdan incelemeye çalışan akademisyenlerin tebliğleriyle daha iyi anlayabileceğiz.

Gaye Vakfı15-17 Ekim 2010 tarihleri arasında, Sakarya İlahiyat’ta düzenlenecek sempozyuma önemli isimler katılacak: Prof. Cevat Akşit, Prof. Hayrettin Karaman, Prof. İbrahim Kafi Dönmez, Prof. Faruk Beşer, Prof. Tahsin Görgün, Prof. Recep Şentürk, Mısır Arap Cumhuriyeti müftüsü Prof. Ali Cuma, Dımeşk Üniversitesi’nden Prof. Bedî’ el-Lahham ve Prof. Vehbe Zuhaylî bu isimlerden yalnızca birkaçı.

Bilhassa din bilimleriyle haşır neşir olanlar için gayet verimli geçeceğine inandığımız bu sempozyumun herkese açık olduğunu da hatırlatmakta fayda var. İmkânı olanlar kaçırmasın.

 

Şeyma Derbeder haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2010, 17:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdürrezzak
abdürrezzak - 10 yıl Önce

sakarya ilahiyat coştu maşallah

banner19

banner13

banner26